Latvijas Profesionālo gidu asociācija nāca klajā ar ideju, kurā tika izteikts aicinājums demontēt Latviešu Strēlnieku pieminekli Rātslaukumā. Asociācija pauda viedokli, ka pieminekļa celšanas iemesls ir pretrunā ar neatkarīgas Latvijas ideālu. Karavīru biedrību pārstāvji, reaģējot uz šo vēstuli un aplamo LTV 24. janvāra raidījumā “Kūltūršoks” pausto informāciju, tikās ar Rīgas vicemēru Edvardu Ratnieku, lai pārrunātu gidu asociācijas rosinājumu.
Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks kopā ar Latviešu Strēlnieku apvienības, Latviešu nacionālo karavīru biedrības un Latviešu virsnieku apvienības pārstāvjiem, kā arī vēsturnieku Jāni Šiliņu pauž vienotu nostāju, ka noraida Latvijas Profesionālo gidu asociācijas vēlmi aiztikt pieminekli “Latviešu strēlniekiem” pie Okupācijas muzeja. Tas turpinās atrasties savā goda vietā Strēlnieku laukumā, tāpat tiks pastiprināti skaidrota tā nozīme un izcelta latviešu strēlnieku loma Latvijas vēsturē. Nākotnē pieminekļa apkārtnē varētu tikt izvietota skaidrojošā informācijas plāksne, kā arī notiktu tematiskie pasākumi strēlnieku piemiņai.
“Latviešu strēlnieki ir viens no nozīmīgākajiem Latvijas un latviešu tautas vēstures simboliem, tie arī ir iekalti mūsu Brīvības piemineklī un strēlnieki savu nozīmi ir izpelnījušies A. Grīna romānā “Dvēseļu putenis”. Mums ir svarīgi arī skaidrot tā vēsturisko kontekstu, lai mazinātu iespējamu maldinošu faktu izklāstu. Tāpēc pie šī pieminekļa ir jāizvieto informācijas plāksnes, kurās ar vēsturnieku palīdzību tiktu atspoguļota pilnīga informācija gan par strēlniekiem, gan par šā pieminekļa jēgu. Tas radītu lielāku izpratni un atgādinātu arī dažiem aizmirstos faktus no mūsu vēstures,” skaidro Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks.
“Mūsu mērķis ir nodrošināt, ka Rīgas viesiem mūsu valsts vēsture tiek precīzi un faktos balstītā informācijā pasniegta, jo arī šajos ģeopolitiskajos apstākļos kā maigās varas ierocis var tikt izmantots vēstures faktu un liecību sagrozīšana. Tāpēc kopīgi ar karavīru biedrībām rosinām, ka, sadarbojoties ar vēsturniekiem, gidiem varētu tikt organizēta apmācība par latviešu strēlnieku lomu vēsturē, lai nepieļautu kādas kļūdas,” pauž Ratnieks.