Šodien plkst. 18 notiks 1991. gada barikāžu aizstāvju tradicionālais atceres pasākums Zaķusalā, informē "Barikādēm 34" komunikācijas vadītājs Reinis Druvietis.
Pasākumā piedalīsies Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs no 1990. līdz 1992. gadam Romualds Ražuks, 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Renārs Zaļais, aizsardzības ministrs Andris Sprūds (P), lai godinātu 1991. gada barikāžu dalībniekus.
Vairāk nekā 100 jaunsargu no Jēkabpils un Rīgas reģiona dos svinīgo solījumu un sadziedāsies, spēlēs Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Štāba orķestris, diriģents kapteinis Aleksandrs Kreišmanis, sadziedāšanos vadīs zemessardzes koris "Stars", mākslinieciskais vadītājs Ārijs Šķepasts.
Atceres pasākumam Zaķusalā ir dziļi simboliska nozīme, ņemot vērā, ka barikāžu laikā Latvijas Televīzijai bija svarīga loma patiesas informācijas nodrošināšanai sabiedrībai.
1991. gada janvārī notika Latvijas neatkarības pretinieku mēģinājums apturēt neatkarības atjaunošanu un gāzt Latvijas Republikas likumīgo varu.
Lai pretotos šādai rīcībai, 13. janvāra vakarā Rīgā ap daudziem stratēģiski svarīgiem objektiem, tostarp Augstākās padomes ēku, Daugavas tiltiem un Latvijas Televīzijas ēku Zaķusalā, sāka celt barikādes. Mierīgie iedzīvotāji barikādēs parādīja visai pasaulei gatavību ziedot savu dzīvību, aizstāvot Latvijas valsts neatkarību.
Dežūrās pie barikādēm iesaistījās liels skaits iedzīvotāju, tām kļūstot par spilgtu visaptverošas valsts aizsardzības piemēru Latvijas vēsturē.
1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Zaļais uzsver, ka 1991. gada janvāra barikādes ir spilgts apliecinājums latviešu tautas vienotībai, drosmei un nesalaužamai gribai aizstāvēt savas valsts neatkarību. "Tas bija brīdis, kad cilvēki ne tikai runāja par brīvību, bet praktiski rīkojās - viņi atstāja savas mājas, ģimenes un ikdienas rūpes, lai stātos pretī nezināmajam un stāvētu sardzē par Latviju," atgādina Zaļais.
Viņš uzsver, ka barikāžu gars ir dzīvs pierādījums, ka brīvība prasa aktīvu iesaisti un vienotu apņemšanos. Šomēnes, pieminot šo nozīmīgo notikumu, cilvēki ne tikai atceras pagātni, bet arī stiprina savu apziņu par to, cik svarīgi ir aizsargāt un kopt Latviju. Barikāžu laikā katrs indivīds kļuva par daļu no kopēja spēka, kas cēla tautu uz neatkarības ceļa - un šī vienotība ir vērtība, kuru nedrīkst zaudēt arī mūsdienās, akcentē Zaļais.