Dienvidu tilta dēļ Rīgas pašvaldību sagaida nopietnas finansiālas problēmas

Dienvidu tilta būvniecībā pielietotais finansēšanas modelis var ievērojami paildzināt Rīgas pilsētas ekonomisko depresiju un radīt nopietnas finansiālas problēmas, ekonomiskās ekspertīzes atzinumā norāda ekonomikas zinātņu doktors profesors Uldis Osis.

Osis atgādina, ka tieši dažāda veida atvasināto finanšu instrumentu izplatība pēdējos gados nekustamo īpašumu jomā pasaulē, ļaujot daļēji apiet regulējošo likumdošanu un tādējādi izvairīties no kontrolējošo institūciju uzraudzības, noveda pie nekustamo īpašumu un finanšu "burbuļa", kuram plīstot radās dziļa ekonomiskā krīze ar iespējamu ilgstošu pēckrīzes depresiju. Latviju šī krīze skāra smagāk nekā citas valstis.

"Arī Dienvidu tilta būvniecībā pielietotais finansēšanas modelis faktiski ir drauds ja ne jaunai, atkārtotai krīzei, tad paildzinātai Rīgas pilsētas ekonomiskajai depresijai, kas šobrīd ir tikai atlikta laikā," norāda eksperts.

Saskaņā ar vienošanos un mijmaiņas darījumiem Rīgas domes maksājumi par Dienvidu tilta pirmās kārtas būvniecību jāsāk veikt 2010.gada vidū, kad ekonomiskās krīzes turpinājumā vēl sagaidāma stagnācija vairāku gadu garumā.

Tas nozīmēs krasu slodzes palielināšanos uz jau tā saspringto pilsētas budžetu un straujās attīstības vietā Rīgu acīmredzot sagaida nopietnas finansiālas problēmas, teikts atzinumā.

Osis norāda, ka līdz ar to negatīvas sekas neracionālai un riskantai Dienvidu tilta būvniecības finansēšanas modeļa konstrukcijai var ieilgt līdz pat 2025.gadam, kad beidzas bankas kredīta atmaksa par Dienvidu tilta būvniecības pirmo kārtu. "Un, iespējams, arī ilgāk, ja to papildinās nepieciešamība atmaksāt kredītu arī par otro un trešo kārtu, ja vien pēdējo būs iespējams sākt."

Eksperts savā atzinumā arī vērtējis iespējamos pašvaldībai nodarītos zaudējumus.

Osis norāda, ka darbu izpildītājs bija uzņēmies visus iespējamos riskus, tostarp tos, kas saistīti ar cenu izmaiņām. Tādēļ konkursā uzvarējušā pretendenta piedāvāto cenu nevarēja mainīt ne pie kādiem nosacījumiem, izņemot gadījumus, kad tiek mainīti darbu apjomi.

Atzinumā konstatēts, ka noslēgtais līgums par būvniecību būtiski atšķiras no konkursa nolikuma ekonomiskajā ziņā. Galvenā ekonomiskā atšķirība esot tā, ka lielākos būvniecības riskus, saistītus ar inflāciju, valūtas kursu svārstībām un citus, izpildītāja vietā, pretēji konkursa nolikumā paredzētajam, saskaņā ar līgumu uzņēmusies Rīgas dome. Eksperti uzskata, ka domes rīcība nav bijusi ekonomiski pamatota.

Osis piekrīt Valsts kontroles (VK) atzinumā paustajam, ka melnā metāla cenu pieaugums faktiski ir ticis uzskaitīts divreiz jeb paralēli un pašvaldība būvniekam par vienu un to pašu sadārdzinājumu ir maksājusi divreiz. Pēc eksperta aprēķiniem, šī summa ir aptuveni deviņi miljoni latu, un šīs izmaksas vērtējamas kā ekonomiski nepamatotas un vērtējamas kā zaudējumi. VK gan norādījusi mazāku summu - 6,5 miljonus latu.

Eksperts uzskata, ka Rīgas dome no ekonomiskā viedokļa ir nepamatoti pārmaksājusi būvdarbu izpildītājam daļu no Finanšu departamenta uzrādītajiem 5,3 miljonu latu sadārdzinājumiem, kas saistīti ar valūtas kursa svārstībām, kā arī daļu no Latvijas inflācijas radītajiem sadārdzinājumiem.

Lai precizētu pārmaksātās summas, eksperti iesaka veikt attiecīgo norēķinu auditu grāmatvedības līmenī, kas šī vērtējuma gaitā nav bijis iespējams.

Saskaņā ar ekspertu veiktajiem vērtējumiem, neizmantojot iespēju piesaistīt Eiropas Savienības Kohēzijas fonda finansējumu Dienvidu tilta pirmās kārtas būvniecībai, Rīgas dome ir zaudējusi iespēju ietaupīt ievērojamus budžeta līdzekļus. Saprotamus iemeslus, kāpēc šis finansējums nav izmantots, ekspertu rīcībā esošie dokumenti neapliecinot.

Osis savā atzinumā arī raksta, ka būvniecības līguma pārtraukšana pašvaldībai lielu ietaupījumu varētu nedot, jo atkārtota konkursa gadījumā jaunie pretendenti būtu ņēmuši vērā tā brīža augsto inflāciju.

Rīgas dome šodien publiskoja ekspertu atzinumus par iespējamo līdzekļu izšķērdēšanu Dienvidu tilta būvniecībā.

Viens no soļiem, ko eksperti ieteikuši, ir mēģināt vienoties ar būvniekiem par izmaksu samazināšanu nākamajos tilta būvniecības posmos. Tāpat eksperti atzinuši, ka pašlaik tiesvedība nav iespējama, jo pašvaldība vēl nav sākusi veikt maksājumus un faktiski zaudējumi vēl nav nodarīti.

Kā ziņots, Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (SC) ir nosūtījis vēstuli AS "Dienvidu tilts", kurā aicina Dienvidu tilta būvniekus uz sarunām.

Paredzamās sarunas ar būvniekiem par Dienvidu tilta izmaksu samazināšanu būs grūtas, šodien žurnālistiem atzina Ušakovs.

Pēc Ušakova teiktā, pašvaldība patlaban nekādu tiesvedību nevarot sākt, jo par tilta būvniecību vēl neesot maksājusi - pirmie maksājumi jāveic 2010.gada vasarā. "Tiesāšanos varēs sākt, kad būs veiktas pirmās iemaksas no pašvaldības budžeta."

Rīgas mērs piebilda, ka savas pilnvaras ir pārkāpis bijušais Pilsētas attīstības departamenta direktors Vilnis Štrams, slēdzot papildinājumus pie līguma. "Cilvēkus, kurus jāapsūdz, norādīs Ģenerālprokuratūra un Ekonomikas policija."

Eksperti ieteikuši pašvaldībai pagaidām mēģināt veikt sarunas ar būvniekiem un panākt izmaksu samazinājumu nākamajos tilta būvniecības posmos.

Zvērinātu advokātu biroja "Grunte un Cers" uzdevums bija sniegt atzinumu par varbūtēju zaudējumu atgūšanas iespējām un iespējamo amatpersonu atbildību, ņemot vērā Valsts kontroles pārbaudes rezultātus.

Atzinumā veikts vispusīgs tiesiskās situācijas juridiskais izvērtējums. Publicējot atzinumu, kurā iekļauta Rīgas domes iespējamās rīcības stratēģija, pretējai pusei tiktu atvieglota jebkāda pierādīšanas nepieciešamība. Tā rezultātā ievērojami tiktu vājināta Rīgas domes iespēja saņemt zaudējumu atlīdzību.

Tādēļ biroja "Grunte un Cers" atzinums publiskots ar izņēmumiem. Tām sadaļām, kuras satur informāciju par Rīgas domes iespējamās rīcības stratēģiju, tiks saglabāts ierobežotas pieejamības statuss.

Latvijā

Latvijas Nacionālais dabas muzejs ir bagātību krātuve – daudznozaru dabaszinātņu muzejs, kurā glabājas ģeoloģiskie, entomoloģiskie, paleontoloģiskie, zooloģiskie, botāniskie, mikoloģiskie un antropoloģiskie priekšmeti. Krājums sistemātiski tiek papildināts, ievācot priekšmetus dabā, iepērkot, saņemot dāvinājumus. Muzeja krājumā ir daudzas Latvijā un pasaulē izzūdošas un jau izmirušas sugas, tāpēc kolekciju vērtība ar katru gadu pieaug. Arvien aktuālāks kļūst jautājums par šo vērtību ilglaicīgu saglabāšanu un kā tās nosargāt globālo krīžu, tostarp kara, gadījumā. Par muzeja vērtībām un muzeoloģiskajiem smalkumiem intervijā “nra.lv” stāsta muzeja direktore Skaidrīte Ruskule.

Svarīgākais