Rīgas dome nosauc biežākos iemeslus, kāpēc ziemā savlaicīgi netiek iztukšoti atkritumu konteineri

© f64.lv, Gints Ivuškāns

Rīgā sākusies ziemas sezona, kam raksturīgas straujas gaisa temperatūras izmaiņas, snigšana un apledojuši ceļi, un tā mēdz ietekmēt arī atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu sniegšanu, kas tiek nodrošināta nepārtrauktā režīmā jebkuros laikapstākļos. Rīgas pašvaldības Mājokļu un vides departaments sadarbībā ar atkritumu apsaimniekotājiem ir apkopojis biežākās situācijas, kas var traucēt savlaicīgai atkritumu konteineru tukšošanai ziemas periodā un dalās ar padomiem, kā tās ar pavisam vienkāršiem paņēmieniem novērst.

1. Parūpējies, lai atkritumi nepiesalst pie konteinera malām

Nereti ziemā rodas situācijas, kad atkritumi (īpaši sadzīves un bioloģiskie atkritumi) ilgstoša sala apstākļos piesalst pie konteineru malām, kas apgrūtina to iztukšošanu. Taču no tā var izvairīties, sekojot vienkāršiem soļiem.

Pirmkārt, nepieciešams parūpēties, lai konteinera vāks vienmēr būtu aizvērts, otrkārt, pirms atkritumu izmešanas, ievietot vai jau sākotnēji uzkrāt maisā (bioloģisko atkritumu gadījumā - papīra vai bioloģiski kompostējamā maisā) un, ja iespējams, pirms atkritumu izmešanas konteinerā, paturēt maisu ar atkritumiem vēsumā, lai tie atdzistu. Īpaši aktuāli rūpēties par atkritumu nepiesalšanu ir, šķirojot bioloģiskos atkritumus.

Lai no tā izvairītos, aicinām lietot specializētos biokompostējamos maisiņus bioloģisko atkritumu šķirošanai vai lietot specializēto maisu, kas tiek ieklāts konteinerā. Šādus maisus piedāvā iegādāties visi atkritumu apsaimniekotāji Rīgā. SIA “Clean R” un SIA “Eco Baltia vide” piedāvā arī maisu ieklāšanas pakalpojumu.

2. Notīri piebraucamo ceļu

Gan nenotīrīta sniega kārta, gan apledojis ceļa segums var traucēt izvest atkritumus, tāpēc, lai atkritumu vedējs varētu piekļūt pie konteinera, svarīgi parūpēties, lai piebraucamais ceļš ir attīrīts no sniega, savukārt ledus apstrādāts ar pretslīdes vielām - smilti, sāls maisījumu u.c. Īpaši svarīgi tas ir mazāk apdzīvotās vietās, kur ceļi ir šauri, līkumoti un grūtāk izbraucami. Jāņem vērā, ka atkritumu vedēja auto masa un izmēri ir salīdzinoši lieli, kas apgrūtina tā manevrēt spēju pa neatbilstošu segumu un rada drošības riskus auto vadītājam.

3. Attīri konteineru laukumu no sniega pareizi

Jāatceras, ka svarīgi no sniega un ledus notīrīt ne tikai piebraucamo ceļu, bet arī ietvi un konteineru laukumu, pa kuru jāvelk konteiners. Ja segumu klāj sniegs, konteineru pavilkt nav iespējams, jo sniegs bloķē konteinera ritenīšus. Reizēm ap konteineru laukumu, šķūrējot ceļu, tiek savelti sniega vaļņi, kuri padara neiespējamu konteinera izvilkšanu no laukuma līdz specializētajam transportam. Tā kā piepildīta konteinera svars var būt ievērojams, šādu smagumus celšana pāri sniega vaļņiem apdraud drošu darba izpildi un ir risks darbinieku veselībai. Tāpēc svarīgi pārskatīt vietu, pa kuru konteiners ir jāaizvelk līdz atkritumu vedējam un notīrīt arī to.

4. Ziņo, ja piekļuve konteineram ir traucēta

Gadījumā, ja tiek konstatēts, ka kādu apstākļu dēļ specializētā transporta piekļuve konteineram varētu būt traucēta - putenis, spēcīgs apledojums u.c. - nekavējoties jāsazinās ar savu atkritumu apsaimniekotāju (SIA “Clean R” - 67111001, kc@cleanr.lv; SIA “LAUTUS VIDE” - 600 000 11, info@lautusvide.lv; SIA “Eco Baltia vide” - 8717; 67 799 999, info@ecobaltiavide.lv ). Tas piedāvās risinājumus turpmākai atkritumu konteineru tukšošanai pēc tam, kad apstākļi būs uzlabojušies.

5. Daudzdzīvokļu namu pagalmos savu auto novieto pārdomāti

Vēl viens faktors, kas apgrūtina atkritumu izvešanu ziemā, ir uz ceļiem un pagalmos nepārdomāti novietotie auto, kas kopā ar sniega kupenām bloķē piekļuvi konteineriem. Tāpēc īpaši ziemā, izvēloties auto novietošanas vietu daudzdzīvokļu māju pagalmos, aicinām pārliecināties, ka tam netraucēti varēs garām pabraukt atkritumu izvedējs, kā arī krāvējs varēs netraucēti piekļūt atkritumu konteineriem un to aizstumt līdz atkritumu vedējam.

Pareizi novietoti auto pagalmos ir svarīgs aspekts ne tikai atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu nodrošināšanai, bet arī piekļuvei pie nama specializētajiem un glābšanas dienestiem.

Svarīgākais