"Rīga un Pierīga tiek izslaukta līdz pēdējam." Aicina iesaldēt pašvaldību iemaksas finanšu izlīdzināšanas fondā

© Ģirts Ozoliņš/MN

Rīgas un Pierīgas pašvaldību apvienība "Rīgas metropole" aicina iesaldēt pašvaldību iemaksas finanšu izlīdzināšanas fondā, informē apvienības komunikācijas speciāliste Inese Ozoliņa.

Rīgas apkārtnes pašvaldības nākamgad finanšu izlīdzināšanas fondā iemaksās gandrīz 186 miljonus eiro, kas ir par 11,3 miljoniem eiro jeb 6,03% vairāk nekā šogad. Šīs pašvaldības ir faktiski vienīgās, kas veic iemaksas šajā fondā, bet pārējās pašvaldības ir naudas saņēmējas.

2025.gadā iemaksas pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā plānotas gandrīz 186 miljonu eiro apmērā. Minētie līdzekļi tiks atņemti Rīgas un Pierīgas sekmīgai attīstībai, kritizē organizācija.

Rīgas vicemērs un "Rīgas metropoles" līdzpriekšsēdētājs Edvards Ratnieks (NA/LRA) aicina iesaldēt iemaksas šī gada apmērā līdz tiek mainīts pašvaldību finanšu izlīdzināšanas modelis. "Galvaspilsētai fondā būs jāiemaksā par 5 miljoniem eiro vairāk, neskatoties, ka jau iepriekš norādījām uz to, ka pie šī brīža pašvaldību izmaksu sadārdzinājuma un jaunu funkciju deleģējuma būtu svarīgi neuzlikt papildu finanšu slogu pašvaldībām," skaidroja Ratnieks.

Viņaprāt, pašlaik Rīga un Pierīga tiek "izslaukta līdz pēdējam", tajā pašā laikā saglabājot vai pat paaugstinot prasības metropoles reģiona attīstībai un konkurētspējai Baltijas mērogā.

Ratnieks norāda, ka iemaksas fondā šogad veic 10 pašvaldības. Tās ir "Rīgas metropoles" pašvaldības - Rīga, Ādažu, Mārupes, Ķekavas, Olaines, Ropažu, Salaspils, Saulkrastu un Siguldas novadi un Jūrmala, kas nav organizācijas biedre. Pārējās Latvijas pašvaldības ir dotācijas saņēmējas.

2025.gadā Rīga Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fondā iemaksās vairāk nekā 138 miljonus eiro, Mārupes novads - 19,7 miljonus eiro, Ropažu novads - 9,5 miljonus eiro, Ķekavas novads - 7 miljonus eiro, Ādažu novads - 6,9 miljonus eiro, Saulkrastu novads - 1,8 miljonus eiro, Salaspils novads - 1,4 miljonus eiro, Olaines novads - 1 miljonu eiro.

Procentuāli vislielākais pieaugums būs Olaines novadam - par 35%, sasniedzot 1,4 miljonus eiro. Saulkrastu novadam maksājums pieaugs par 31%, sasniedzot gandrīz 2 miljonus eiro. Trešais lielākais pieaugums būs Mārupes novadam - par 18%.

"Rīgas metropole" jau iepriekš norādīja, ka pašvaldības pēdējos gadus saskaras ar strauju izmaksu kāpumu un jaunu funkciju deleģējumu, kas pārliktas no valsts uz pašvaldībām vai no jauna izveidotas. Savukārt ienākumu daļa, neskatoties uz vidējā atalgojuma pieaugumu valstī, nesedz šo izmaksu kāpumu.

Piemēram, minimālā atalgojuma izmaiņas, jaunais pedagogu atalgojuma modelis un skolu tīkla sakārtošana, izglītības iestāžu ēdināšanas pakalpojuma bērniem līdzmaksājuma daļas pieaugums, deinstitucionalizācijas projekta sabiedrībā balstīto sociālo pakalpojumu izmaksu pārņemšana, skolēnu transports līdz ar skolu tīkla optimizāciju, Valsts kases aizdevumu procentlikmju būtisks, pat vairākkārtējs pieaugums, ar pašvaldību policijas funkciju nodrošināšanu saistītās izmaksas, būtisks elektroenerģijas un siltumenerģijas izmaksu kāpums, pieaugošās būvniecības izmaksas, sabiedrības līdzdalības projekti, dažādu pabalstu indeksācija atbilstoši esošajai situācijai u.c.

Latvijā

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 12. novembra plkst. 6.30 līdz 13. novembra plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņēma 30 izsaukumus – četrus uz ugunsgrēku dzēšanu, 13 uz glābšanas darbiem, bet 13 izsaukumi bija maldinājumi.

Svarīgākais