4. maija pasākumi Rīgā

© Dmitrijs Suļžics/MN

Svinot Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienu, 4. maiju, rīdzinieki un pilsētas viesi aicināti apmeklēt daudzveidīgus kultūras pasākumus – gan svinīgo ziedu nolikšanas ceremoniju pie Brīvības pieminekļa, gan svētku dienai veltītās īpašās muzikālās programmas, koncertus un radošās darbnīcas, filmu maratonu, akciju “Uzvelc tautas tērpu par godu Latvijai” un citus pasākumus pilsētas centrā un apkaimēs.

Kultūras pasākumi

Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas 34. gadadienai veltītas svinības sāksies 4. maijā no plkst. 10.30 līdz 11.00 ar svinīgu ziedu nolikšanas ceremoniju pie Brīvības pieminekļa, savukārt no plkst. 12.00 līdz plkst. 13.30 Brīvības laukumā notiks Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienai veltīta Latvijas skolu pūtēju orķestru defilē programma.

Tikmēr no plkst. 12.00 līdz plkst. 18.00 Arkādijas parkā un Latgales parkā norisināsies radošās darbnīcas visai ģimenei - “Radi zaļu Latviju!”. Apmeklētāji varēs iejusties mežaudzētāju un dārznieku lomās, iestādīt podiņā kociņu vai puķes, ko vēlāk pārstādīt savā dārzā, mājas pagalmā vai mežā. Dalība darbnīcā bez maksas. Savukārt no plkst. 15.00 līdz 16.00 abos parkos uzstāsies Latvijas skolu pūtēju orķestri.

Arī Vērmanes dārzā no plkst. 13.00 līdz 17.00 notiks radošā darbnīca “Radi zaļu Latviju!”, tāpat arī izklaidi nodrošinās muzikālā programma bērniem “Tu esi Latvija” un citas radošās darbnīcas visai ģimenei. Pasākuma laikā Vērmanes dārzā varēs piedalīties dažādās radošās darbnīcās - kopā ar ilustratori un komiksu mākslinieci Rebeku Lukošus izveidot savu Baltā galdauta stāstu, izgatavot savu karodziņu vai nozīmīti par ziedošu Latviju, apgleznot puķu podiņus vai auduma maisiņu. Muzikālo programmu veido bērnu vokālie ansambļi “Podziņas”, “Kolibri”, “Momo”, “Knīpas un Knauķi”, “Poppy”, “Dzeguzīte” un muzikālā apvienība “BikiGRUPA”. Pasākumu vadīs aktieris Rihards Zelezņevs.

Savukārt no plkst. 13.00 līdz 23.00 kinoteātrī “Splendid Palace” norisināsies 4. maija Latvijas filmu maratons.

No plkst. 13.00 līdz 20.00 Rātslaukumā, Vecrīgā, notiks ikgadējā akcija “Uzvelc tautas tērpu par godu Latvijai!” un svētku koncerts “Citādi ceļi”. Pulcēšanās tautas tērpu gājienam pa novadiem Rātslaukumā notiks sākot no plkst. 12.30, bet plkst. 13.00 notiks svētku atklāšana kopā ar folkloras un seno cīņu kopu “Vilkači”. No plkst. 13.20 līdz plkst. 14.00 notiks svētku gājiens maršrutā Kaļķu iela-Brīvības laukums, laikā no plkst.14.00 līdz plkst. 14.40 noliekot ziedus pie Brīvības pieminekļa. Šajā svētku dienā aicinām ikvienu uzvilkt tautas tērpu par godu Latvijai.

Plkst. 15.00 sāksies svētku koncerts Rātslaukumā “Citādi ceļi”. Koncertā būs dzirdami solisti: Aija Vītoliņa, Atis Auzāns, Dagnis Roziņš, Katō, Mārtiņš Kanters, Raimonds Celms, Samanta Tīna, instrumentālā grupa: Artūrs Sebris (saksofons), Dairis Petrauskis (bungas), Edgars Jass (taustiņi), Gatis Priekulis (ģitāra), Marija Vasiļjeva (akordeons), Rolands Stepanovs (basa ģitāra). Muzikālais producents - Uldis Timma. Savukārt no plkst. 17.00 līdz plkst. 18.00 notiks grupas “Laimas muzykanti” koncerts, no plkst. 18.00 līdz plkst. 19.00 grupas “Jauno Jāņu orķestris” koncerts, bet no plkst. 19.00 līdz plkst. 20.00 - grupas “Raxtu raxti” koncerts. Programmu vadīs Raimonds Celms, režisors ir Sandis Kalniņš. Aicinām svētkus svinēt kopā klātienē, bet svētku koncertus būs iespēja vērot arī tiešsaistē.

Tikmēr plkst. 16.00 kultūras pilī “Ziemeļblāzma” notiks Valsts svētku koncerts “Latvijas Tautumeitas”, kurā uzstāsies etno-pop mūzikas grupa “Tautumeitas”. Ielūgumi būs pieejami “Biļešu paradīzes” kasēs no 29. aprīļa.

Savukārt plkst. 16.00 kultūras centrā “Mazā ģilde” notiks jauniešu kora “Balsis” koncerts “Latvijai”, kurā piedalīsies arī dziedātāja Ieva Parša un instrumentālais ansamblis.

VEF Kultūras pilī plkst. 18.00 skanēs koncerts “Latvijas (no)skaņas”. Koncertā piedalīsies Orķestris “Rīga”, diriģents Valdis Butāns, aktrise Guna Zariņa, koncerta vadītāja Signe Lagzdiņa. Bezmaksas ielūgumi no 27. aprīļa “Biļešu paradīzes” kasēs.

Programmā ietverti mūsdienu latviešu komponistu skaņdarbi, veltīti Latvijas dabas krāšņumam, ievērojamu personību piemiņai, kā arī patriotiskām jūtām pret savu dzimteni.

Plkst. 19.00 kultūras centrā “Imanta” notiks koncertprogramma “Vācietis. Ziedonis. Jakovļevs”. Tajā gaidāmi dzejas lasījumi Ģirta Jakovļeva izpildījumā, un muzicēs Katrīna Paula Felsberga (balss), Agnese Egliņa (klavieres). Koncerta programmā dzirdēsim dzeju un latviešu vokālo kamermūziku ar mūsu izcilo dzejnieku Imanta Ziedoņa un Ojāra Vācieša vārdiem.

Pašvaldība arī aicina apskatīt izstādi “Godu tērps” kultūras centra “Mazā ģilde” logos līdz 10. maijam.

No 1. maija plkst. 10.00 līdz 6. maija plkst. 23.00 kultūras centra “Mazā ģilde” sociālo tīklu “Facebook” un “YouTube” kontos būs skatāmas tautas kinostudijas “Ģilde” dokumentālās filmas “Esplanāde” un “Tautas dzejnieks Rainis”.

Atzīmējot Latvijas Neatkarības atjaunošanas dienu, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM) 4. maijā no plkst. 11.00 līdz plkst. 18.00 aicina uz svētkiem veltītu programmu "Latvija, ar ko tu sācies?”, kas notiks gan ekspozīciju un izstāžu telpās Brīvības bulvārī 32, gan Tautas frontes muzejā Vecpilsētas ielā 13/15.

LNVM ekspozīciju un izstāžu telpās (Brīvības bulvārī 32) plkst. 12.00 būs ekskursija izstādē “Kurzemes un Zemgales hercogiste un Lietuvas dižkunigaitija (1561-1795)”, savukārt plkst. 13.00 un plkst. 15.00 notiks nodarbība bērniem ”Mana Latvija”. Plkst. 14.00 notiks ekskursija izstādē “Satversme 100+”, bet plkst. 16.00 ekskursija Latvijas vēstures ekspozīcijā “Atslēgvārds - Latvija. Valsts un sabiedrība 20. gadsimta Latvijā”. Tāpat būs pieejama virtuāla izstāde “Trešās atmodas laiks fotogrāfijās”.

Maijs beigās muzejs beigs desmit gadus ilgo darbību pagaidu ekspozīciju un izstāžu telpās Brīvības bulvārī 32, un uzsāks atgriešanos atjaunotajā Rīgas pilī - savā vēsturiskajā mājvietā. Līdz ar to šī ir pēdējā reize, kad 4. maija svētkus LNVM aizvada Brīvības bulvārī 32.

Tostarp Tautas frontes muzejs (Vecpilsētas ielā 13/15) 4. maijā būs atvērts no plkst. 11.00 līdz plkst. 18.00. Bezmaksas ekskursijas muzeja ekspozīcijā gida pavadībā plkst. 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 bez iepriekšējas pieteikšanās.

Savukārt ekskursijai pilsētvidē “1990. gada 4. maijam pa pēdām”, kas notiks plkst. 13.00 un 15.00, iepriekš jāreģistrējas, rakstot uz e-pastu: tfm@lnvm.lv.

Vides objekti pilsētā

Kā ierasts maijā, pilsētu rotās Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas 34. gadadienai veltīts noformējums - sarkanbaltsarkanie karogi pie ielu apgaismes stabiem, kontakttīklu balstos, mastos, karogu konstrukcijās un dizaina konstrukcijās, kā arī būs apskatāmi īpaši veidoti dizaina objekti.

Pilsētvidē būs apskatāmi trīs vides mākslas objekti. Āgenskalna tirgus priekšlaukumā būs apskatāms vides dizaina objekts “Starojums”, kas iedvesmots no saules un gaismas simboliem, Uzvaras parkā būs aplūkojams objekts “Svētku karogs”, kura vizuālais risinājums radīts iespaidojoties no latvju zīmēm, kur trijstūris ir debesu zīme, kas simboliski aizsargā Latviju jeb tās karogu, un koka latas, kas krāsotas atbilstoši karoga krāsām, iekārtas ar ķēdēm, vij saiknes ar tautastērpu rotām un to žvadzoņu. Savukārt Doma laukumā rīdziniekus un pilsētas viesus priecēs vides objekts “Latvija”, pie kura varēs iemūžināt sevi, tuviniekus un draugus ar Latvijas vārdu fotoattēlā.

Tāpat no 4. maija plkst. 10.00 pie Brīvības pieminekļa ikviens varēs iesaistīties ikgadējā objekta “Ziedu Latvija” tapšanā, piepildot Latvijas kartes kontūru ar pavasara ziediem, simboliski izdaiļojot un sveicot Latviju svētkos.

Jau kopš 2009. gada “Ziedu Latvija” ir kļuvusi par pieprasītu un neatņemamu svētku sastāvdaļu, vienu no 4. maija simboliem Rīgā. Lielformāta instalācija simboliski attēlo Latviju kā pļavu, ko ar ziediem piepilda tās iedzīvotāji, kopā veidojot krāšņu un ziedošu kompozīciju. “Ziedu Latviju” varēs aplūkot arī 5. un 6. maijā.

Savukārt līdz pat 31. maijam Uzvaras parkā norisināsies konceptuāla akcija - vides objekts “Demokrātiskais kvadrāts”. Ērika Boža veidotā vides instalācija ilustrē demokrātisku un iekļaujošu sabiedrību, atklāj to, kā, skatoties no dažādiem skatupunktiem, varam ieraudzīt objekta vai procesa kopainu. Vides objekts veidots ar iedzīvotāju līdzdalību.