Daži pakalpojumi Rīgas kapsētās maksās dārgi

Samazinātās dotācijas un, lai cik paradoksāli tas neskanētu, bet arī mazāks bēru skaits gadā liek ierosināt mainīt pakalpojumu izmaksas Rīgas kapsētās. Tas nenozīmē, ka pilnīgi visi pakalpojumi kļūs dārgāki, taču daži no tiem – ievērojami.

Piemēram, atvērtajās kapsētās maksa par vienvietīgu kapavietu palielināsies par 100 procentiem jeb 50 latiem, savukārt slēgtajos kapiņos – par pieciem latiem.

Kapsētu pārvalde brīdina, ka līdzekļu trūkuma dēļ vai nu ir jāpalielina maksas pakalpojumu cenas, vai arī jāievieš ikgadējā nomas maksa par kapavietu. Tomēr rīdzinieki būs pasargāti no ikgadējas nomas maksas, taču pakalpojumu cenrādis vairākās pozīcijās mainīsies gan. Rīgas domes deputātiem izskatīšanai iesniegts jaunais izcenojumu projekts. Piedāvātajā variantā tiek piemērotas atlaides maksātnespējīgām iedzīvotāju kategorijām, saglabāti iepriekšējie izcenojumi vai piemērots nebūtisks paaugstinājums minimālajam pakalpojumu klāstam (kapa bedres rakšana, vienvietīga kapavieta u. c.), bet paaugstināti izcenojumi pozīcijām, kuras neietilpst apbedīšanai nepieciešamajā pakalpojumu minimumā (ceļa skujošana, zvana zvanīšana, divvietīga, trīsvietīga un četrvietīga kapavieta u. c.), norādīts projektā. Piemēram, lai nevajadzētu paaugstināt maksu pievienotās vērtības nodokļa palielināšanas dēļ, daļai no pakalpojumiem pamatmaksa tiek samazināta.

Rīgas domes sabiedrisko attiecību speciāliste Dzintra Āboliņa informē, ka kapsētu platība ik gadu palielinās par apmēram diviem hektāriem, tur jāatjauno žogi, jālabo celiņi, bet bēru skaits samazinās par vidēji 307 gadā, tādējādi sarūk ieņēmumi, bet pašvaldības dotācija būtiski lielāka nekļūst. Kapu kantori ir jāapkurina, jāmaksā par patērēto elektrību, kā arī nodokļi par nodarbinātajiem kapračiem, tāpēc Kapsētu pārvalde ir spiesta mainīt maksas pakalpojumu cenrādi.

Tā kā Kapsētu pārvalde lielākoties iztiek no saviem maksas pakalpojumiem, tad līdz 2010. gada 1. augustam tās galvenais ienākumu avots bija jaunu kapavietu iznomāšana. Taču nu cilvēki kļuvuši taupīgāki un vairs neiegādājas lielas kapavietas. Tās nepērk arī rezervē. Ja 2007. un 2008. gadā daudzi iedzīvotāji iegādājās arī trīsvietīgas un četrvietīgas kapavietas, tad šobrīd tās vairs tikpat kā nepērk, pieprasījums pēc tām sarucis par 80 procentiem.

Kapsētu pārvaldē izpētīts, ka pērn peļņu nesošās bijušas tikai atvērtās kapsētas Bolderājā un Jaunciemā, bet daļēji slēgtās kapsētas nespēj uzturēt savus izdevumus no pašu ienākumiem. Kapsētu pārvaldē lielāko izdevumu daļu apēd atkritumu izvešana, ūdens sūkņu remonts un apkope un dažādi remontdarbi, jo palielinās maksa par ūdeni un atkritumu izvešanu.

Grozījumi vēl tiks izskatīti Rīgas domē un stāsies spēkā tikai pēc tam, kad tos būs akceptējuši pašvaldības deputāti.

***

PAKALPOJUMU IZMAKSAS KAPSĒTĀS (Ls)

• Atļauja autotransporta iebraukšanai 6

• Atļauja autotransporta iebraukšanai ar mirušo 4

• Bēru ceremonijas norisei nepieciešamās kapsētas teritorijas sakopšana 25

• Ceļa skujošana 5

• Sveces kapličā 5

• Zvana zvanīšana 3

• Maksa par kapličas nomu bēru ceremonijai (30 min) 10

• Maksa par kapličas nomu mirušā novietošanai līdz apbedīšanai (1 diennakts) 14

• Kapa bedres rakšana un aizbēršana 30

• Urnas ierakšana 15

• Kapavietas sagatavošana un kopiņas veidošana 15

• Dokumentu sagatavošana 4

• Vienreizēja samaksa par kapavietu daļēji slēgtajās kapsētās (1, 2, 3, 4 vietas) attiecīgi 210, 310, 520, 730,

• atvērtajās kapsētās attiecīgi 100, 210, 310, 420

• Atļauja kapavietas paplašināšanai uz piegulošās brīvās zemes rēķina bez tiesībām apbedīt (1 m2) 50

• Maksa par publiskās tualetes lietošanu 0,20

• Kapa bedres rakšana un aizbēršana bērna mirstīgo atlieku apbedīšanai – bez maksas

Avots: RD Kapsētu pārvalde

Latvijā

Piektdien, 22. novembrī, izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša kopā ar padomnieci Edīti Kanaviņu un Izglītības un zinātnes ministrijas Izglītības departamenta direktora vietnieku izglītības kvalitātes vadības un digitālās transformācijas jomā Edgaru Plētienu reģionālā vizītē apmeklēja Smilteni un tikās ar novada domes vadību, Izglītības pārvaldes pārstāvjiem, Smiltenes vidusskolas un Smiltenes tehnikuma vadību un pedagogiem, kā arī apmeklēja Demokrātijas simpozīju.