Svētdiena, 21.aprīlis

redeem Anastasija, Marģers

arrow_right_alt Latvijā \ Rīgā

Rīgas dome pēc diviem gadiem atskārš, ka prettiesiski pārdevusi 22 zemesgabalus un nu tos grib atpakaļ savā pārvaldībā [papildināts]

© f64.lv, Kaspars Krafts

Rīgas pašvaldība vērtēs zemesgabalu pie lidostas tiesiskumu un amatpersonu atbildību, šodien preses konferencē informēja pilsētas izpilddirektors Jānis Lange.

Rīgas pašvaldība ir saņēmusi ģenerālprokurora iesniegumu par prettiesisku neapbūvētas zemes privatizāciju valsts nozīmes civilās aviācijas lidlauka turpmākajai attīstībai nepieciešamajā teritorijā, tāpēc Rīgas dome lems par īpašumtiesību atjaunošanu uz izsolē pārdotajiem 22 zemesgabaliem pie lidostas, kas nepieciešami tās attīstībai.

Lange uzsvēra, ka pašlaik nav zināms, ar kādiem tēriņiem jārēķinās pašvaldībai. Zemesgabali tika pārdoti izsolē par 5,7 miljoniem eiro. Savukārt par to, kādi var būt zemes gabalu pircēja negūtie ieņēmumi, pašlaik spriest esot pāragri.

Tāpat izpilddirektors nevēlējās atklāt, vai pirmsšķietami pie šīs situācijas izveidošanās varētu būt vainojams kāds konkrēts pašvaldības darbinieks, vai arī zemesgabalu privatizāciju lobējis kāds politiskais spēks.

"Ņemot vērā šī jautājuma lielo summu, es nespekulēšu ar iespējamajiem vainīgajiem. Izvērtēsim šo procesu un nonāksim līdz gala rezultātam," teica Lange, piebilstot, ka pēc izvērtēšanas kļūs skaidrs, kura persona ir pārkāpusi kādu normatīvo dokumentu.

Kā ziņots, prokuratūras ieskatā, pašvaldība privatizācijas procesā nav izvērtējusi zemesgabalu nepieciešamību valsts pārvaldes funkciju vai valsts vai pašvaldības komercdarbības veikšanai, un visi 22 zemesgabali atrodas Rīgas lidostas turpmākai attīstībai nepieciešamajā teritorijā.

Ģenerālprokurora iesniegums uzliek pašvaldībai par pienākumu atjaunot tās valdījuma un īpašuma tiesības uz 22 zemesgabaliem pie lidostas un apturēt šīs teritorijas lokālplānojuma izstrādi.

22 Rīgas pašvaldībai piederoši neapbūvēti zemesgabali pie Rīgas lidostas 2022.gada 14.aprīlī tika pārdoti izsolē. Tos par 5,7 miljoniem eiro iegādājusies nekustamo īpašumu attīstītajam "Sirin Development" piederošais uzņēmums SIA "Cella investment 3".

22 zemesgabalu kopējā platība ir 389 394 kvadrātmetri. Tie atrodas aptuveni 400 metru attālumā no lidostas nožogotās teritorijas un pilsētas robežas ar Mārupes novadu, kvartālā starp Mazās Gramzdas, Kalnciema, Mīkleņu, Kārklu un Mūkupurva ielu. Zemesgabalu robeža atrodas arī aptuveni 500 metru attālumā no Kārļa Ulmaņa gatves, tās labajā pusē, virzienā uz pilsētas centru, un aptuveni 600 metrus no autoceļa, kas ved uz lidostu.

Rīgas domes deputāti 2010.gadā uzdeva pašvaldības SIA "Rīgas pilsētbūvnieks" uz šiem zemesgabaliem īstenot reģionāla mēroga izstāžu un konferenču centra izveides projektu un ieguldīja zemesgabalus uzņēmuma pamatkapitālā. Vēlāk, 2012.gadā, Rīgas dome atteicās no šī projekta un nolēma zemesgabalus nodot privatizācijai. 2022.gadā zemesgabalus pārdeva izsolē un 2023.gadā pašvaldība nolēma sākt lokālplānojuma izstrādi.

Iepriekš "Sirin Development" solīja, ka nekustamajā īpašumā tiks ieguldīti vairāk nekā 100 miljoni eiro. Plāns paredzēja, ka darbi minētajā teritorijā norisināsies vairākās kārtās, un to rezultātā taps 180 000 kvadrātmetru lielas un modernas loģistikas noliktavas.

Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija, ģenerālprokuratūra vēstulē Rīgas domei norāda, ka zemesgabali atrodas Rīgas lidostas turpmākai attīstībai nepieciešamajā teritorijā un šāds juridiskais statuss tiem noteikts vēl pirms Rīgas domes 2012.gada lēmuma pieņemšanas par šo zemesgabalu nodošanu privatizācijai.

Ne pirms zemesgabalu nodošanas privatizācijai, ne privatizācijas procesā Rīgas dome neesot saņēmusi valsti pārstāvošās Satiksmes ministrijas piekrišanu zemesgabalu privatizēšanai. Turklāt Rīgas dome, 2012.gadā pieņemot lēmumu par zemes gabalu nodošanu privatizācijai, neesot izvērtējusi to nepieciešamību valsts pārvaldes funkciju vai valsts vai pašvaldības komercdarbības veikšanai. Šāds izvērtējums nesot veikts arī tālākajā, 10 gadus ilgušajā privatizācijas procesā.

Līdz ar to prokurora pārbaudē secināts, ka zemesgabalu nodošana privatizācijai bijusi prettiesiska.

Savukārt SIA "Cella investment 3", kas esot "Sirin Development" meitas uzņēmums un ietilpstot uzņēmumu grupā "Girteka", nosūtījis vēstuli Rīgas domes vadībai un visām domes frakcijām, kurā aicina atlikt lēmuma pieņemšanu par pašvaldības īpašumtiesību atjaunošanu uz minētajiem zemesgabaliem.

Uzņēmums aicina atlikt lēmuma pieņemšanu, lai iesaistītās puses varētu vienoties par turpmāko situācijas risinājumu. Tā ieskatā, zemes gabalu privatizācija notikusi likumīgi. Uzņēmums vairākkārt centies reģistrēt savas īpašuma tiesības uz zemesgabaliem. Zemesgrāmatas atteikumi esot saņemti kopumā trīs reizes, pamatojot atteikumu ar argumentiem, kurus par nepamatotiem un prettiesiskiem atzinusi arī Rīgas apgabaltiesa.

Pēdējo atteikumu Zemesgrāmata esot pamatojusi ar Satiksmes ministrijas pirmpirkuma tiesību atteikuma neesamību. "Cella investment 3" norāda, ka pirmpirkuma tiesību īstenošanas termiņš esot beidzies.

Uzņēmuma ieskatā Ģenerālprokuratūra esot pārkāpusi savas kompetences robežas, paužot, ka pašvaldībai nebija tiesiska pamata lemt par zemesgabalu nodošanu privatizācijai.

Kā liecina "Firmas.lv" pieejamā informācija, "Sirin Development" ietilpst Lietuvā reģistrētajā holdingā "ME Holding NT". Tā pamatkapitāls ir 402 800 eiro. Uzņēmums no 2021.gada novembra līdz 2022.gada beigām strādājis ar 290 000 eiro apgrozījumu un 35 330 eiro zaudējumiem.

Latvijas tirgū "Sirin Development" darbojas no 2009.gada. Rīgā uzņēmums pašlaik attīsta un pārvalda loģistikas parku "Rumbula" 90 000 kvadrātmetru platībā un attīstīja 37 000 kvadrātmetru loģistikas centru "Olaine", kā arī plānoja investēt 100 miljonus eiro loģistikas parkā pie lidostas "Rīga".

"Sirin Development" ir viens no lielākajiem industriālo nekustamo īpašumu attīstītājiem Baltijas valstīs, kura darbība ietver industriālo nekustamo īpašumu attīstīšanu un apsaimniekošanu, "build-to-suit" projektu īstenošanu, nekustamā īpašuma iegādi un nomu. Pašlaik uzņēmums attīsta 72 000 kvadrātmetru noliktavu platību un pārvalda 230 000 kvadrātmetru industriālo īpašumu Lietuvā un Latvijā. Nākamo piecu gadu laikā uzņēmums plāno paplašināt "A+" klases noliktavu platību līdz vienam miljonam kvadrātmetru.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka "Sirin Development" patiesais labuma guvējs uz īpašumtiesību pamata ir Mindaugs Raila.

Pērn novembrī Lietuvas žurnāla "Top" publicētais jaunākais valsts bagātāko cilvēku saraksts liecina, ka investīciju uzņēmuma "Willgrow" (iepriekš - "ME investicija") valdes priekšsēdētājs Raila ir otrs bagātākais cilvēks Lietuvā, kura bagātība tiek vērtēta 2,24 miljardu eiro apmērā.

Pirms Rīgas domes sēdes plkst.11 Rīgas rātsnamā notiks preses konference, kurā pašvaldības vadība informēs par aktualitātēm.