Izveidots ziedojumu tālrunis Rīgas Latviešu biedrības restaurācijai un atjaunošanai

 

Šonedēļ uzsākta ziedojumu vākšanas akcija Rīgas Latviešu biedrības nama restaurācijai un atjaunošanai. Lai palīdzētu Rīgas Latviešu biedrībai atjaunot vēsturiskā, unikālā un skaistā nama telpas, Rīgas Latviešu biedrības un nacionālās kultūras attīstības fonds ir izveidojis ziedojumu tālruni, zvans uz kuru maksā 1 latu.

Vienlaikus ir iespēja ziedot speciāli sagatavotā ziedojumu lādē, kura atrodas Rīgas Latviešu biedrības 1. stāva vestibilā, kā arī var veikt personīgu ziedojumu Rīgas Latviešu biedrības un nacionālās kultūras attīstības fonda birojā.

Šādi Rīgas Latviešu biedrības un nacionālās kultūras attīstības fonds cer palīdzēt Rīgas Latviešu biedrības namam, lai atjaunotu un restaurētu Zelta zāles salonu, centrālās kāpnes, lai veiktu vēsturisko vitrāžu saglabāšanu, Lielās zāles griestu siltināšanu, alternatīvas apkures sistēmas izveidošanu, logu daļēju nomaiņu, lustru mehānisma remontu nama vecākajā daļā, ventilācijas sistēmas pilnīgu rekonstrukciju. Aprēķināts, ka restaurācijas un atjaunošanas izmaksas var sasniegt pat deviņdesmit septiņus ar pusi tūkstošus latu. Ziedojumu akcijas patrons ir Latvijas Zinātņu akadēmijas Senāta priekšsēdētājs, Rīgas Latviešu biedrības Goda biedrs, akadēmiķis Jānis Stradiņš.

Rīgas Latviešu biedrības un nacionālās kultūras attīstības fonda valdes priekšsēdētāja Mirdza Stirna: „Rīgas Latviešu biedrība ir vecākā sabiedriskā organizācija pasaulē. Tā ir Latvijā unikāla latvietības saliņa, kurai ir īpašums – tautas lepnums – Rīgas Latviešu biedrības nams. Šobrīd mūsu ziņā ir izvēle: namu pārdot bagātiem cittautiešiem, ierīkot tajā spēļu elli vai tomēr saņemties un ziedot, lai šis nams allaž būtu latviešu nacionālās identitātes centrs gan Latvijā, gan Eiropā, gan pasaulē.”

Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētājs Ingmārs Čaklais: „Rīgas Latviešu biedrības nams ir ne vien kultūras un arhitektūras piemineklis, bet arī nozīmīgs latviešu tautas vēstures un kultūras notikumu liecinieks. Rīgas Latviešu biedrība pēdējos 20 gados, kopš tās atjaunošanas, ir tikai ar saviem spēkiem apsaimniekojusi un uzturējusi namu, piesaistot līdzekļus un ziedojumus. Dzīvojam no tā, ko nopelnām, nesaņemam ne pašvaldības, ne valsts finansējumu. Nama uzturēšana ir nepārtraukts process, ja tas tiek pārtraukts, vēsturiskais nams ātri vien var aiziet bojā. Rīgas Latviešu biedrības nama telpās skatāmi vērtīgi mākslinieciskie veidojumi – vitrāžas, kokgriezumi, griestu gleznojumi, skulpturāli veidojumi, kurus nu apdraud jumta bojājumi. Īpaši jumta seguma bojājums nama kreisajā spārnā liek rīkoties nekavējoties! Šobrīd ir jāsaved kārtībā nama kritiskākās vietas, ko paši saviem spēkiem un resursiem nespējam.

Pienācis brīdis, kad jāaicina talkā ikviens ziedot savu artavu. Lai staltais nams arī turpmāk kalpotu latviskām norisēm. Rīgas Latviešu biedrības namam jākļūst par centrālo tikšanās vietu. Lai tas kļūst par jaunu ideju dzimšanas vietu un jaunu organizāciju šūpuli!”