Kur Rīgā bezmaksas nodot nolietotās automašīnas riepas?

© Publicitātes foto

Nolietotas auto riepas ir videi kaitīgi atkritumi, kuru pārstrāde otrreizējās izejvielās un līdz ar to arī korekta utilizācija ir būtiska. “Zaļā josta” skaidro, kādēļ riepas nedrīkst izmest kopā ar sadzīves atkritumiem vai atstāt līdzās atkritumu konteineriem, kā arī, kāda ir pareizā un finansiāli izdevīgākā auto riepu utilizēšana.

Nepareizi izmestas riepas - dārgs drauds videi

“Nolietotas auto riepas ir klasificējamas kā videi kaitīgi atkritumi, tādēļ riepu novietošana līdzās sadzīves atkritumu konteineriem, atstāšana dabā vai citās nepiemērotās vietās nav pieļaujama,” uzsver “Zaļā josta” pārstāve Laima Kubliņa.

Atstājot riepas pie sadzīves atkritumu konteineriem, atkritumu apsaimniekotājam nav pienākums tās izvest kopā ar sadzīves atkritumu konteineru saturu. Riepu utilizēšana šādā gadījumā būtu par atsevišķu maksu, kas būs jāsedz attiecīgās mājas iedzīvotājiem, kur riepas atstātas. Ja riepas izmestas ceļmalā vai mežā, ar riepu utilizēšanu saistītās izmaksas nāksies uzņemties teritorijas īpašniekam. Par nekorekti izmestām riepām var tikt piemērots naudas sods. Atkritumu apsaimniekošanas likums nosaka, ka par neatbilstošu atkritumu apsaimniekošanu piemēro brīdinājumu vai naudas sodu fiziskai personai līdz 1000 eiro, savukārt juridiskai personai - līdz pat 2800 eiro.

Auto riepas ir vērtīgs resurss, ja nav sācis novecot

Auto riepu izgatavošanā pamatā tiek izmantoti naftas produkti, tekstils un metāls. Šīs sastāvdaļas var pārstrādāt otrreizējās izejvielās, iegūstot vērtīgus resursus jaunu izstrādājumu ražošanai, piemēram, gumijas segumiem, bērnu laukumiem, gumijas paklājiem un citiem gumijas izstrādājumiem. Laika gaitā un vides apstākļu ietekmē riepas noveco, kļūstot trauslākas, to sastāvā esošie naftas produkti izgaro no riepu materiāla, padarot tās nepiemērotas pārstrādei. Šāds materiāls, kas ir gadiem glabāts šķūnī vai mētājies mežā, kļūst mazvērtīgs, jo ir derīgs vien reģenerācijai, sadedzinot speciālās iekārtās. Tāpēc ir būtiski nodot nolietotās auto riepas pārstrādei uzreiz, kad tās kļuvušas nederīgas, nezaudējot visu potenciālu, ko šis resurss spēj sniegt.

Riepu utilizēšanai joprojām izvēlas vieglāko un lētāko veidu

“Rīgas pašvaldības policija regulāri saņem izsaukumus par dažādu atkritumu izmešanu, tajā skaitā nolietoto riepu izmešanu ceļa malās, mežos un pie sadzīves atkritumu konteineriem,” norāda Rīgas pašvaldības policijas sabiedrisko attiecību speciāliste Ērika Verze. “Praksē esam novērojuši, ka piemēslotāji izmet riepas tam neparedzētā vietā, jo nezina, kā pareizi rīkoties, tādēļ uzskata, ka vienkārši izmest riepas ceļa malā, mežā vai pie atkritumu konteinera ir vieglāk, ātrāk un lētāk, nekā tās aizvest uz riepu nodošanas punktiem. Tāpat, iespējams, piegružotājiem nav izpratnes, kā tas varētu kaitēt apkārtējai videi vai vienkārši ir vienaldzība pret to,” skaidro Ē. Verze.

Riepu utilizēšanas iespējas

Nolietotas auto riepas ir utilizējamas kā videi kaitīgi atkritumi, nododot tās pārstrādei specialā videi kaitīgo preču pieņemšanas punktā. Sev tuvāko var sameklēt šeit. Jāatceras, ka riepas bez maksas vai par simbolisku maksu pieņem tikai no fiziskām personām un ierobežotā daudzumā - līdz vienam riepu komplektam (4 riepām) gadā. Juridiskām personām un nododot riepas vairumā, tiek piemērota maksa.

Ērtākais bezmaksas riepu pieņemšanas punkts atrodas Rīgā, Radžu ielā 18, kur riepas darba dienās var nogādāt pārstrādei SIA “Druplat” teritorijā.

Līdz 23. aprīlim riepas bez maksas tiek pieņemtas “Zaļā josta” rīkotās akcijas ietvaros stāvlaukumā pie tirdzniecības centra “Rīga Plaza” Mūkusalas ielā 72E, kur riepas pieņem darba dienās no plkst. 15.00 līdz 20.00 un brīvdienās no plkst. 11.00 līdz 16.00.

Kā paredz Atkritumu apsaimniekošanas likuma jaunākie grozījumi, turpmāk riepu ražotājs riepu tirdzniecības vai nomaiņas vietās nodrošina nolietoto riepu pieņemšanu bez maksas vismaz tādā pašā apmērā, kādā persona iegādājusies riepas šajā riepu tirdzniecības vai nomaiņas vietā. Riepu ražotājs riepu tirdzniecības vai nomaiņas vietā, kā arī interneta tirdzniecības vietnē, kur riepas tiek piedāvātas tirdzniecībai, ievieto informāciju par kārtību, kādā tas nodrošina nolietoto riepu pieņemšanu.

“Lai cīnītos ar atkritumu apsaimniekošanas pārkāpumiem, Rīgas pašvaldības policija aicina iedzīvotājus arī turpmāk ziņot par vides piesārņojuma riska radīšanas pārkāpumiem, proti, nolietoto riepu izmešanu, sniedzot pēc iespējas detalizētāku informāciju, fiksējot pārkāpēju vai transportlīdzekļa reģistrācijas numuru, no kura tiek izmesti atkritumi,” aicina Ērika Verze.

Latvijā

Mēģināju atcerēties kādu seksa skandālu augstskolā, kurā savulaik mācījos, proti, Latvijas Valsts universitātē (tagad – Latvijas Universitāte). Neatcerējos. Jo par seksa skandālu diez vai varētu nodēvēt kādas gados nobriedušas pasniedzējas apprecēšanos ar krietni jaunāku studentu vai kāda docenta laulības ar savu studenti. Visi pilngadīgi cilvēki, nedara neko neaizliegtu. Protams, runas par viņiem bija, taču – par kuru gan nerunā? “Seksa skandāls”, kas piemeklējis Latvijas Mūzikas akadēmiju (LMA), gan ir citā kategorijā liekams. Bet ir nianses.

Svarīgākais