Svētdiena, 3.marts

redeem Marts, Tālavs, Tālis

arrow_right_alt Latvijā \ Rīgā

Puškina piemineklis Rīgā ieguvis jaunu krāsojumu; soctīklos vētrainas diskusijas

Puškina piemineklis Kronvalda parkā © Edmunds Brencis/F64

Pagājušajā naktī kāds nokrāsojis Aleksandra Puškina pieminekli Ukrainas un Latvijas karoga krāsā. Policija sākusi izmeklēšanu. Tikmēr sociālajos tīklos izvērtusies spraiga diskusija. Vieni Puškina pieminekļa izdaiļošanu slavē, citi - nopeļ.

Kā aģentūra LETA uzzināja Rīgas domē, Rīgas domes pieminekļu aģentūra šodien rīta pusē bija Puškina statuju nomazgājusi.

Rīgas domes Pieminekļu padome marta sākumā atbalstīja sešu pilsētā esošu pieminekļu demontāžu vai pārvietošanu, saistot tos ar padomju laiku slavināšanu.

Padomē tika atbalstīts piedāvājums demontēt 1982.gadā Kronvalda parkā uzstādīto pieminekli rakstniekam Andrejam Upītim un skulptūru "staļinisma perioda rakstniecei" Annai Saksei Gaujas ielā 1.

Pieminekļu padome piekrita arī Aleksandra Puškina pieminekļa demontāžai Kronvalda parkā, jo tas esot izvietots nelikumīgi.

Pieminekļu padome atbalstīja arī ierosinājumu demontēt 1978.gadā uzstādīto pieminekli zinātniekam, "PSRS trīskārtējam sociālistiskā darba varonim" Mstislavam Keldišam, kas atrodas Rīgas kanālmalas apstādījumos, iepretim Latvijas Universitātei, un piemiņas plāksnes vēsturniekam Jānim Zutim aizvākšanu. Tā atrodas Basteja bulvārī 12.

Tika atbalstīta arī piemiņas plāksnes komunistiskās partijas tipogrāfijai Čiekurkalna 1.garajā līnijā 88 demontāža.

Minēto pieminekļu demontāžu vai pārvietošanu rosināja Publiskās atmiņas centrs.

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (PP) aģentūrai LETA piebilda, ka pašvaldībai šobrīd ir svarīgāki darbi ar ko nodarboties, nevis lemt par pieminekļu aizvākšanu, piemēram, pašvaldības budžeta pieņemšana.

Turklāt, viņa ieskatā, padomju varu slavinošie pieminekļi Rīgā ir demontēti, bet par citu pieminekļu aizvākšanu, nepieciešama diskusija.

Vakarnakt Kronvalda parkā esošais Puškina piemineklis tika nokrāsots Ukrainas karoga krāsās:.

Lūk, viedokļi, par šo jaunāko "performanci":

'Ļoti bezgaumīgas provokācijas. Ja mērķis, lai to puškinu demontē, tad viņu izmetīs kopā ar Latvijas valsts karogu. Neesam krievijā, ka vajag slepenus, naktī savu karogu likt. Mierīgi liekam piemineklim apkārt informācijas stendus un karogus atvērti, kā tas notika pie stabiņa";

"Varbūt es esmu ļoti bezgaumīgs cilvēks, bet... man patīk. Domāju, arī Puškinam patiktu, ja viņš būtu dzīvs. Vismazāk Puškins gribētu, lai kāds no viņa taisītu svēto govs. Skaisti!"

"Viņš kapā apgrieztos otrādi!"