Sestdiena, 2.marts

redeem Laila, Lavīze, Luīze

arrow_right_alt Latvijā \ Rīgā

Rīgas Dzemdību namā pieņemtas 5091 dzemdības; sarukums salīdzinājumā ar 2021. gadu

© Gints Ivuškāns/F64

Pērn Rīgas Dzemdību namā samazinājies pacienšu skaits, kurām nepieciešama dzemdību palīdzība, liecina iestādes 2022.gada neauditētā pārskata dati.

Pagājušajā gadā kopumā bijušas 5091 dzemdības, bet 2021.gadā - 5761, tas ir par 670 dzemdībām mazāk.

Pērn 337 jaundzimušie tika ārstēti Intensīvās terapijas nodaļā, 47 no jaundzimušajiem bijuši zema svara un dziļi neiznēsāti, līdz ar to šādu jaundzimušo aprūpe prasa papildus resursus.

Kopumā pagājušajā gadā aprūpēts 181 Covid-19 pacients, no kuriem 147 bija Covid-19 pozitīvas mātes, 14 - Covid-19 pozitīvi jaundzimušie un 20 - Covid-19 pozitīvas kontaktpersonas. Ievērojot tiešo korelāciju starp Covid-19 saslimstības līmeni sabiedrībā un Covid-19 pozitīvo dzemdētāju skaita pieaugumu, 2022.gada pirmajā ceturksnī pieauga Covid-19 pozitīvām mātēm dzimušo bērnu skaits, kuriem pēc dzemdībām bija nepieciešama ārstēšanās jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā. Tādēļ tika izveidota atsevišķa, epidemioloģiskās drošības prasībām un tehnoloģiskā nodrošinājuma ziņā atbilstoša jaundzimušo intensīvās terapijas palāta ar atsevišķu aprūpes posteni sestajā stāvā.

2022.gada 12 mēnešos intensīvajā terapijā ārstēti 13 jaundzimušie, no tiem trīs dziļi neiznēsāti un zema svara.

Atbilstoši epidemioloģiskajai situācijai, Dzemdību nams iesaistās valsts vakcinācijas politikas īstenošanā - tiek turpināta vakcinācija pret Covid-19. 2022.gadā veikta 5081 vakcinācija un 499 vakcinācijas pret gripu.

Rīgas Dzemdību nama neto apgrozījums 2022.gadā bija 14 658 860 eiro, kas ir par 1,1% vairāk nekā 2021.gadā. Pagājušo gadu kapitālsabiedrība ir noslēgusi ar peļņu 846 932 eiro.

Pagājušā gada beigās iestādē strādāja 409 darbinieki, tai skaitā 311 darbinieki bija medicīnas personāls.

Rīgas Dzemdību nams norāda, ka tam ir unikāla pieredze un augsts medicīnisko tehnoloģiju nodrošinājums augsta riska grūtnieču aprūpē, tajā skatā dzemdētājām ar agrīni priekšlaicīgām dzemdībām un dziļi neiznēsātiem jaundzimušajiem.

Tāpat tā ir dzemdību palīdzības iestāde, kas sniedz dzemdību palīdzību arī gadījumos, kad tā jānodrošina īpaši specifisko apstākļos. Uz Rīgas dzemdību namu palīdzības sniegšanai tiek nogādātas arī pacientes no ieslodzījuma vietas, un šādas pacientes aprūpējamas īpašām drošības prasībām atbilstošās zālēs.

Dzemdību nams nodrošina palīdzību arī pacientēm, kuras tiek pārvestas no Infektoloģijas centra - pacientes ar gripu, hepatītiem, sniedz uz pierādījumiem balstītu palīdzību HIV inficētām pacientēm, tādēļ nepieciešamas papildus zāles, jo šādā gadījumā pēc izmantošanas ir ievērojami ilgāks ekspozīcijas laiks.

Būtisks izaicinājums visai veselības aprūpes sistēmai, tajā skaitā dzemdību palīdzības nozarei, bija Covid-19 krīze un ar to saistītā aprūpes modeļa maiņa, lai nodrošinātu atbilstošas izolācijas un pacientu aprūpes telpas, papildus darbaspēka rezerves resursus, kā arī nodrošinātu pacientus un aprūpes personālu ar individuālajiem aizsardzības līdzekļiem.