Pirmdiena, 6.februāris

redeem Dace, Dārta, Dora

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Latvijā \ Rīgā

Staķis prognozē, ka līdz 2025.gadam rinda uz vietām bērnudārzos Rīgā izbeigsies

© Gints Ivuškāns/F64

Pašvaldībai ir nepieciešams sadarboties ar privātajām pirmsskolas izglītības iestādēm, šodien Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" atzina Rīgas mērs Mārtiņš Staķis.

Viņš informēja, ka, apkopojot informāciju par pieprasījumu pēc vietām bērnudārzos nākamajos gados, atklājies, ka līdz 2025.gadam rinda uz vietām bērnudārzos Rīgā izbeigsies.

Savukārt 2030.gadā, iespējams, nāksies kādas grupas slēgt bērnu trūkuma dēļ. Savukārt Pierīgā ir pretējs process - tur pieprasījums pēc bērnudārziem pieaugs.

Zinot šos datus un saprotot, ka būs apkaimes, kur pēc pieciem vai septiņiem gadiem pašvaldības pakalpojums nebūs vajadzīgs, vajadzētu vienoties ar privātajiem bērnudārziem, lai šo laiku viņi pilda šīs funkcijas, nevis celt jaunu pašvaldības bērnudārzu, teica Staķis.

Viņš informēja, ka pašlaik notiekot kartēšana, lai saprastu, kurās apkaimēs kāds pieprasījums uz vietām bērnudārzā ir un pēc tam plānots vienoties ar privātajiem pakalpojumu sniedzējiem.

Staķis norādīja, ka lielāks pieprasījums pēc vietām bērnudārzā ir jaunajos, augošajos mikrorajonos - Skanstē, Dreiliņos. Pieprasījums esot arī centrā, kur daudzi cilvēki strādā.

LETA jau ziņoja, ka Latvijas Privāto pirmsskolu biedrība vērsusies pie Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta saistībā ar ieceri pašai galvaspilsētai būvēt jaunu pirmsskolas izglītības iestādi, aģentūru LETA informēja LPPB.

Biedrību pārstāvošās pirmsskola aicina departamentu un Rīgas domes vadību atkārtoti izvērtēt nepieciešamību būvēt jaunu pirmsskolas izglītības iestādi, norādot, ka esošajā ekonomiskajā situācijā šāds solis vērtējams kā nepārdomāts un nav rīdzinieku interesēs.

Biedrība uzskata, ka, būvējot jaunu pašvaldības pirmsskolu, viena vieta izmaksā vairāk, nekā sadarbojoties ar esošajām privātajām izglītības iestādēm.

2022.gada oktobrī Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments izplatījis aptauju, lai apzinātu brīvās vietas pirmsskolas izglītības iestādēs. Papildus aptaujai ir norādīts, ka Rīgā plānots būvēt jaunu pirmsskolas izglītības iestādi.

LPPB ieskatā, šāda rīcība esot pretrunā ar idejām, ko pirms parlamenta vēlēšanām diskusijā pauda vairāku politisko partiju pārstāvji, uzsverot, ka vietu nodrošināšanai pirmsskolās jāstiprina sadarbība ar privātajiem bērnudārziem.

Biedrības vadītāja Daina Kājiņa norāda, ka privātajās pirmsskolās vienas vietas bērnam izveides izmaksas ir 1200 eiro. Tas ietverot telpu nomas maksas depozītu, mēbeļu iegādi, mācību materiālu iegādi, teritorijas iekārtošanu, rotaļlietu iegādi, kā arī virtuves aprīkojuma iegādi.

Pēc biedrības aplēsēm, būvējot jaunus pašvaldības bērnudārzus, viena vieta var izmaksāt līdz pat 19 000 eiro.

Šī gada jūlijā valdība apstiprināja sešus investīciju projektus par kopējo summu 11,52 miljonu eiro apmērā, kuru rezultātā tiks radīta papildu 601 vieta pašvaldību bērnudārzos. Tas nozīmē aptuveni 19 000 eiro par vienu vietu.

Nevalstiskā organizācijas uzsver, ka, izvēloties sadarboties ar privātajiem bērnudārziem rindu mazināšanai, būtu iespējams ietaupīt nodokļu maksātāju līdzekļus.