Rīgas domes koalīcija neformāli ir vienojusies par trīs ielu nosaukumu pārdēvēšanu

 
©Kaspars Krafts/f64

Rīgas domes koalīcijas deputātu darba grupa ir neformāli vienojusies par trīs ar padomju varu saistītu vietvārdu pārdēvēšanu, šodien preses konferencē par izstrādāto likumprojektu informēja Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Linda Ozola (K).

To vidū ir Detlava Brantkalna iela, Mstislava Keldiša iela un Valentīna Pikuļa aleja.

Viņa uzsvēra, ka pēc 24.februāra runas par šo ielu pārdēvēšanu ir bijušas vairākkārt, bet līdz šim oficiāli nekāds lēmums vēl netika pieņemts.

Jau vēstīts, ka ar Tieslietu ministrijas (TM) sagatavoto likumprojektu plānots pārsaukt vismaz 98 vietvārdus, kuri asociējas ar komunistiskā režīma slavināšanu.

"Publiskās atmiņas centra" pārstāve Kristīne Jarinovska uzsver, ka vietvārdi tāpat kā monumenti ir propagandas sastāvdaļa. "Šie nosaukumi ir ar mums ikdienā, un tie veido mūsu valsti un apziņu. Rusifikācija ir daļa no padomju identitātes veidošanas," uzskata Jarinovska, papildinot, ka darbs pie šī likumprojekta sākās jau divus gadus atpakaļ.

"Publiskās atmiņas centra" pārstāve pauž nožēlu, ka, piemēram, krievu dzejnieks Aleksandrs Puškins tiek slavināts vairāk nekā Aspazija vai citas latviešu kultūrai nozīmīgas personas.

Pēc "Publiskās atmiņas centra" aprēķiniem Latvijā ir vismaz 98 vietvārdi, kuri slavina komunistisko režīmu un apmēram 40 vietu nosaukumi ir saistīti ar rusifikāciju.

Viņa uzsver, ka daudzas pilsētas un novadi jau ir atbrīvojušies no šiem vietvārdiem, piemēram, Ogres novas. Tomēr ir vairākas pilsētas, tai starpā Rīga, kas ar šādu propagandas vietvārdu nomaiņu nesteidzas.

Kā piemēru Jarinovska min arī Daugavpils mēra Andreja Elksniņa (S) izteikumus, ka ielu nosaukumi pilsētā netiks mainīti, jo "pilsētā ir bagāta vēsture". Viņas ieskatā šāda rīkošanās Latvijā nav pieļaujama un šādi lēmumi turpina Padomju varas propagandas turpināšanos.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (K) pauž atbalstu šādai iecerei un uzsver, ka izmaksas par vietvārdu izmaiņām pašvaldībās plānots segt no valsts budžeta, lai netiktu izmantoti aizbildinājumi par līdzekļu nepietiekamību.

Jau ziņots, ka jautājums par nepieciešamību mainīt padomju laikā ielām dotos nosaukumus, kas cildina padomju ideoloģijai atbilstošus personāžus, aktualizējās pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā.