"Civinity": Rīgā apkure būs divreiz dārgāka; citviet cenas kāps pat piecas reizes

 
©f64.lv, Rūta Kalmuka

Privātais namu apsaimniekošanas un pārvaldīšanas uzņēmums Latvijā "Civinity mājas" ir uzsācis apkures sezonu, pieslēdzot siltumenerģijas padevi pirmajām mājām, taču vienlaikus uzņēmums prognozē, ka šī sezona iedzīvotājiem būs smaga un parādnieku skaits, visticamāk, pieaugs, informē "Civinity" grupa pārstāvji.

Pēc viņu teiktā, pārējās uzņēmuma apsaimniekotās un pārvaldītās mājas ir tehniski sagatavotas siltumenerģijas padevei tikko iedzīvotāji par to lems, vai iestājoties vēsākiem laikapstākļiem.

Salīdzinot ar pagājušā gada apkures sezonas sākumu, šajā sezonā, sākot apkures sezonu, siltumenerģijas tarifs Rīgā ir pieaudzis par 49%, atzīmē uzņēmumā. Tāpat siltumenerģijas piegādātājs "Rīgas siltums" regulatoram ir iesniedzis jauno tarifu - 170,59 eiro par vienu megavatstundu, kas ir 198% pieaugums salīdzinājumā ar pagājušā gada apkures sezonas uzsākšanu.

Kā atzīmē "Civinity" pārstāvji, jau šobrīd ir skaidri redzams, ka gaidāmā apkures sezona Rīgā būs vismaz divas reizes dārgāka nekā pērn, un tas ir ņemot vērā gaidāmo valsts atbalstu. Ja tāda nebūtu, tad izmaksas būtu gandrīz trīs reizes lielākas. Savukārt sadārdzinājums ārpus Rīgas robežām būšot pat piecas reizes lielāks. Piemēram, Mārupē siltuma tarifs ir 320 eiro par megavatstundu.

"Ja gaidāmā ziema būs auksta, izmaksas par apkuri var pat būt vairāk nekā divas reizes dārgākas, salīdzinot ar iepriekšējo sezonu. Tāpat, sadārdzinoties siltumenerģijas tarifam, pieaug arī karstā ūdens uzsildīšanas izmaksas. Neziņa ir arī par to, vai gāzes apjoms būs pietiekams un vai tarifi vēl vairāk nepalielināsies," skaidro "Civinity mājas" Dzīvojamo ēku pārvaldīšanas nodaļas vadītājs Gatis Roze.

"Civinity mājas" arī informē, ka šobrīd klienti nav tik aktīvi izsakot vēlmi pieslēgt ēkām apkuri kā tas ir bijis citus gadu. Daļēji tas ir saistīts arī ar laika apstākļiem. Ja nav lietains un mitrs, mājoklis dienas laikā pietiekami uzsilst un tiek sasniegta komforta temperatūra, septembra mēnesis šajā ziņā ir ļoti pateicīgs. Pagājušajā gadā "Civinity" pirmās ēkas pieslēdza jau septembra pirmajā pusē.

"Noteikti izmantosim arī iespēju samazināt apkures temperatūru ēkās. Skatīsimies, vai to darīt tikai nakts stundās (ja ēkas apkures vadības sistēma to tehniski spēs nodrošināt), vai nodrošināsim pastāvīgi samazinātu temperatūru. Katra ēka būs jāskatās individuāli, atbilstoši gan klientu vēlmēm, gan faktam vai dzīvoklī iespējama individuāla uzskaite," atzīmē Roze.

Attiecībā uz valsts paredzēto atbalstu iedzīvotājiem energoresursu izmaksu pieauguma segšanai, Roze skaidro, ka tas īstermiņā noteikti ir labs atbalsts, taču ir jāsaprot, ka šī atbalsta nauda tiekot "izkurināta gaisā". Efektīvāk būtu šos līdzekļus piešķirt ēkas renovācijām, energoefektivitātes uzlabošanai. "Mums kā sabiedrībai ir jāsaprot, ka komunālie pakalpojumu (gāze, elektrība, siltums) vairāk nebūs tik lēti kā agrāk. Sabiedrībai kopumā ir jāiemācās dzīvot energoefektīvi pie augstiem tarifiem. Taču kopš pavasara, kad cenas pieauga gandrīz vertikālā līknē, protams, paspēt renovēt ēku nebija iespējams. Tāpēc uz šo apkures sezonu šis principā bija vienīgais risinājums", skaidro Roze.

Šobrīd visas "Civinity mājas" apsaimniekotās ēkas ir sagatavotas apkures sezonai. Apkures pieslēgšana "Civinity mājas" klientiem pēdējo gadu laikā nav kavējusies.

"Civinity" ir viena no lielākajām ēku uzturēšanas un inženiertehnisko risinājumu grupām Baltijā. Uzņēmumu grupa apvieno vairāk nekā 20 uzņēmumus, kas pārrauga vairāk nekā 10 miljonus kvadrātmetru dzīvojamās un komerciālās ēkas un dažādās Eiropas pilsētās ir uzstādījuši vairākus tūkstošus inženiertehnisko sistēmu. "Civinity" ir 1500 darbinieku Latvijā, Lietuvā un Lielbritānijā.

"Civinity" grupa Latvijā pārvalda namu apsaimniekošanas, administrēšanas un uzturēšanas uzņēmumus Rīgā un Jūrmalā, kurā ietilpst AS "Civinity mājas", SIA "CS apkope" SIA "Viens rēķins", SIA "ALG Cleaning", SIA "VBS serviss", SIA "Pilsētas lifti" SIA "CS Komercserviss", SIA "Civinity mājas Jūrmala" un SIA "Labo namu aģentūra".