Rīgas mazākumtautību skolās it īpaši trūkst latviešu valodas skolotāji

© Romāns KOKŠAROVS, F64 Photo Agency

Lai gan šajā mācību gadā sagaidāmi būtiski izaicinājumi, Rīgas skolas ir gatavas jaunajam mācību gadam, otrdien preses konferencē apliecināja Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (PP).

Saskaņā ar pašvaldības sniegto informāciju kopumā Rīgā šajā mācību gadā 101 skolā mācīsies 68 200 skolēni, bet mācību procesu nodrošinās 7090 skolotāji.

Rīgā ir arī desmit sporta skolas, deviņas mūzikas un mākslas skolas, kā arī astoņi bērnu un jauniešu interešu centri.

Kā norādīja Staķis, no 2019. līdz 2022.gadam 15 skolām mainīts skolas tips, četras vidusskolas likvidētas un divas vidusskolas reorganizētas, izveidojot vienu iestādi.

Šogad, samazinoties skolēnu skaitam, likvidēta Rīgas 65. pamatskola, to pievienojot Rīgas Lietuviešu vidusskolai. Tāpat, ņemot vērā analizētos datus un apstākļus par skolas darbu un nodrošināto izglītības kvalitāti kopumā, skolēnu skaita dinamiku vairāku gadu griezumā, izglītojamo mācību sasniegumus, likvidēta Rīgas 14. vidusskola, nododot vispārējās izglītības programmu pēctecības nodrošināšanu Rīgas Raiņa vidusskolai un Rīgas Reinholda Šmēlinga vidusskolai.

Savukārt, likvidējot Rīgas 18. vidusskolu, vispārējās izglītības programmu pēctecību turpmāk nodrošinās Rīgas Raiņa vidusskola.

Apvienojot skolas, pedagogiem un tehniskajiem darbiniekiem tika piedāvāts darbs citās Rīgas pašvaldības izglītības iestādēs, tādējādi risinot vakanču jautājumu skolās, turklāt pēc ēku atbrīvošanas tajās var nodrošināt citas pašvaldības funkcijas vai piedāvāt telpu iznomāšanu privātajam sektoram.

Vienlaikus šovasar tika atbalstīts lēmums par Iļģuciema vidusskolas, Daugavgrīvas vidusskolas, Rīgas 46. vidusskolas, Rīgas 63. vidusskolas, Rīgas 74. vidusskolas un Rīgas 85. vidusskolas pārveidošanu par pamatskolu, savukārt Rīgas 28. vidusskolai piešķirts Rīgas Sarkandaugavas pamatskolas nosaukums.

Rīgas mērs informēja, ka ir sākts audits, lai izvērtētu visus administratīvos procesus un samazinātu administratīvo slogu skolu vadībai, pērkot ārpakalpojumus vai kādas funkcijas organizējot citādi.

Savukārt Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas vadītāja Iveta Ratinīka (LA) informēja, ka viens no izaicinājumiem Rīgas skolās ir pedagogu trūkums.

Viņa norādīja, ka pašlaik nevar nosaukt precīzus datus, cik skolotāju trūkst, bet, piemēram, mazākumtautību skolās, pamatskolu grupā ir brīvas vairāk nekā 30 latviešu valodas skolotāju likmes. Līdzīga esot arī situācija ar matemātikas skolotājiem.

Vidusskolās trūkstot ar informācijas tehnoloģijās saistītu pedagogu.

Ratinīka uzsvēra, ka dažādās skolās iespējami dažādi risinājumi vakanču un likmju aizpildīšanai. Piemēram, viens no risinājumiem ir mācību organizēšana moduļos, kādu laiku mācot vienus priekšmetus, bet citādā laikā citus. Tas dotu iespēju skolām sadarboties un palīdzēt nodrošināt neesošos pedagogus.

Vēl viens izaicinājums skolām būšot jaunā apkures sezona. Vēl gan neesot pilnu aprēķinu par to, cik būtisks sadārdzinājums skolas sagaida.

Latvijā

Finanšu nozares asociācijas (FNA) apkopotie dati liecina, ka šī gada pirmajos desmit mēnešos četrām lielākajām bankām Latvijā ir izdevies novērst finanšu krāpšanas mēģinājumus un pasargāt klientu līdzekļus vairāk nekā 10 miljonu eiro apmērā. Tomēr šajā pašā periodā krāpniekiem izdevies izkrāpt vairāk nekā 13 miljonus eiro. Visbiežāk krāpšanas gadījumi ir saistīti ar investīciju krāpniekiem (78% gadījumu novērsti) un telefonkrāpniekiem (51% gadījumu novērsti).

Svarīgākais