Pēc demontāžas nav plānots saglabāt nevienu no Pārdaugavā esošā pieminekļa daļām [papildināts]

© f64.lv, Dmitrijs Suļžics

Pēc demontāžas nav plānots saglabāt nevienu no padomju armijai veltītā pieminekļa Pārdaugavā daļām, šorīt LTV "Rīta panorāmā" pastāstīja Rīgas mērs Mārtiņš Staķis.

Pēc politiķa vārdiem, pieminekļa kompleksu nojauks pa daļām. Tā kā Okupācijas muzejs nevienu no tām nav atzinis par māksliniecisku vērtību, viss piemineklis tiks pilnībā utilizēts.

Rīt, 4.augustā, plkst.15 ir sasaukta Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komitejas sēde, kurā paredzēts lemt par finansējumu "Pieminekļa Padomju karavīriem - Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem" demontāžai. Sēde būs slēgta, jo tās laikā var tikt izskatīta ierobežotas pieejamības informācija. Neoficiāla informācija liecina, ka šim mērķim plānots atvēlēt ap 2,1 miljonu eiro.

Staķis stāstīja, ka pieminekļa demontāža veidojot vien ap 10% no visa projekta izmaksām, jo pēc tam kompleksa teritoriju plānots pārvērst par parku. Darbu veikšanai būvnieks ir izraudzīts, bet pašvaldība to pirms laika neatklās, tāpat kā par darbu sākšanu drošības nolūkos paziņos ļoti neilgi pirms demontāžas.

Rīgas rātsnamā Rīgas domes vadība ceturtdien, 4.augustā, plkst.11, informēs par jaunumiem saistībā ar pieminekļa Uzvaras parkā demontāžas procesu, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Komunikācijas pārvaldē. Brīfingā piedalīsies Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis, pilsētas izpilddirektors Jānis Lange un sabiedrības par atklātību "Delna" direktore Inese Tauriņa.

Kā liecina informācija tīmekļvietnē "rigaspieminekli.lv", "Piemineklis Padomju karavīriem - Padomju Latvijas un Rīgas atbrīvotājiem no vācu fašistiskajiem iebrucējiem" Uzvaras parkā tika uzstādīts 1985.gadā. Tas ir alegorisks memoriāls ansamblis, kura centrā atrodas 79 metrus augsts obelisks, ko veido piecu dažāda augstuma skaldnes, kuras vainago piecstaru zvaigznes. Tas simbolizē piecus kara gadus un uzvaras salūtu.

Vairāku gadu garumā pie pieminekļa 9.maijā pulcējās tūkstošiem cilvēku - bijušajās Padomju Savienības teritorijās pēc atsevišķām iniciatīvām tika organizētas svinības Sarkanās armijas uzvarai pār pār nacistisko Vāciju Otrajā pasaules karā. Arī Latvijā joprojām daļa Latvijas sabiedrības piekopj tradīciju atzīmēt tā dēvētos Uzvaras svētkus, tomēr jau izsenis šis datums Austrumeiropā tiek identificēts ar Baltijas valstu okupāciju un aneksiju PSRS sastāvā.

Jautājums par to, vai Latvijā ir vieta padomju armijai veltītajam piemineklim Uzvaras parkā, īpaši aktualizējās līdz ar Krievijas sākto karu pret Ukrainu. Diskusijas par šiem jautājumiem ir noslēgušās, Saeimai pieņemot likumu, kas nosaka, ka līdz rudenim Latvijā jānovāc visi ar kapavietām nesaistītie padomju režīmam veltītie pieminekļi.

Latvijā

“Polija un Latvija apzinās, ka Eiropai ir jāstrādā pie konkurētspējas veicināšanas, inovācijām un birokrātijas mazināšanas un nākamo pusgadu šiem jautājumiem pievērsīs pastiprinātu uzmanību. Mēs varam strādāt kopā un pastiprināt jau līdz šim veiksmīgo sadarbību,” par secinājumiem pēc divu dienu vizītes Polijā norāda ekonomikas ministrs Viktors Valainis. Polija nākamos sešus mēnešus būs prezidējošā valsts ES Padomē.

Svarīgākais