Teikas iecirkņa policistus no sliktām telpām varētu pārcelt uz vēl nolaistākām

 
©Ģirts Ozoliņš/F64

Valsts iekšējā drošība jau vairākus gadus ir viena no valdības prioritātēm, tomēr policijā joprojām trūkst 30 līdz 50 procentu darbinieku, algas ir nekonkurētspējīgas, bet darba apstākļi daudzviet vienkārši briesmīgi, vēsta TV3 raidījums "Nekā personīga".

Desmitgadēm neremontētas tualetes, izdilušas grīdas, nolupušas sienas un pašu piekrāsoti kabineti ir gandrīz visos Rīgas policijas iecirkņos. Pagājušajā gadā policistiem parādījās cerība, ka tas beigsies. Valdība piešķīra 12 miljonus jaunām telpām.

Nauda ir apgūta, tomēr Rīgas kārtības sargi ir pievilti.

Ar lepno biroju namu Pērnavas ielā saistījās Rīgas policistu cerības beidzot strādāt cilvēku cienīgos apstākļos. Tomēr tās nepiepildījās. Darbs būs jāturpina vecās, nolaistās telpās.

Plāns nopirkt jaunu māju un iekārtot kabinetus policistiem no vairākiem Rīgas iecirkņiem radās ministra Sanda Ģirģena laikā. Tas ne vien uzlabotu darba apstākļus, bet ļautu ietaupīt, jo policija izvākotos no nomātām telpām. Izvēle krita uz atjaunoto biroja māju Pērnavas ielā. Tā pieder firmas “Mikrotīkls” īpašniekiem, mecenātiem Arnim Riekstiņam un DžonamTallijam.

Nama pārdošanas cena bija 10 ar pusi miljoni eiro. Pārbūve policijas vajadzībām prasītu vēl 2 miljonus. Tik liela summa policijas telpu uzlabošanai vēl nekad nav piešķirta, tomēr valdība Iekšlietu ministrijas prasību akceptēja, jo bija pieejama Covid-19 krīzes pārvarēšanas nauda.

Nams vēl nebija nopirkts, kad sākās tā pārplānošana. Pagājušā gada pavasarī policisti jau dalīja kabinetus, saskaņoja nodaļu izvietošanu pa stāviem, izsludināja konkursu pārbūvei. Jārīkojas bija ātri, jo Covid nauda bija jāiztērē līdz gada beigām. Tomēr darījums nenotika.

DMITRIJS TROFIMOVS

Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs

Jūnija sākumā, 21.gadā tika saņemts neatkarīgā vērtētāja atzinums, un nedēļas laikā tika saņemta īpašnieka atbilde par to, ka viņš nav gatavs pārdot objektu par vērtējumu, jo viņa cena bija vairāk kā par diviem miljoniem lielāka.

Īpašumu novērtēja par 8 miljoniem. Šī summa pat nesedzot ieguldījumus, skaidro nama īpašnieki. Savukārt ministrija nedrīkst maksāt virs tirgus cenas, to var uzskatīt par naudas izšķērdēšanu. Tā nu policisti palika bez jaunas mājas.

Darba telpas atjaunotajā namā bija plānotas arī Valsts policijas Rīgas Teikas iecirkņa izmeklētājiem, operatīvajiem darbiniekiem un kārtībniekiem. Teikas iecirknis jau vairāk nekā piecpadsmit gadus atrodas pašvaldībai piederošās telpās, vienā mājā ar sociālo dienestu. Pirms policijas te bijusi gan pasu daļa, gan Valsts ieņēmumu dienesta filiāle, kas telpas izremontējušas savām vajadzībām. Lielākā daļa kabinetu nopietnu remontu kopš tā laika tā arī nav pieredzējusi.

Bēdīgā stāvoklī vecajā Teikas iecirknī ir bijusi dežūrdaļa un īslaicīgās aizturēšanas izolators. Dažus kabinetus nopludinājusi stāvu augstāk izvietotā sociālā māja. Taču vairumā telpu stāvoklis ir apmierinošs.

AIGO GOTOVSKIS

Valsts policijas Teikas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas priekšnieka vietnieks

Ja tur kaut kur kādi mazi knifiņi, vai krāsa palobījusies nost, tas kā saka darba ātrumu nemaina. Labierīcības es arī teiktu pat ļoti labi.

JANĪNA ROTBERGA

Valsts policijas Rīgas Teikas iecirkņa Kriminālpolicijas nodaļas priekšnieka vietniece

Kabinets ir izremontēts, meitenes pašas remontēja..

Otrajā stāvā pirms pāris gadiem par vairākiem desmitiem tūkstošu izbūvētā Rīgā modernākā nepilngadīgo pratināšanas dubultā telpa, ar spoguļsienu un video novērošanu. Turpat blakus izremontēti arī kabineti un atpūtas telpas operatīvajiem darbiniekiem.

Pavasarī Teikas iecirkņa darbinieki uzzināja, ka ar 1.jūniju viņu darba vietas būs Klusajā ielā pie Lielajiem kapiem, kur iepriekš atradās Brasas iecirknis. Šobrīd daļa darbinieku - dežūrdaļa - jau ir pārcēlušies. Pārējiem teikts, ka jāpārvācas tuvākajā laikā, kad savilks vadus internetam. Policijas vadība solījusi, ka darba apstākļi nepasliktināsies.

Brasas iecirknis jau no 90.gadiem ir izvietots kādreizējā Rīgas auto elektro aparātu rūpnīcas sporta un atpūtas klubā. Te joprojām ir divas sporta zāles un šautuve. Ēkā ir 3 korpusi. Fasāde un ieeja ir nolaistas, caur sairušo betonu vīd sarūsējušas armatūras. Iekšlietu ministrija bija iecerējusi namu pārdot. Kad iecirknis būtu pārvietots uz Pērnavas ielu.

Svaigi izremontēta te ir tikai dežūrdaļa, sprosti aizturētajiem un atpazīšanas telpas. Kabineti, uz kuriem jāpārceļas Teikas iecirkņa policistiem, remontu nav redzējuši desmitiem gadu.

AIVARS KUPETIS

Valsts policijas Rīgas Teikas iecirkņa priekšnieka pienākumu izpildītājs

Šeit paredzēts, ka būs tā saucamais sekretariāts, kur kādiem 10 cilvēkiem jāsēž.

Te kaut kas mainīsies, te kaut ko remontēs?

Es nezinu, es ceru.

Lielākā daļa telpu ir ļoti bēdīgā stāvoklī. Kabineti ir tumši un nemājīgi. Izdiluši linoleji, nolupusi krāsa, nav nomainīti škirbainie logi.

Kā te ziemā?

Auksti!

Trešajā stāvā ja tiktu, tur būtu vēl trakāk. Tur pat apmetuma nav.

Trešajā stāvā mūs neielaiž. Iecirkņa priekšnieks saka, tas vēl neesot pārņemts policijas rīcībā. Taču mūsu rīcībā ir video. Tajā redzams, ka stāvoklis trešajā stāvā ir vēl briesmīgāks.

Iekšlietu ministrija nezaudēja 12 miljonus, ko piešķīra Pērnavas ielas nama pirkšanai. Tā sadalīta spiedīgām iekšlietu dienestu vajadzībām. Rīgas policistu darba apstākļi nav atzīti par prioritāti.

DMITRIJS TROFIMOVS

Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs

Lai nezaudētu šo naudu, mēs nekavējoties, jau tā paša gada jūlijā esam pieprasījuši informāciju no valsts policijas, attiecībā uz to, kas ir tie primārie objekti, kuru remontam un sakārtošanai būtu nepieciešams novirzīt šo naudu. Primāri domājot to pašu Rīgu un valsts policija definēja šīs prasības.

Kad tie ierindas policisti, kad viņi reāli varēs sajust to darba uzlabošanos?

Šī finansējuma apgūšana ir paredzēta 21, 22 gadā. Un šeit neiet runa par visiem valsts policijas iespējamiem objektiem, bet tikai par tiem dažiem, ko Valsts policija, sadarbojoties ar nodrošinājuma valsts aģentūra definēja kā kritiskākos.

Iekšlietu ministrijas valsts sekretātrs Trofimovs saka, atbildīga par darbinieku pārvietošanu uz neremontētām telpām ir policijas vadība. Tā savlaicīgi nepieprasīja naudu Brasas iecirkņa remontam. Policijas administratīvās pārvaldes priekšnieks Normunds Grūbis stāsta, ka remonts tikai aizkavējies.

NORMUNDS GRŪBIS

Valsts policijas priekšnieka vietniekam, Galvenās administratīvās pārvaldes priekšniekam pulkvedim

Viss finansējums Nodrošinājuma valsts aģentūrai, kas paredzēts remonta darbiem, viņš jau ir saplānots gada sākumā. Rezumējot - bija jāatrod vēl finansējums šīm lietām. Finansējums šobrīd kopīgi gan policijai, gan ministrijai, gan aģentūrai ir atrasts. Šobrīd ir izsludināts iepirkums. Viņam vajadzētu beigties jūlija otrajā pusē nu tad arī uzsākties praktiski šiem remonta darbiem. Kā man kolēģi no nodrošinājuma valsts aģentūras ir teikuši, viņi prognozē, ka tie remontdarbi būtu pabeidzami nu mēneša laikā.

Patiesībā iepirkums Klusās ielas nama remontam nav izsludināts. Nodrošinājuma valsts aģentūrā nevarēja pateikt, kad tas notiks, mēneša vai divu laikā. Visticamāk, policijas vadība bija iecerējusi darbiniekus pārcelt uz nolaistajām telpām un tad tās varbūt arī remontēt.

ARMANDS AUGUSTĀNS

Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrības valdes priekšsēdētājs

Par telpām, tas ir aktuāls jautājums, gadu desmitiem mēs jau risinām un nekādi nevaram atrisināt. Protams, tas ir morāle. Es atnāku uz darbu un viss ir tumšs un beigts, sabojāts, jābaidās lai kaut kur ar elektrību neietriec pa pirktsiem, tad tam darbiniekam nav tāda entuzisama.. nerodās. Viņam nav tādas vēlēšanās..

Sižeta tapšanas laikā valsts policijas priekšnieki solīja, ka vispirms izremontēs kabinetus un tad pārcels darbiniekus.