Policija atbrīvojusi aizturēto, kas uzbruka skolniekam ar Ukrainas karogu

© Ģirts Ozoliņš/F64

Vīrietis, kuram tiesa piemēroja apcietinājumu par uzbrukumu skolniekam ar Ukrainas karogu, ir brīvībā. Kāpēc tā noticis, Valsts policija neskaidro. Policija arī nekomentē ziņas, ka uzbrucēja dzīvesbiedre ne tikai strādā Valsts policijā, bet visu uzbrukuma laiku bija turpat blakus, vēsta LTV raidījums "Panorāma".

Par notikušo Valsts policijā sākta dienesta pārbaude.

Incidents notika 20. maija vakarā pēc gājiena un koncerta pret padomju mantojumu. Āgenskalnā, Smiļģa un Lapu ielu krustojumā, 1984. gadā dzimušais vīrietis izlēca no sava auto un piekāva 18 gadus vecu skolnieku, kuram uz pleciem bija Ukrainas karogs. Pēc notikušā advokāts Egons Rusanovs publiski paziņoja, ka uzņemas aizstāvēt cietušo.

"Tika izdarīti divi mērķtiecīgi, spēcīgi sitieni, viens pa saules pinumu, otrs kakla rajonā, ar pieprasījumu noņemt fašistisko lupatu," stāstīja Rusanovs.

Arī aculiecinieks, kurš liecināja policijā, stāstīja, ka tas nepārprotami bija naida noziegums. Viņš sacīja: “Es saprotu, ka tas bija karoga dēļ. Tāpēc es to uztveru kā naida noziegumu. Kas padara to vēl spilgtāku, ir tas, ka viņš arī apsvēra uzbrukt man. Tādēļ, ka man pie krūtīm Ukrainas karoga lentīte. Tas, ka viņš solīja mūs atrast, iznīcināt."

Policija kādas privātmājas pagalmā atrada uzbrucēja automašīnu. Tai slēpšanās nolūkā bija nomainītas numurzīmes. Pašu uzbrucēju aizturēja ap diviem naktī - viņš bija noslēpies savas mājas bēniņos aiz skursteņa. Pret viņu sāka kriminālprocesu par huligānismu, un tiesa piemēroja apcietinājumu. Taču pēc deviņām dienām uzbrucējs atbrīvots.

"Ja tas notiek apzināti, tad sanāk, ka procesa virzītāja iestādei nav ne mazākās izpratnes par to, cik tas ir bīstami šādus gadījumus tolerēt un dot zaļo gaismu. Nu, kas tur ir, deviņas dienas cietumā, viss kārtībā. Nē, nav nekas kārtībā," uzsvēra advokāts Rusanovs.

Lietu vēl šokējošāku dara fakts, ka uzbrucēja dzīvesbiedre esot policiste, kura bijusi klāt uzbrukuma laikā.

"No paša sākta gala nebija noslēpums, ka mašīnā atradās policijas darbinieks. Šī cilvēka dzīvesbiedre, es zinu, kur viņa strādā, bet lai ar to tiek galā Iekšējās drošības birojs. Kā tas var būt, ka šis noziegums netiek novērsts? Kā tas var būt, ka par to netiek pienācīgi paziņots? Kā tas var būt, ka tie sniegta profesionāla palīdzība, lai noslēptu pēdas?" uzsvēra advokāts.

Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Simona Grāvīte Latvijas Televīzijai skaidroja, ka policija šobrīd nekomentēs lietu, taču apstiprināja, ka saistībā ar notikušo sākta dienesta pārbaude.

Savukārt prokuratūrā skaidroja, ka lēmums par drošības līdzekļa maiņu pieņemts policijā.

"Kad pirmstiesas izmeklēšanā tika savākti tik daudz pierādījumi, kas procesa virzītāja ieskatā bija pietiekami kriminālvajāšanas uzsākšanai, un, uzskatot to, ka piemērotais drošības līdzeklis būtu maināms, saskaņā ar likumu pieņēma lēmumu par citu drošības līdzekli, kas nav saistīts ar brīvības atņemšanu," skaidroja prokuratūras pārstāve Aiga Eiduka.

Prokuratūrā lieta saņemta 1. jūnijā. Tagad desmit dienu laikā prokuroram jālemj jautājums par personas saukšanu pie kriminālatbildības. Piekautā jaunieša advokāts uzsver, ka cietušais prasīs sāpju naudu, kā arī apmaksāt medicīnas izdevumus. Prasīto 5000 eiro morālo kompensāciju jaunietis grib ziedot Ukrainai. Bet, ja uzbrucējam izdosies panākt vienošanos ar prokuroru, process nebūs publisks un sitēja vārds atklāts netiks.

Svarīgākais