Svētdiena, 24.septembris

redeem Agris, Agrita

Lasi ērtāk format_size
arrow_right_alt Latvijā \ Rīgā

Rīgas dome plāno nojaukt 50 bērnu laukumus dažādās vietās Rīgā

© Ekrānuzņēmums/LTV

Rīgā, Imantas mikrorajonā iedzīvotāji sašutuši, ka, iepriekš nebrīdinot, demontēts viņu bērnu rotaļu laukums. Līdzīgs liktenis sagaida vēl vismaz 50 rotaļu laukumus galvaspilsētā, jo no pagājušā gada 1. maija dome pārņēmusi visus bērnu laukumus un plāno tos sakārtot – gan izvietot citās domei piederošās teritorijās, gan arī izveidot tajos jaunu infrastruktūru, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Progresa ielas iedzīvotāji Imantā ar domes rīcību nav apmierināti. "No rīta atbrauc traktors un darbinieki un nojauc mūsu vienīgo laukumiņu. Mēs sazinājāmies ar domi, un dome paskaidroja, ka laukumiņš bijis nelegāls, atradies uz privātas zemes, bijis neapmierinošā tehniskajā stāvoklī, līdz ar to ir izlemts to nevis remontēt, bet vienkārši nojaukt. Problemātiski ir tas, ka šis ir absolūti pēdējais laukumiņš šajā Imantas daļā un mums citu laukumiņu nav," pastāstīja Imantas iedzīvotāja Maija Krastiņa.

Krāsainā un bagātīgā rotaļlaukuma vietā bērniem nu ir jārokas vien pa smiltīm.

Zeme, uz kuras atradās laukumiņš, ir blakus esošās mājas kopīpašums, taču īpašnieki par tā nojaukšanu nebija informēti. Iedzīvotāji pauda, ka, protams, daži labojumi rotaļu laukumā bija jāveic, bet neesot bijis pamata demontāžai, un, "ja zinātu, paši būtu mēģinājuši remontēt".

Tagad neatkarīgi no katras rotaļu laukuma iekārtas stāvokļa līdz ar zemi nolīdzināts pilnīgi viss.

"Mēs šeit ilgus gadus dzīvojam, un laukumiņu apmeklēja abi mani bērni. Laukumiņu labi pārzinu, un tā stāvoklis bija pilnīgi apmierinošs, un šī demontāža bija šoks ne tikai mums, bet visiem kaimiņiem. Mēs izpētījām novērtējumu, ko veica uzņēmums pēc domes pasūtījuma. Novērtējums kopumā ir pareizs, bet laukumiņā ir dažāds aprīkojums - 10, 12 vienības. Piemēram, šūpolēm sēdeklītim viena skrūve trūka un bija krāsas nodilums," zināja stāstīt vietējais iedzīvotājs Jurijs.

Plāno demontēt arī citviet

Arī citviet Rīgas mikrorajonos domei ir plāni demontēt bērnu spēļu laukumus. Galvenais iemesls tik apjomīgai rotaļlaukumu likvidācijai esot drošība.

Rīgas domes Teritoriju labiekārtošanas projektu attīstības nodaļas vadītāja Madara Andrejeva skaidroja, ka bieži no attāluma izskatoties, ka laukumiņos viss ir kārtībā, taču, kad sertificēts spēļu laukumu inspektors veic ikgadējo pārbaudi un risku novērtējumu, izpētot katru detaļu un pārbaudot konstrukciju stiprību, atklājas bojājumi. Drošības vārdā ne tikai Imantā, bet kopumā 50 adresēs esošie rotaļlaukumi mēneša laikā tikšot demontēti.

"Tās konstrukcijas ir novecojušas, bīstamas un strukturāli nestabilas, kas patiesībā rada draudus bērna drošībai, veselībai un daudzos gadījumos arī dzīvībai. Ir detaļas, kas ir izpuvušas, iztrupējušas, un nesošās konstrukcijas ir nestabilas, un tie elementi ir vienkārši jādemontē, jo nav tādu nelielu uzlabojumu, kas glābtu konkrētās konstrukcijas drošumu," uzsvēra Andrejeva.

Imantā pašlaik tiekot izskatītas vietas, kur uz pašvaldībai piederošas zemes varētu būvēt jaunu bērnu laukumu.

"Pie Progresa ielas 1, kur ir neliels bērzu birzs skvēriņš ar diezgan daudz kokiem, kur mēs plānojam piesaistīt sertificētu arboristu, lai saņemtu atzinumu par koku vispārējo stāvokli un iespējām tur integrēt spēļu laukumu," informēja Andrejeva.

Taču iespējamais jaunais laukumiņš neatradīsies tuvumā demontētā laukuma vietai, jo tiesiski to nedrīkst būvēt pašvaldībai nepiederošā īpašumā.

"Iepriekš visas dzīvojamās mājās uzcēla pašvaldība, visus iekšpagalmus labiekārtoja pašvaldība, spēļu laukumus lika pašvaldība. Tajā brīdī, kad sākās privatizācija, kad dzīvokļu īpašnieki noprivatizēja savu dzīvokli, attiecīgi, māju un arī zemes domājamo daļu, diemžēl, neviens nenoprivatizēja spēļu laukumus," skaidroja Andrejeva.

Tomēr vecāki, kuru dzīvojamai mājai pieder "nelikumīgā" rotaļu laukuma zeme, paši to gribēja salabot par saviem līdzekļiem.

Rīgas domes Teritorijas labiekārtošanas pārvaldes priekšnieks Viktors Admidiņš pauda, ka "šī iniciatīva ir sadzirdēta".

Ja iedzīvotāji vērsīsies domē ar ierosinājumu paši novērst bojājumus, tad vēlreiz tikšot sūtīts eksperts un izskatīts variants demontāžai paredzēto laukumu saglabāt. Imantas iedzīvotājiem, kuri dzīvo pie jau likvidētā bērnu laukuma, gan domes plāni nemaz nebija zināmi un notikušais bija liels, nepatīkams pārsteigums.