Kādas būtu sekas, ja uz Rīgu uzmestu atombumbu, skaidro kodolieroču pētnieks

© Dmitrijs Suļžics/F64

Ukrainas laikraksts “Ukrainska pravda” publicējis interviju ar amerikāņu zinātnieku Aleksu Vellersteinu, kurš specializējies kodolieroču pētījumos. Viņš radījis interaktīvo rīku “Nukemap”, kura lietotājiem ir iespēja modelēt, kādas būtu kodolieroču pielietošanas sekas dažādās pasaules vietās, vēsta lsm.lv.

Piemēram, Vellersteins modelējis vienu scenāriju, saskaņā ar kuru virs Ukrainas galvaspilsētas Kijivas tiktu uzspridzināta 100 kilotonnu atombumba. Tā būtu piecreiz jaudīgāka par atombumbu, kas 1945. gadā nopostīja Japānas pilsētu Nagasaki, bet salīdzinoši neliela pēc mūsdienu stratēģisko atomieroču standartiem.

“Ja ņemam šādus datus, tad gaidāmais upuru skaits ir ap 135 000 nogalināto un 550 000 ievainoto,” vēsta Vellersteins.

Savukārt, ja virs Rīgas tiktu uzspridzināta Krievijas arsenālā esošā atombumba ar 800 kilotonnu jaudu, tas radītu 319 000 nogalināto un 308 000 ievainoto.

Tā kā Rīgā ir nedaudz virs 600 000 iedzīvotāju, tas nozīmē, ka puse rīdzinieku aizietu bojā uzreiz.

“Ne visi nomirs no radiācijas. Daudzi ies bojā zem gruvešiem. Daļa upuru, ko spēcīgi skārusi radiācija, nenomirs uzreiz, bet gan aptuveni mēneša laikā.

Bet ap 10-15% izdzīvojušo nākotnē mirs ar vēzi, ko izraisīs radiācijas iedarbība uz organismu,” norāda Vellersteins.

Latvijā

Valdība nevar padomāt visu citu vadītāju vietā - ja vadītājs gaida, ka kāds no ārpuses pateiks, kas viņam jādara, tad tā nav normāla situācija, komentējot Rīgas lidostas valdes priekšsēdētājas Lailas Odiņas izteikumus pēc pagājušajā nedēļā notikušā dronu incidenta, uzsvēra premjerministre Evika Siliņa (JV).

Svarīgākais