Rīgas Kongresu namā veidos vienotu atbalsta centru Ukrainas iedzīvotājiem

© f64.lv, Vladislavs Proškins

Galvaspilsētas pašvaldība Rīgas Kongresu namā veidos vienotu atbalsta centru Krievijas iebrukumā cietušās Ukrainas iedzīvotājiem, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pastāstīja Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis (PP).

Iecerēts, ka šis atbalsta centrs darbosies pēc vienas pieturas aģentūras principa, līdz ar to bēgļi no Ukrainas pēc ierašanās Latvijā vienā vietā varēs saņemt visus nepieciešamos pakalpojumus vai konsultācijas gan no valsts, gan pašvaldības iestādēm, gan nevalstiskajām organizācijām.

Starp iestādēm, kuru pakalpojumi varētu tikt piedāvāti vienotajā atbalsta centrā, Staķis minēja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, Valsts policiju, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, vakcinācijas centru, pašvaldības sociālo dienestu un izglītības departamentu, kas palīdzētu bērnus iekārtot skolā vai bērnudārzā.

Šādu atbalsta centru Rīgas dome esot gatava izveidot nekavējoties, nepieciešamās vienošanās ar valsts iestādēm jau esot panāktas. Gala lēmumu par Rīgas vienotā atbalsta centra Ukrainas iedzīvotājiem izveidi pašvaldība grasās pieņemt ārkārtas domes sēdē piektdien, 4.martā, lai jau pirmdien, 7.martā, centrs varētu sākt strādāt.

Staķis piebilda, ka Ukrainas bēgļu atbalsta centra izveidei izraudzītā vieta - Kongresu nams - ir arī simboliska, jo tas atrodas tieši pretī Krievijas vēstniecībai, līdz ar to Krievijas diplomāti no savas darbavietas būs spiesti noskatīties, kāda veida humanitāro krīzi viņu valsts ir radījusi pasaulei.

Kā ziņots, pēc Valsts robežsardzes datiem, laikā no 24.februāra līdz 2.martam caur ārējām robežām Latvijā ir ieceļojuši jau 760 Ukrainas valstspiederīgie, trešdien Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēdē informēja Iekšlietu ministrijas parlamentārais sekretārs Mārtiņš Šteins (AP).

Ieceļojušas pārsvarā sievietes un bērni, jo mobilizācijai pakļautiem vīriešiem 18-60 gadu vecumā netiek ļauts izceļot no Ukrainas.

Pašlaik trīs personas ir pieprasījušas patvērumu, savukārt izsniegtas 53 vīzas. Šteins norādīja, ka, pēc Iekšlietu ministrijas rīcībā esošās informācijas, personas izmitinātas ar valsts iestāžu palīdzību vai pie radiem, draugiem, brīvprātīgajiem.

Pašvaldības pašlaik var izmitināt 6593 bēgļus un 5020 bēgļus nodrošināt ar ēdienu, savukārt Latvijas samariešu apvienība var izmitināt 50 cilvēkus un 30 cilvēkus paēdināt.

Latvijā

Lai no nākamā gada nodrošinātu pilnvērtīgu Latvijas Sabiedriskā medija (LSM) darbību, papildus budžeta finansējumam nepieciešams novirzīt rezervētos līdzekļus 2025.gadam un 2026.gadam 8,5 miljonu eiro apmērā un turpmāk ik gadus 6,9 miljonu eiro apmērā, liecina Tiesību aktu portālā iesniegtais Kultūras ministrijas informatīvais ziņojums.

Svarīgākais