Lāčplēša dienā VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) nodrošinās iespēju iedzīvotājiem 11.novembra krastmalā pie Rīgas pils mūriem iedegt svecītes.
Jau septīto gadu pie Rīgas pils vēsturiskā apkārtmūra uzstādīts pēc arhitekta Pētera Blūma idejas veidotais tērauda aizsargsiets. Tas paredzēts, lai pasargātu Rīgas pils vēsturiskā apkārtmūra ķieģeļus no neatgriezeniskas termiskas bojāšanas, ko rada svecīšu izdedži un liesmu karstums.
VNĪ aicina pēc iespējas izvēlēties svecītes, kas iepildītas stikla ietvaros, lai pasargātu mūri no sakusušajiem un dabai nedraudzīgajiem plastmasas pārpalikumiem.
Ņemot vērā esošo situāciju pandēmijas ierobežošanas jomā, VNĪ aicina nolikt svecītes individuāli, ievērojot valstī noteikto kārtību līdz plkst.20.
Svecīšu novietošanai paredzētais aizsargsiets veidots no 175 posmiem. Uz viena aizsargsieta posma iespējams izvietot 60 svecītes, kopumā visā sieta garumā iespējams novietot 10 500 svecīšu.
Posmā, kur notiek Rīgas pils kastelas atjaunošanas darbi, šogad aizsargsiets netiks uzstādīts.
Rīgas pils atjaunošanas projekta pirmās kārtas laikā no 2009. līdz 2015.gadam tika veikta pils apkārtmūra restaurācija gandrīz 280 metru garumā un ap 950 kvadrātmetru platībā.
Rīgas pils kompleksa apkārtmūris Daugavas un Vanšu tilta pusē izbūvēts kā Pils dārza žogs 19.gadsimta pēdējā ceturksnī. Tā projektu 1874.gadā izstrādājis guberņas arhitekts Jūlijs Hāgens, daļēji pārbūvējot arī bijušā Horna bastiona ārsienu.
Kopš 2020.gada rudens VNĪ vadībā notiek Rīgas pils senās - kastelas daļas atjaunošana, pielāgojot to Latvijas Nacionālā vēstures muzeja vajadzībām. Būvdarbu pirmo un otro kārtu paredzēts pabeigt 2024.gadā. Rīgas pils kastelas atjaunošana tiek veikta pēc pilnsabiedrības "Rīgas pils kastelas projekts" izstrādātā būvprojekta, kura autors ir arhitekts Reinis Liepiņš.