Latvijā atzīmē Lācplēša dienu; tiešsaistē izskanēs vairāki koncerti

© f64.lv, Kaspars Krafts

Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju valstī un izsludināto mājsēdi, Rīgā šogad nenotiks Lāčplēša dienai veltīti klātienes koncerti, taču par godu 11.novembrim pašvaldība ir atbalstījusi vairāku kultūras pasākumu norisi tiešsaistē.

Rīgā Lāčplēša dienā notiks dievkalpojums un visā Latvijā ieskandinās baznīcu zvanus, informē Aizsardzības ministrija.

Šodien plkst.9 tiešraidē Latvijas Televīzijā būs redzams ekumēniskais dievkalpojums no Rīgas Doma baznīcas, informē Aizsardzības ministrija. Dievkalpojums klātienē apmeklētājiem nebūs pieejams.

Savukārt Lāčplēša dienai veltīti koncerti iedzīvotājiem būs vērojami kultūras iestāžu sociālo tīklu kontos.

11.novembrī Rīgas Svētā Pētera baznīcā skanēs koncerts "Tālavas taurētājs", kurā piedalīsies Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestra klarnešu kvartets "Quattro Differente", pianiste Helēna Laukmane un sitaminstrumentālists seržants Arturs Krivoručko, diriģents un mākslinieciskais vadītājs Andis Karelis.

Koncerta programmā skanēs Baltijas valstu komponistu mūzika, kas simboliski atgādina, ka vienotībā ir spēks un tā nemainīgi nepieciešama arī šodien brīvības un miera sargāšanai valstī un pasaulē.

Šajā dienā tiešsaistes koncertā "Latviešu karavīru dziesmas" no VEF Kultūras pils klausītājus iepriecinās Orķestris "Rīga", Latvijas Nacionālās operas kora vīru grupa, kā arī solisti Inese Romancāne un Ivars Cinkuss, akardeonists Marko Ojala un Ģirts Ķesteris.

Līdztekus orķestra izpildījumam skatītāji varēs vērot arī dejotāju Egijas Abarovičas un Reiņa Rešetina māksliniecisko sniegumu. Koncertā atskaņos latviešu karavīru patriotiskās un sadzīves dziesmas, un, pieminot Latvijas brīvības cīnītājus, izskanēs Emīla Dārziņa un Jāņa Norviļa dziesmas korim.

No kultūras centra "Mazā ģilde" tiešsaistē raidīs koncertu "Sveču liesmu atspulgos". Skatuves mākslinieki klausītājiem piedāvās improvizācijas par atpazīstamām latviešu estrādes dziesmām, kā arī latviešu tautas dziesmu apdares. Koncertā uzstāsies ansamblis "Brokastis četratā" - pianists Mārtiņš Zilberts, kontrabasists Jānis Stafeckis, flautists Andis Klučnieks un sitaminstrumentālists Aivars Krastiņš.

Patriotiskas noskaņas Lāčplēša dienā raisīs tiešsaistes koncerts "Brīvības cīnītāju gars cauri visiem laikiem", kas tiks raidīts no Rīgas Latviešu biedrības nama. Klausītāji varēs dzirdēt latviešu tautas dziesmas, strēlnieku un brīvības cīnītāju dziesmas.

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) sociālā medija "Facebook" šodien plkst.11 tiks translēta tiešrāde no muzeja krātuves "Vienpadsmitajā vienpadsmitos. Lāčplēša Kara ordeņa stāsts", informēja LNVM pārstāve Astrīda Burbicka.

Arī pandēmijas apstākļos muzejs uzturēs spēkā 1988.gadā aizsākto tradīciju ik gadu šajā datumā no krājuma apskatei izcelt Latvijā vienīgo zināmo pilno Lāčplēša Kara ordeņa komplektu, tikai šoreiz tas notiks virtuāli.

Ļaujot ielūkoties LNVM krājuma telpās - Lāčplēša Kara ordeņu un citu ar tiem saistītu priekšmetu uzglabāšanas vietās - muzeja Numismātikas nodaļas pētnieki tiešrādē stāstīs par ordeņa idejas rašanos, dažādajām Lāčplēša dienas tradīcijām, to mainīgumu laika gaitā.

Savukārt plkst.18.20 Latvijas Televīzijā tiks translēta tiešraide no Rīgas Brāļu kapiem, kur notiks ziedu nolikšanas ceremonija, lai godinātu Latvijas Brīvības cīņās kritušo karavīru piemiņu.

Aizsardzības ministrija aicina iedzīvotājus būt atbildīgiem vienam pret otru, palikt mājās un ģimenes lokā svinēt Latvijas uzvaru Neatkarības karā, sekojot līdzi svētku programmai.

"Neatkarības karš pierādīja, ka iedzīvotāju vienotība un uzticība līdzcilvēkiem var būt izšķiroša krīzes pārvarēšanā. Mūsu valsts nākotni Neatkarības karā noteica gan tie, kuri stājās Latvijas armijas rindās, gan civiliedzīvotāji, kuri viņiem palīdzēja pārvarēt smagās kaujas. Stājoties pretī Covid-19 krīzei, mēs varam mācīties no saviem varoņiem, kuri darīja visu ko spēja, lai sniegtu atbalstu cits citam un sasniegtu kopīgo mērķi," norādījis aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP)

Kā ziņots, Lāčplēša dienu Latvijā atzīmē par godu neatkarīgās Latvijas armijas uzvarai pār Rietumu brīvprātīgo armiju jeb tā saukto Bermonta karaspēku 1919.gada 11.novembrī.

Latvijas armija izšķirošo uzbrukumu bermontiešiem sāka 9.novembrī un, lai gan cīņas bija grūtas, jau 11.novembrī Bermonta karaspēks tika padzīts no Rīgas. Bermontiādes laikā Latvija zaudēja 743 karavīrus, no kuriem 57 bija virsnieki.

Latvijas Neatkarības karš ilga no 1918.gada 18.novembra, kad tika proklamēta Latvijas Republika, līdz 1920.gada 11.augustam, kad tika noslēgts Latvijas - Krievijas miera līgums.

Latvijā

Daudz tiek runāts un darīts, lai sabiedrībā izskaustu vardarbību pret sievietēm. Bet kā ir ar vardarbību pret vīriešiem? Vīrieši un pusaudži lielākoties klusē un slēpj pret viņiem vērstās vardarbības faktus. Kāpēc? Tāpēc, ka viņi uzskata: vardarbības upura statuss ir apkaunojošs. Turklāt tiesībsargājošajās iestādēs uz vīriešiem lūkojas kā uz otrās šķiras upuriem, sak, ko tu te gaudo, savas problēmas tev kā vīrietim jārisina pašam! Par šo situāciju saruna ar pusaudžu psihoterapeitu, Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītāju Nilu Saksu Konstantinovu.