Krimināllietu par Barona ielas remonta dokumentu viltošanu turpinās skatīt martā

© Dmitrijs Suļžics / F64

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa 2022.gada 8.martā plkst.10 turpinās skatīt krimināllietu pret sešām personām, tostarp, bijušajām un esošajām Rīgas domes amatpersonām par dokumentu viltošanu saistībā ar ceļa seguma atjaunošanu Rīgā, Krišjāņa Barona ielā.

Lietā apsūdzēts bijušais Rīgas domes Satiksmes departamenta būvdarbu vadības nodaļas vadītājs Uģis Broža un pašreizējais nodaļas vadītāja vietnieks Jānis Spriņģis. Tāpat starp apsūdzētajiem ir Barona ielas būvdarbu būvuzraugs Andrejs Kiseļevs-Podgornijs, Barona ielas segumu rekonstruējušās ceļu būves firmas "Binders" darbinieki Armands Vēveris un Romans Rusakovs, kā arī uzņēmuma "Bild" valdes loceklis Kaspars Reinholds. "Firmas.lv" informācija gan liecina, ka "Bild" šogad novembrī likvidēts.

Prokuratūrā plašāku informāciju par lietas apstākļiem nesniedza, taču apliecināja, ka viltotie dokumenti "ir segto darbu akti". Apsūdzības cēlusī prokurore Evita Masule iepriekš Latvijas Televīzijas raidījumam "De facto" skaidroja, ka noziedzīgais nodarījums ir saistīts ar to, ka faktiska būvuzraudzība projektā nav notikusi. "Un līdz ar to tie dokumenti ir sastādīti, lai šī dokumentācija būtu, un lai varētu šo objektu nodot ekspluatācijā," iepriekš norādīja prokurore.

"De facto" arī vēstīja, ka Brožam agrāk piederējusi "Bild", ar kuru Satiksmes departamentam bija līgums par būvuzraudzību seguma atjaunošanai Barona ielā.

Apsūdzētajiem draud brīvības atņemšana līdz trim gadiem, piespiedu darbs vai naudas sods.

Šajā lietā iesaistītas arī divas juridiskas personas, līdz ar to tiesai būs jālemj arī par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanai šīm juridiskajām personām. "De facto" vēstīja, ka procesi par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu vērsti pret "Binders" un "Bild". "Binders" jau iepriekš paziņojusi, ka ir informēta par ierosinājumu pret uzņēmumu piemērot piespiedu ietekmēšanas līdzekļus saistībā ar Barona ielā veiktajiem būvdarbiem, taču uzņēmums kategoriski nepiekrīt izvirzītajiem pārmetumiem.

Krimināllikumā teikts, ka uzņēmumam tiesa var piemērot piespiedu ietekmēšanas līdzekli, ja nodarījumu juridiskās personas interesēs izdarījusi fiziskā persona, rīkodamās individuāli vai kā attiecīgās juridiskās personas koleģiālās institūcijas loceklis. Likumā paredzēti četri piespiedu ietekmēšanas līdzekļi - likvidācija, tiesību ierobežošana, mantas konfiskācija un naudas piedziņa.

Lietu pirms nodošanas prokuratūrai izmeklēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB). Lieta ierosināta 2016.gada oktobrī.

Kopumā Barona ielas brauktuves remontdarbi izmaksājuši 2,6 miljonus eiro, bet ietves - 900 000 eiro. Ielas remontdarbu kvalitāte vairākkārt izraisījusi sabiedrības sašutumu.

Brožu jau iepriekš KNAB aizturēja kriminālprocesā par iespējamiem koruptīviem darījumiem saistībā ar Salu tilta rekonstrukciju. TV3 raidījums "Nekā personīga" iepriekš vēstīja, ka Rīgas dome par Barona ielas rekonstrukcijas darbu būvuzraudzību 2015.gadā slēgusi līgumu ar SIA "Bild", kas iepriekš piederēja Brožam.