Ceturtdiena, 30.maijs

redeem Lolita, Vitolds

arrow_right_alt Latvijā \ Rīgā

FOTO: Ugunsdzēsēji pie Saeimas protestē pret piespiedu atstādināšanu

© Vladislavs Proškins/F64

Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) darbinieki pulcējas pie Saeimas, lai nodotu atklātu vēstuli Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei.

VUGD darbinieki aicina Saeimu neatbalstīt Ministru kabineta rīkojumu nr.720, kas paredz šī gada 15.novembrī atstādināt no pienākumu pildīšanas iekšlietu sistēmas darbiniekus bez vakcinācijas sertifikāta.

Pie Saeimas šorīt pulcējušies daži desmiti ugunsdzēsēju, kā arī vairāk nekā 100 viņu atbalstītāji.

Vairāki desmiti VUGD darbinieku šorīt īsu brīdi pie parlamenta protestēja pret prasību publiskajā sektorā strādājošajiem obligāti vakcinēties. Viņiem pievienojās vēl apmēram 100 cilvēki, kuri pie Saeimas palika arī pēc ugunsdzēsēju aiziešanas.

Kādai sievietei ir plakāts ar uzrakstu "Stop vakcīna!", uz kāda cita plakāta ir teksts ""Nē!" cilvēku šķirošanai vakcinētajos un personās bez tiesībām". Dažiem protestētājiem ir Latvijas karogi, viens cilvēks ieradies ar kaklā pakārtu zvanu. Cilvēki izkliedz prasības pēc "brīvības".

Klātesošie izmanto iespēju uzrunāt deputātus, paužot neapmierinātību pret Saeimā ienākošajiem koalīcijas politiķiem. Atsevišķi opozīcijas deputāti sarunājas ar protestētājiem.

Ap 20 policistiem novēro notiekošo. Policijas mašīna lēnām brauc garām protestētājiem, un policija brīdina, ka šī ir nelikumīga pulcēšanās, lūdzot ievērot epidemioloģiskās drošības noteikumus.

Valdības lēmumā par ārkārtējo situāciju teikts, ka bez derīga vakcinēšanās vai Covid-19 pārslimošanas sertifikāta uzrādīšanas var pulcēties privātos pasākumos un miermīlīgas pulcēšanās brīvības izpausmēs - sapulcēs, gājienos un piketos, ja ārtelpās pulcējas ne vairāk kā 20 personas.

Normatīvie akti paredz, ka par pandēmijas ierobežojumu neievērošanu fiziskai personai var piemērot administratīvo sodu no 10 līdz 2000 eiro, bet juridiskajai personai - no 140 līdz 5000 eiro.

Jau vēstīts, ka iekšlietu struktūru darbinieki vēlas pievērst likumdevēja un sabiedrības kopumā uzmanību, jo šāds valdības un arī Saeimas lēmums radīs būtiskus iekšējās drošības riskus - struktūrās jau šobrīd akūti trūkst darbinieku un daudzi no pārslodzes un papildu maiņām ir uz izdegšanas robežas. Vēl lielāka strādājošo zaudēšana nozīmētu jau reālu apdraudējumu valsts primāro funkciju veikšanai.

Darbinieki ir pret sistēmu, kas paredz kolēģu sodīšanai izmantot formātu “atstādināšana no pienākumu pildīšanas” jeb darbinieku atstāšanu bez ienākumiem un grūšanu nabadzībā, ņemot vērā struktūrās strādājošo zemo atalgojumu.

VUGD darbinieki arī izsūtījuši kolektīvu vēstuli Saeimas deputātiem, cerot uz to izpratni par situācijas nopietnību un riskiem, ko radīs tik bezatbildīgs lēmums iekšlietu sistēmai.

Vēstulē struktūru darbinieki aicina izvērtēt riskus starp pandēmijas mazināšanu un cilvēku dzīvību nodrošināšanu ikdienā, atgādinot, ka traģēdijas var notikt jebkurā brīdī un svarīga ir iekšlietu struktūru spēja nodrošināt ātru un profesionālu rīcību. Jau šobrīd darbinieku trūkums rada reaģēšanas riskus - vēl lielāks iztrūkumus var apdraudēt valsts pamatfunkciju izpildi, nodrošinot katra iedzīvotāja tiesības uz drošību.

Pie Saeimas pulcējas gan vakcinētie, gan nevakcinētie VUGD darbinieki.