Atkritumu apsaimniekošanas rēķini Rīgā un Pierīgā var augt par 50%

© Mārtiņš Zilgalvis/F64

Iedzīvotājiem Rīgā un Pierīgā gaidāms rēķinu pieaugums ne tikai par elektrību un siltumu, bet arī par atkritumu izvešanu. Ja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija apstiprinās “Getliņi Eko” iesniegto tarifu par atkritumu apglabāšanu, izvešanas maksa iedzīvotājiem Rīgā un Pierīgā varētu augt par 50%, norādīja lielākie Rīgas atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumi, vēsta lsm.lv.

“Getliņi Eko” poligonā nonāk aptuveni tikpat sadzīves atkritumu, cik visos pārējos Latvijas poligonos kopā. Izziņotais tarifa pieaugums par nešķiroto sadzīves atkritumu apglabāšanu nozīmē, ka atkritumu izvešana kļūs dārgāka ne tikai rīdziniekiem, bet arī, piemēram, Ogres, Ķekavas, Salaspils un visu pārējo Pierīgas pašvaldību iedzīvotājiem.

Ja regulators tarifa projektu apstiprinās, atkritumu apglabāšana kļūs gandrīz divas reizes dārgāka. Iemesli ir divi - straujš dabas resursu nodokļa pieaugums par atkritumu apglabāšanu, kā arī paša uzņēmuma izmaksas.

“Sākot no degvielas, algas, darbinieku skaits, elektrība - visas šīs pozīcijas ir augušas,” pauda “Getliņi Eko” valdes priekšsēdētājs Imants Stirāns.

Vēl pieaugumu veido tas, ka “Getliņos” ieguldīti 40 miljoni eiro jaunā rūpnīcā bioloģisko atkritumu noārdīšanai. Līdz ar to par šādu summu palielinājušies “Getliņu” pamatlīdzekļi, kuru nolietojumu, sekojot metodikai, uzņēmums iekļāvis tarifā. Jaunā rūpnīca divu mēnešu laikā no atkritumiem iegūst gāzi un tehnisko kompostu.

“Eiropas Savienības normas paredz to, ka, ja pārstrāde ilgst vairāk par trim gadiem, tad tā ir noglabāšana. Līdz ar to mēs bijām spiesti, atbilstoši Eiropas Savienības direktīvām, uzbūvēt šo rūpnīcu, kur pārstrādes cikls ir divi mēneši, bet tas attiecīgi atstāj iespaidu uz iedzīvotāju tarifu,” atzina Stirāns.

Par apglabāšanu “Getliņiem” maksā atkritumu apsaimniekošanas kompānijas, kas savukārt tarifu iekļauj rēķinos iedzīvotājiem. Lielākais Rīgas atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums “Clean R” norādīja, ka “Getliņu” tarifs, ieskaitot nodokli, veido aptuveni pusi no apsaimniekošanas maksas iedzīvotājiem. Jaunā tarifa apstiprināšanas gadījumā apsaimniekošana izmaksātu par aptuveni 50% dārgāk.

“Droši vien iedzīvotājiem vairāk izteiktu, cik tas izmaksās uz dzīvokli - ja šobrīd viens dzīvoklis vidēji maksā kādi 2 - 5 eiro par atkritumu apsaimniekošanu, tad mēs varam rēķināties, ka tie varētu būt daži eiro klāt pie rēķina katru mēnesi katram dzīvoklim,” skaidroja “Clean R” valdes loceklis Guntars Levics.

Līdzīgus skaitļus min uzņēmums “Eco Baltia vide”. Piemēram, ierastā 0,24 m3 tilpuma konteinera izvešana divreiz mēnesī varētu izmaksāt par 4 līdz 6 eiro dārgāk. Tā kā jāmaksā tikai par nešķirotajiem atkritumiem, izeja ir vairāk atkritumus šķirot.

“Tas vienkārši nozīmē, ka cilvēkiem daudz izdevīgāk kļūs šķirot, un šis ir tas brīdis, kad sākt to darīt,” norādīja “Eco Baltia vide” pārstāve Alise Zvaigzne.

“Clean R” valdes loceklis Levics pauda - ja sāks vai turpinās šķirot atkritumus, izmaksas iespējams samazināt līdz pat 40%.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija norāda, ka “Getliņu” tarifa pieaugumu izskatīs līdz gada beigām. Citi poligoni tarifus nav lūguši palielināt, tomēr regulators uzsver, ka dabas resursu nodokļa pieauguma dēļ atkritumu apglabāšana no nākamā gada kļūs dārgāka visur Latvijā, taču ne tik ļoti, cik Rīgā.

Latvijā

Bērnu paliatīvās aprūpes pakalpojumi Latvijā netiek nodrošināti vienlīdzīgi pilsētās un reģionos visā Latvijā, secinājusi Veselības ministrija (VM) Ministru kabineta atbildes vēstules projektā Tiesībsargam par bērnu paliatīvās aprūpes normatīvo regulējumu.