Rīgas Zooloģiskajā dārzā iesēta "pilsētas pļava"

© Publicitātes foto

Šodien Rīgas Zooloģiskajā dārzā notika projekta "Pilsētas pļavas" pirmā dabiskās pļavas ierīkošanas talka.

Projektā "Pilsētas pļavas" dabisko pļavu ierīkošanas vai atjaunošanas talkas noritēs dažādās Rīgas apkaimēs 20 vietās.

Iecerēts, ka jau nākamajā vasarā Rīgas zoodārza kameņu ekspozīcijas un savdabīgās "vientuļo bišu viesnīcas" iemītnieces varēs priecāties par pirmajiem dabiskās pļavas ziediem.

Projekta "Pilsētas pļavas" mērķis ir veidot ziedošas un daudzveidīgas pļavas "saliņas" pilsētvidē, tā bagātinot pilsētas bioloģisko daudzveidību un iepazīstinot iedzīvotājus ar pļavu kā ekosistēmu.

Kopumā pļava kā ekosistēma veidojas vai atjaunojas daudzu gadu garumā, līdz ar to zoodārza apmeklētājiem būs iespēja sekot līdzi šim dabas procesam un priecāties par tādiem augiem kā Sibīrijas skalbes, lielziedu vīgriezes, ārstniecības pātaines, spradzenes, pļavas bitenes, vītolu staģes, krastkaņepes, pļavas vilkmēles un citiem.

Zoodārza pļava citu vidū izceļas ar to, ka tās izveide notiek vietā, kur pļava iepriekš nav bijusi un tāpēc to var dēvēt par unikālu dabas atjaunošanas eksperimentu. Sagatavojot laukumu sējai, uz jaunizveidojamā zālāja ieplaku no Vītiņu pļavām pie Liepājas tika pārnesta dabiskā zālāja velēna ar daudzveidīgu mitrzemju augu sugu sastāvu.

Savukārt zālāja augstākajā daļā ar ZS "Kalnieši" palīdzību atgādāta un izkliedēta augsne no aizsargājamo ainavu apvidus "Ziemeļgauja" Valkas novadā, kas satur bagātīgu īpaši aizsargājamo biotopu sēklu sastāvu.

Šodien vērtīgā augsne tika papildināta ar bagātīgu sēklu maisījuma piesēju. Šis eksperiments būs kā pierādījums tam, cik sarežģīti, vai, varbūt, pat neiespējami ir pilnvērtīgi atjaunot reiz iznīcinātu dzīvotni.

Svarīgākais