Rīgā uzlabos Krasta ielas apstādījumos esošo koku stāvokli

 
©dmitrijs Suļžics/F64

Rīgas dome plāno uzlabot Krasta ielas apstādījumu stāvokli, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Komunikācijas pārvaldē.

Pagājušajā gada novembrī Krasta ielā posmā no Salu tilta līdz Dienvidu tiltam tika iestādīti 120 koku dižstādi - 100 ozoli, 20 platlapu bērzi, kā arī 2433 krūmi.

Latvijas augšanas apstākļiem un ziemcietības zonai piemērotus stādus SIA "Stādaudzētava Blīdene" piegādāja no Nīderlandes. Dižstādu tehniskie parametri atbilda Eiropas stādu kvalitātes prasībām.

Apstādījumu ierīkošanu Krasta ielā saskaņā ar SIA "Alps ainavu arhitekti" izstrādāto labiekārtojuma projektu veica SIA "Rīgas meži". Pirms koku stādīšanas tika veikta stādu vizuālā novērtēšana, secinot, ka koki ir labā stāvoklī un ar augstu dzīvotspēju.

Lai jaunie stādi justos labi, tika veidotas mulču apdobes, uzstādītas niedru segas, kas nodrošināja stumbru aizsardzību.

Nākamajā pavasarī pēc iestādīšanas koki mostas lēnāk, arī lapas var saplaukt ar kavēšanos. Lai palīdzētu kokiem lapu plaukšanas laikā, Mājokļu un vides departaments jau maija sākumā sāka koku laistīšanu, tomēr Krasta ielas koku vizuālais izskats satrauca daudzus, rosinot šaubas par to dzīvotspēju.

Lai novērtētu dižstādu faktisko stāvokli un iegūtu profesionālas koku saglabāšanas un kopšanas rekomendācijas šajā situācijā, Mājokļu un vides departaments pieaicināja SIA "Koku eksperts" pārstāvi, Latvijas Kokkopju - arboristu biedrības valdes locekli, sertificētu arboristu Gvido Leiburgu.

Atzinumā eksperts norādīja, ka koku sliktais stāvoklis ir saistīts ar vairākiem iemesliem - tie atrodas tuvu brauktuvei, bijusi zema temperatūra ziemā, bijis liels sniega daudzums un liels sāls patēriņš ielu uzturēšanā. Koki iestādīti vēja un saules nepasargātā vietā, kā arī citi iemesli.

Vislielāko postu paveikusi sāls koncentrācija, kas nonāca uz koku zariem no ielu uzturēšanai izmantotā pretslīdes un kausēšanas materiāla un kuru garām braucošais autotransports ar gaisa plūsmu izkliedēja zaļajā zonā. Sasālītais sniegs un kušanas ūdeņi tika izšļakstīti un uzstumti koku un krūmu sakņu zonā.

Eksperts iesaka aktualizēt jautājumu par pakāpenisku atteikšanos no sāls lietošanas ietvju un brauktuvju ziemas uzturēšanas darbos, ieteikts samazināt braukšanas ātrumu Krasta ielā līdz 50 kilometriem stundā, kā arī katru gadu pavasarī šajā vietā veikt koku vainagu un stumbru skalošanu.

SIA "Koku eksperts" gan secinājis, ka koku stāvoklis nav tik slikts, kā tas varētu šķist.

Pašlaik esot pāragri spriest par to, cik koki izdzīvos Krasta ielā un cik no tiem augtspēju būs zaudējuši. Mājokļu un vides departaments ir noslēdzis līgumu ar SIA "Labie koki" par koku un krūmu uzturēšanu un kopšanu Krasta ielā.

Speciālisti nekavējoties veiks koku vainagu redukciju, izgriežot nokaltušos un aizkaltušos zarus ar vainaga retināšanu un koku vainaga formas optimizēšanu, maksimāli saudzējot saplaukušos dzinumus. Koku kopšanas darbus veiks pieredzējuši un kvalificēti arboristi. Tiks kontrolēts arī augsnes mitrums, kokus mēslos un izpildīs citas eksperta rekomendācijas.