Rīga gūst starptautisku atzinību kā biznesa pakalpojumu pilsēta

© f64.lv, Oksana Džadana

Polijas pilsētā Vroclavā un virtuālajā vidē ceturtdien, 15.aprīlī, norisinājās "CEE Business Services Awards 2021" pasākums, kura gaitā Rīga saņēma balvu "Gada dinamiski augošā pilsēta CAE reģionā", kas ir augstākā iespējamā atzinība pilsētai šajā gadskārtējā ceremonijā.

Kā informē Rīgas investīciju un tūrisma aģentūra (RITA), Latvijas galvaspilsētas sasniegumus starptautisko biznesa pakalpojumu centru (SBPC) sektorā novērtēja plaša starptautisku ekspertu žūrija, kuras acīs Rīga izrādījās pārāka par citām Eiropas pilsētām, kas piedalījās šajā sacensībā par gada pilsētas titulu. Šo balvu Rīga saņēma pirmo reizi, bet 2019.gadā Rīga šajā nozares apbalvošanas pasākumā saņēma balvu "Gada uzlecošā pilsēta".

Rīga šādu apbalvojumu ieguva pateicoties investīciju piesaistes un uzņēmējdarbības vides pilnveides pasākumu kopumam. Īpaši tika novērtēta iniciatīva saistībā ar RITA izveidi, kas ilgtermiņā radīs būtisku pienesumu pilsētas ekonomikai.

"Šī balva ir rezultāts vairāku gadu mērķtiecīgam Rīgas domes kopdarbam ar LIAA, "ABSL Latvia", Ekonomikas ministriju un citiem privātā sektora partneriem. Lielākais gandarījums ir par to, ka valsts un pašvaldības politiskās vadības ir izpratušas nepieciešamību pēc ārvalstu tiešo investīciju piesaistes, kas ir sekmējis gan LIAA investīciju departamenta paplašināšanu, gan arī Rīgas investīciju un tūrisma aģentūras izveidi, kas ilgtermiņā radīs vēl vairāk notikumus, ar ko lepoties, kā arī būtisku pienesumu Latvijas un Rīgas ekonomikai," norāda RITA direktora pienākumu izpildītājs Rolands Bogdanovs.

Par gada Starptautisko biznesa pakalpojumu centru Latvijā tika atzīts "DNB Bank ASA" Latvijas filiāle, kas šo titulu izpelnījās pateicoties zemākajam darbinieku rotācijas rādītājam nozarē, kā arī novērtējot uzņēmuma aktīvo darbu pie procesu automatizācijas projektiem.

Papildus ekosistēmas pilnveides jautājumiem, Rīgā pagājušajā gadā ienāca arī vairāki jauni SBPC pārstāvji, piemēram, "q.beyond", kas ir vācu IT uzņēmums, "SwissCom", kas ir Šveices galvenais telekomunikāciju nodrošinātājs, "Norwegian Aai", kas ir pasaulē atpazīstama aviosabiedrība.

Šveices vadošais telekomunikāciju pakalpojumu sniedzējs "SwissCom" Rīgā izvietoja savu otro Eiropas DevOps centru, un tā mērķis ir sasniegt 200 augsti kvalificētus IT speciālistus. Viņi ir arī pirmie nomnieki biroju ēkā "Z-towers", no kuras paveras visa pilsēta.

Aviokompānija "Norwegian" nolēma centralizēt savu darbību un Rīgā izveidot starptautisku pakalpojumu centru. Norvēģijas "Air Resources Latvia" birojs vada aviokompāniju visā pasaulē, atsakoties no vairākām ārpakalpojumu darbībām.

Vācu IT uzņēmums "q.beyond" izvietoja savu biznesa centru Rīgā. Tas ir vērsts uz iespēju klientiem elastīgi un efektīvi turpināt attīstīt biznesa procesus. "q.beyond" koncentrējas uz trim īpaši strauji augošiem apakšpakalpojumiem lielajā IT pakalpojumu tirgū, proti, Cloud & Colocation, SAP un IoT. Turklāt "q.beyond" ir pieredze mākslīgā intelekta, analītikas, atļautās blokķēdes, 5G un NB IoT jomās. Apvienojot visus šos pakalpojumu moduļus, "q.beyond" izstrādā novatoriskas pakalpojumu paketes mazumtirdzniecības, ražošanas un enerģētikas nozarēm.

"Circle K" biznesa centrs Rīgā ievērojami paplašinās, pateicoties ASV un Kanādas apkalpošanas funkcijas pārņemšanai. Viņi apkalpos 7200 degvielas uzpildes stacijas Ziemeļamerikā ar 130 cilvēku komandu.

Kopumā Latvijā darbojās ap 50 SBPC, kuri nodarbina vairāk nekā 15 500 speciālistu. Pārsvarā tiek nodrošinātas IT, finanšu, grāmatvedības un klientu apkalpošanas funkcijas. Esošie SBPC turpina piesaistīt gan vietējos, gan ārvalstu profesionāļus, kas rezultējās ar ikgadējo nozarē nodarbināto vidējo pieaugumu ap 7-10% līmenī. Viens no šā gada izciliem paplašināšanas piemēriem ir "Webhelp" biroja atvēršana Daugavpilī, kurā jau trīs mēnešu laikā pieņēma darbā vairāk nekā 200 jaunus darbiniekus.

Šā gada martā LIAA arī ir iniciējusi "Zaļo koridoru" prioritārajiem investīciju projektiem. Tam var pieteikties Latvijas komersanti no vairākām nozarēm, tajā skaitā arī SBPC, kuru investīciju un attīstības nākotnes plāni Latvijā atbilst minimālajiem kritērijiem. Tas palīdzēs saīsināt administratīvo procesu termiņus un veicinās esošo uzņēmumu attīstību. kuri atbilst kritērijiem. Tas ir viens no svarīgiem instrumentiem, kas atvieglo gan SBPC gan citu tehnoloģiski attīstītu un uz eksportu orientētu nozaru attīstību Latvijā. LIAA aktīvs darbs ar Baltkrieviju kopš pagājušā gada augusta apliecina Latvijas spēju piesaistīt tehnoloģiskos uzņēmumus, tajā skaitā inovatīvus jaunuzņēmumus, kā arī augsti kvalificētus speciālistus no citām valstīm. Līdz ar to LIAA turpinās izmantot dažāda veida kanālus lai veicināt valsts un galvaspilsētas biznesa vides un izpētes attīstību.

Latvijā

Valsts amatpersonu deklarācijas vēsta, ka Latvijas Bankas prezidenta amata kandidātam 2022. un 2023. gadā pamatdarbs bijis nevis "Altum" valdes priekšsēdētāja amats, bet gan valdes priekšsēdētāja amats Rīgas Stradiņa universitātē. Lai gan lielākos ienākumus (algu) šajā periodā R. Bērziņš guvis tieši "Altum" valdes priekšsēdētāja amatā, deklarācija no "Altum" kā pamatdarba pēdējo reizi iesniegta VID tālajā 2021.gadā.

Svarīgākais