Latvijas Arhitektu savienība analizēs potenciālās Nacionālās akustiskās koncertzāles novietnes Rīgā

 
©f64.lv, Dmitrijs Suļžics

Latvijas Arhitektu savienība (LAS) analizē 36 potenciālās Nacionālās akustiskās koncertzāles novietnes Rīgā, informēja Kultūras ministrijas (KM) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.

Viņa pavēstīja, ka LAS, atsaucoties kultūras ministra Naura Puntuļa (NA) aicinājumam, ir piedāvājusi plānu nacionālās koncertzāles novietnes atrašanās vietas izvēlei. Novietņu izvērtējums ir vērsts uz kopēju sabiedrības, iesaistīto jomu speciālistu un institūciju konsolidētu redzējumu, kuru ir plānots panākt ar procesu, kas sadalīts secīgos soļos un ietver darbu ar vairākām fokusa grupām, kā arī potenciālo novietņu analīzi pēc konkrētiem starptautiskā pieredzē aprobētiem kritērijiem. Patlaban ir paveikts pirmais procesa posms - ir apkopotas fizisku personu, profesionāļu grupu, nevalstisko organizāciju un juridisko personu pieteiktās potenciālās novietnes.

"Esmu gandarīts par LAS aktīvu iesaisti koncertzāles novietnes konsolidētās versijas meklējumos, jo, pirms spert nākamos soļus koncertzāles projekta attīstībā, ir būtiski veikt kvalitatīvu diskusiju. Savienība ir lūgusi KM pagarināt izpildes termiņu līdz šī gada aprīlim, ko no savas puses esam akceptējuši," akcentēja ministrs.

Savukārt LAS prezidents Juris Poga norādīja, ka situāciju ar Nacionālās koncertzāles būvniecības vietas izvēli var raksturot kā lielu notikumu, kas guvis plašu atsaucību sabiedrībā.

"LAS piedāvā realizēt atlases procesu, kas būtu skaidrs un saprotams, definējot noteikumus un atlases kritērijus. Procesā tiks apzināti un vērtēti visi pieteikumi, kā arī ir plānota komunikācija ar fokusa grupām un sabiedrību, rezultātā nonākot pie konsolidēta viedokļa par optimālāko koncertzāles būvniecības vietu," uzsvēra Poga.

LAS līdz 18.janvārim aicināja visus interesentus iesūtīt ierosmes par koncertzāles potenciālo lokāciju. Aicinājumam atsaucās 23 fiziskas personas, tostarp arhitektūras un mūzikas nozares profesionāļi, tai skaitā radošās darbnīcas organizatori, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) arhitektūras studenti, Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) studenti, kā arī trīs juridiskas personas. Kopā piedāvātas 36 novietnes vairāk nekā 50 Rīgas adresēs.

Pēc Kokales paustā, plānots, ka no 36 novietnēm tiks veikta primārā atlase, kas balstīta uz būtiskiem tehniskajiem kritērijiem, kurus noteikusi KM sadarbībā ar LAS - novietnes atrašanās vieta Rīgas vēsturiskā centra kontekstā, īpašumtiesības, pietiekama zemesgabala platība.

Šo atlasi veiks LAS padomes īpaši izveidota profesionāļu komisija, kuras sastāvā ir arhitekte Gunta Grikmane, arhitekts, RTU Arhitektūras vēstures un teorijas katedras vadītājs, profesors Jānis Krastiņš, arhitekte, profesore Sandra Treija, arhitekte Dace Kalvāne, arhitekts Viktors Valgums jaunākais un arhitekte Barbara Bula.

Tālākajos posmos KM sadarbībā ar LAS piesaistīs profesionāļus atlasīto novietņu padziļinātam izvērtējumam pēc vienotiem un salīdzināmiem kritērijiem, kā arī, lai nodrošinātu saistīto nozares ekspertu, gala lietotāju, plašākas sabiedrības un lēmējinstitūciju iesaisti, organizēs sabiedrības un ieinteresēto pušu darbnīcas un fokusa grupu diskusijas.

LAS ir arhitektu profesionālā organizācija, kas apvieno vairāk nekā 400 biedru - profesionālu arhitektu. LAS galvenie darbības virzieni ir arhitektu profesionālo interešu aizstāvība, arhitektu sertificēšana un arhitektūras attīstība un popularizēšana.

 

Ko Tu domā par citu lasītāju komentāriem? Izsaki savu viedokli!