KNAB sācis septiņus procesus par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem

 
©Vladislavs Proškins/F64

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pēc padziļinātas apstākļu noskaidrošanas sācis septiņus administratīvā pārkāpuma procesus par iespējamām prettiesiskām darbībām priekšvēlēšanu aģitācijas periodā, informēja KNAB.

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu priekšvēlēšanu aģitācijas periodā, kas ilga no 7.jūlija līdz 29.augustam, KNAB kopumā saņēma vairāk nekā simts dažāda veida signālus par iespējamiem Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma pārkāpumiem.

KNAB saskatīja nepieciešamību veikt padziļinātu pārbaudi 45 gadījumos, no kuriem gandrīz puse saistīti ar aģitāciju internetā.

Septiņos gadījumos KNAB saredzēja pamatu sākt administratīvā pārkāpuma procesu. Lielākā daļa iespējamo pārkāpumu pieļauti tā dēvētajā klusajā periodā - Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu dienā vai dienu pirms tās, kad aģitācija ir aizliegta.

Minētie gadījumi saistīti ar apmaksātu priekšvēlēšanu aģitācijas izvietošanu sociālajos tīklos, preses izdevumu ar tajos izvietotu priekšvēlēšanu aģitāciju pieejamību tirdzniecības vietās, kā arī ar lietotnē "Whatsapp" un elektroniskajā pastā izsūtītiem aicinājumiem balsot.

Trīs gadījumos KNAB pārbaudi izbeidza, jo nekonstatēja pārkāpuma pazīmes. Pašlaik iestāde turpina padziļinātās pārbaudes un pamatotu aizdomu gadījumā lems par jaunu administratīvo pārkāpumu procesu sākšanu.

Lēmums par soda piemērošanu vai administratīvā pārkāpuma procesa izbeigšanu jāpieņem ne ilgāk kā četru mēnešu laikā no administratīvā pārkāpuma procesa uzsākšanas dienas.

Par pieļautiem Priekšvēlēšanu aģitācijas likuma pārkāpumiem fiziskām personām var tikt izteikts brīdinājums vai piemērots naudas sods līdz 700 eiro, bet juridiskām personām - piemērots naudas sods līdz 1400 eiro.