Zināms, kas izraisījis traucējošo smaku Bolderājas un Vecmīlgrāvja apkaimē 

 
©Reinis Hofmanis/F64

Valsts vides dienests (VVD) konstatējis koksnes konservanta kreozota smaku avotu Bolderājas un Vecmīlgrāvja apkaimē, kā arī uzdevis uzņēmumiem SIA "Noliktavu parks" uz SIA "Riga Nordic Terminal" sniegt paskaidrojumus,  informēja VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Anda Zaļepska.

VVD Operatīvais koordinācijas centrs pēdējo divu mēnešu laikā saņēmis vairākas sūdzības par specifisku smaku, kas līdzinās dzelzceļa gulšņu smakai gan Bolderājas mikrorajona, Platās un Silikātu ielas apkaimē, gan Vecmīlgrāvī Augusta Dombrovska ielā un Kalngales ielā, Rīgā.

Zaļepska norādīja, ka pārbaužu laikā VVD kā smaku avotu ir identificējis koksni, kas ir apstrādāta ar koksnes konservantu, kas satur kreozotu. Kreozota kā koksnes konservanta izmantošana impregnēšanā ir atļauta.

Bolderājas mikrorajonā koksnes apstrādi ar konservantu veic SIA "Noliktavu parks" Platajā ielā 14, 14a, 14b, Rīgā. Meteoroloģisko apstākļu ietekmē, piemēram, bezvējā, kad smakas koncentrējas vienuviet, vai tieši pretēji, ar vēju, konservantam raksturīgā smaka nonāk tuvējo dzīvojamo māju rajonā. Uzņēmuma apkārtnē konstatētā smaka tika atzīta par traucējošu, uzsvēra Zaļepska.

Veicot pārbaudes saistībā ar saņemtajām sūdzībām par specifisku smaku Vecmīlgrāvī, tika konstatēts, ka smaku avots arī ir ar konservantu, kas satur kreozotu, apstrādātā koksne. Konstatētā smaka Vecmīlgrāvī nav atzīta par traucējošu, bet ir periodiski jūtama konkrētās teritorijās.

"Patlaban pēc pārbaudē iegūtajiem datiem netiek secināts, ka šīs smakas iespaidā varētu rasties nelabvēlīga ietekme uz elpceļiem," skaidroja Zaļepska.

Apstrādātie koksnes izstrādājumi tiek atvesti no "Noliktavu parka" uz SIA "Riga Nordic Terminal", Zivju ielā 1, Rīgā, tālākai to nosūtīšanai ar kuģiem.

Abiem uzņēmumiem VVD ir pieprasījis paskaidrojumus par smaku izplatību un par plānotajiem pasākumiem smaku izplatības ierobežošanai.

Vienlaikus "Noliktavu parkam", kura darbība ir radījusi traucējošu smaku Bolderājā, uzdots veikt smaku mērījumus no visiem tehnoloģiskiem procesiem, informējot par mērījumu veikšanas laiku un pieaicinot VVD inspektoru. Pēc visas informācijas saņemšanas un izvērtēšanas VVD var pieņemt lēmumu par pasākumu plāna izstrādi traucējošas smakas samazināšanai un novēršanai, skaidroja Zaļepska.

Kā liecina "Firmas.lv" informācija, SIA "Noliktavu parks" apgrozījums 2018.gadā bija 842 204 eiro, peļņa - 39 356 eiro. Finanšu dati par pagājušo gadu vēl nav publiskoti. Uzņēmums pilnībā pieder SIA "Būvmateriāli AN". Uzņēmumā patiesais labuma guvējs ir Vadims Virupajevs.

Savukārt SIA "Riga Nordic Terminal" apgrozījums pērn bija 2 230 776 eiro, savukārt peļņa - 392 997 eiro. 51% uzņēmuma kapitāldaļu pieder SIA "Magnat Project Management" savukārt 49% kapitāldaļu īpašnieks ir Igaunijā reģisrētais uzņēmums OU "Luxintall". Uzņēmumā patiesā labuma guvēji uz īpašumtiesību pamata ir Gaļina Osipkova, Aleksandrs Osipkovs un Aleksejs Osipkovs, savukārt kā izpildinstitūcijas vai pārvaldes institūcijas pārstāvis - Vladimirs Feldmans.