28. maijā Brīvības gatves posmos notiks 16 piketi; dome pagaidām tos ierobežot neplāno

 
©Oksana Džadana/F64 Photo Agency

Rīgas dome pagaidām neplāno ierobežot 28.maijā plānotos 16 piketus dažādos Brīvības gatves posmos, protestējot pret Valsts drošības dienesta (VDD) ēkas būvniecību Brīvības gatvē 207, bijušā velotreka "Marss" teritorijā, pastāstīja Rīgas domes pārstāvis Uģis Vidauskis.

Viņš stāstīja, ka šodien pašvaldības un pašvaldības policijas atbildīgās amatpersonas tikušās ar piketu organizatoriem un pārrunājušas piketa norisi un valstī noteikto pulcēšanās ierobežojumu ievērošanu.

Vidauskis sacīja, ka piketus ir plānots rīkot 28.maijā no plkst.8.50 līdz 10.10 dažādos Brīvības gatves posmos. Organizatori ir apņēmušies nodrošināt, ka vienā vietā pulcēsies tikai 25 cilvēki, kā to nosaka spēkā esošais valdības rīkojums, viņš teica.

Vidauskis piebilda, ka gadījumā, ja pastāvēs risks neievērot valstī noteiktos ierobežojumus, pašvaldība var atkārtoti izskatīt jautājumu par piketu organizēšanu.

LETA jau ziņoja, ka pilsētvides aktīvisti 28.maijā plāno protestu no Brīvības pieminekļa līdz Marsa parkam un visa ceļa garumā līdz parkam stāvēs piketētāji ar plakātiem rokās.

Lai ievērotu ar Covid-19 noteiktos ierobežojumus, kas paredz, ka piketā nevar pulcēties vairāk kā 25 cilvēki, piketus pieteikuši 16 dažādi organizatori.

"Piketētāji stāvēs vairāk nekā desmit metrus atstatus un ievēros visas noteiktās prasības," sola aktīvisti.

Piketa mērķis ir vērst uzmanību pilsoniskai aktivitātei par Marsa parka saglabāšanu. Akcijā tiks pieprasīts glābt kokus, saglabājot kultūrai un vēsturei nozīmīgo teritoriju.

Tāpat vēstīts, ka pēc asām un pārmetumiem bagātām debatēm Saeima ceturtdien noraidīja Jaunās konservatīvās partijas (JKP) priekšlikumu uzdot valdībai atcelt lēmumu par VDD ēkas celšanu bijušā velotreka "Marss" teritorijā.

Iepriekš Saeimas Nacionālās drošības komisija (NDK) savā atzinumā pauda, ka VDD jaunās ēkas būvniecības atlikšana vai kavēšana pašreizējos drošības apstākļos nav pieļaujama un ēka ir jāceļ noskatītajā vietā Rīgā, bijušā velotreka vietā Brīvības ielā, kas vienīgā atbilst dienesta vajadzībām.

Savukārt Teikas apkaimes biedrības valdes priekšsēdētāja Selīna Vancāne pauda, ka NDK atzinums esot formāla atrakstīšanās, kurā nav iekļauts neviens jauns arguments.

VDD aģentūru LETA informēja, ka lēmums par jaunas VDD ēkas celšanu šajā vietā pieņemts jau 2017.gadā, bet šogad plānots sākt būvniecību. VDD līdz šim nebija informējis sabiedrību par ieceri, jo neesot bijis tiesīgs publiskot informāciju, lai nepārkāptu likuma "Par valsts noslēpumu" normas. Tomēr tagad, ņemot vērā sabiedrības interesi, pieņemts lēmums deklasificēt daļu informācijas par plānoto VDD attīstības projektu.