Rudens tradicionālie vīrusi jau klāt, bet vitamīnu porciju var atrast ne tikai aptiekā, bet arī tirgū. Rīgas Centrāltirgus piedāvājums ir ļoti dažāds, sākot no zāļu tējām un beidzot ar tīro eksotiku – sacukurotiem ingvera gabaliņiem un hibiska ziediem. Ir arī vietējie vitamīnu avoti, piemēram, medus, ķirbji un pīlādži.
Rīdziniece Anita gājienam uz tirgu izvēlas pirmdienu – it kā tukšāko dienu, kad brīvdienu pircēji noskrējuši. Tuvojoties ziemai, viņa iesaka savu atklājumu – safasētu riekstu un augļu maisījumu, ko dod meitai uz skolu pusdienu tiesai. "Daudz lētāk nekā veikalā un sātīgi," atzīst Anita. Viņa nolēmusi vēl mazliet nogaidīt un tad iepirkt dilles, ko sagriezt, sažāvēt un glabāt ziemai. Tās, starp citu, var izmantot tautas medicīnā, jo dillēs ir daudz C vitamīna, tās satur kāliju, kalciju, magniju un fosforu.
Pašlaik pircēji pērk ne tikai plūmes un melones, kuras tā vien zib gar acīm, un rudens dārzeņu klāstu, bet meklē arī tos vitamīnu avotus, kas noder gan saslimušajam, gan vīrusu infekciju profilaksei. Ierasti ir C vitamīniem bagātie greipfrūti un apelsīni. Centrāltirgus pārdevēji savu preci piedāvā gan apskatīt, gan novērtēt – augļi ir pārgriezti. Ināra tomēr nolēmusi meklēt pārbaudīto līdzekli ingveru. "Man negribas ķēpāties ar saknes sagatavošanu tējai, nopērku maltu ingveru, pielieku medu un citronu, reizēm piparmētras vai melisas lapiņas – un pāris dienās saaukstēšanās pazūd," tējas receptē dalās pircēja. Viņa bieži iepērkas bioveikalos, taču pēc garšvielām dodas uz centrāltirgu, jo lētāk. "Veikalā 180 gramu paciņa maksā vidēji divus latus vai vairāk," izvēli pamato Ināra.
Garšvielas un tējas pret klepu
Centrāltirgū garšvielu netrūkst, iespējams, vien ļoti dārgā safrāna stīdziņas būs retums. Toties ir ingvers – gan sakne, gan pulverī sastrādāts, ko var lietot saaukstēšanās gadījumos, arī kā sviedrējošu līdzekli un imūnsistēmas stimulatoru, kas rudenī ir īpaši svarīgi. Ingvera tēja palīdz pret sausu klepu – pārbaudīts līdzeklis. Pat pierastās ķimenes, izrādās, der ne tikai kā garšaugs ēdienam, bet ietekmē organisma pretošanās spēju infekcijām. Interesanti, ka mārrutkiem piemīt baktericīdas īpašības un tie palīdz pret klepu. Sakni smalki sarīvē un vienādās daļās sajauc ar medu, dzer pāris reižu dienā pa tējkarotei.
Pie zāļu tirgotājas centrālās ejas malā parasti dīdās rinda. Viņa piedāvā daudzus desmitus tēju, un gandrīz katrai paciņai pievienota lietošanas pamācība. Tas krietni vien atvieglo dzīvi, atzīst pastāvīgie kundes. Pašlaik pie zāļu sievas pārdošanā ir arī irbenes. Pīlādžu izmantošana mums šķiet ierasta, bet par irbenēm jautājumu ir vairāk. Irbene ir ārstniecības augs, un tajā, salīdzinot ar aveni, dzelzs ir vairāk nekā pusotras reizes, cukurs – trīs reizes, C vitamīns – divas reizes. Irbene noder kā iedarbīgs līdzeklis pret saaukstēšanos un iesnām, aknu slimību, galvassāpju un vēl daudzu citu kaišu gadījumos. Vismaz pamēģināt šo ogu efektu, nopērkot tās par diviem latiem kilogramā, šobrīd var. Pretsaaukstēšanās klasika, protams, ir pelašķu tēja, bet mazāk zināms, ka melisa un raudene noder kā sviedrēšanas un pretklepus līdzekļi. Raudeni var lietot arī mandeļu iekaisuma gadījumos. Meža retēja tēja jādzer, ja esat saslimis ar angīnu.
Veselīgie saldumi
Organisma stiprināšanai ir vērts nopirkt medu. Centrāltirgū dažs tirgotājs blakus medus burkām nolicis arī alvejas lapu, kas līdz pret klepu. Atšķirībā no veikaliem tirgū medus safasēts visdažādākā tilpuma traukos un ir pat tik nelielas burciņas, kurās ietilpst vien dažas ēdamkarotes. Neatkarīgā uzgāja medu no Tumes pagasta, kas ievākts daktera Tereško ārstniecības augu pļavās. Šim medum garša ir savdabīga, bet no ārstniecības augiem pārstrādātais saldums ir ļoti vērtīgs. Tirgū var nopirkt arī medu šūnās, ziedputekšņus un bišu maizi, kas ir olbaltumvielu un vitamīnu avots sirdzējiem, atjaunojot fiziskos un garīgos spēkus.
Ja medus neiet pie sirds, var pagaršot cukurotu hibisku, ko var ēst gan tāpat, gan uzdzerot tēju. Tēja, ko dēvējam par karkadi, ir gatavota no hibiska ziedu lapiņām, bet tirgū var nopirkt visus ziedus (cena – mazāka par četriem latiem kilogramā), kas satur C vitamīnu un palīdz attīrīt organismu. Ir arī cukurotas citrona šķēlītes (4,5 lati kilogramā), ko piešaut tējai vai uzgrauzt tāpat, ja svaigs citrons šķiet pārāk skābs un spīvs.
Rudenī – riekstus un ķirbjus
Vitamīniem bagātie ciedru rieksti toties pārspēj visus citus. Tajos ir 65 procenti tauku un 18 procenti olbaltumvielu un ogļhidrātu. Ciedru rieksti īpaši ieteicami veciem ļaudīm un maziem bērniem, jo satur organismam vajadzīgās aminoskābes. Tos var izmantot arī saaukstēšanās ārstēšanai. Ikdienas norma ir neliela – tikai 20 līdz 40 gramu, tāpēc šo riekstu cena nešķiet salīdzinoši liela. Centrāltirgū dārgākajiem, no Krievijas vestajiem ciedru riekstiem cena par kilogramu tuvojas 40 latiem, no Pakistānas importētajiem – nedaudz vairāk par 30 latiem. Par 19 latiem var nopirkt nelobītus riekstus, bet katrs pats lai izlemj, vai rieksti čauliņā sanāks lētāk.
Pasaulē lielākās ogas – ķirbji – satur aminoskābes, C vitamīnu, B grupas vitamīnus, karotīnu, pektīnus, fosforu, silīciju, kobaltu, magniju, varu... Der zināt, ka uzturā iespējams lietot visas ķirbja sastāvdaļas, ieskaitot ziedus un stīgas. Piemēram, ziedi, sajaukti ar eļļu, palīdz pretoties saaukstēšanās slimībām savu ēterisko eļļu dēļ. Sūklim līdzīgais mīkstums savukārt ir pilns ar bioloģiski aktīvām vielām, bet ķirbju sēklas vēsā laikā veicina siltuma sajūtas rašanos. Vislabāk ķirbi lietot svaigā veidā, saldināšanai izmantojot medu, nevis cukuru. Centrāltirgū iegādājami ne tikai parastie ķirbji, bet arī ar riekstu, muskata un citām garšām. Pārdevēja no Bīriņu puses stāsta, ka riekstu ķirbis atgādinot ābolu, un piedāvā pagaršot – tiešām ciets un kraukšķīgs.