Rīgas Dzemdību nams maksu par ģimenes dzemdībām pieprasa nepamatoti, uzskata Veselības inspekcija (VI), aicinot vērsties gan pie ārstniecības iestādes administrācijas, gan arī VI, ja rodas šaubas, ka maksa ir pieprasīta par valsts garantētiem veselības aprūpes pakalpojumiem.
Kā skaidro VI, Dzemdību nama izdotais rīkojums par samaksas pieprasīšanu, ja nav noklausīts lekciju kurss par sagatavošanos dzemdībām, nav pamatots.
Arī, analizējot gadījumu, kad konkrēta paciente vērsusies VI, lai noskaidrotu, cik pamatota ir Dzemdību nama rīcība, VI uzsver, ka pacientei samaksa bija pieprasīta nepamatoti. Konkrētā gadījumā nebija nepieciešams lemt par naudas līdzekļu atdošanu pacientei, jo sieviete pieprasīto maksu par ģimenes dzemdībām nebija samaksājusi, bet vērsās ar iesniegumu inspekcijā.
Inspekcija aicina iedzīvotājus, kuri ir noslēguši maksas līgumu ar ārstniecības iestādi, bet kuriem rodas šaubas, ka maksa ir pieprasīta par valsts garantētiem veselības aprūpes pakalpojumiem, vispirms vērsties pie ārstniecības iestādes administrācijas. Ja ārstniecības iestādes skaidrojums neapmierina vai problēmu neizdodas atrisināt, tad iedzīvotājiem jāvēršas inspekcijā.
VI izskatīs ikvienu iedzīvotāja iesniegumu un uz iesnieguma pamata veiks pārbaudi par jebkuru ārstniecības iestādi. Ja, izskatot konkrēto gadījumu, tiks konstatēti pārkāpumi, inspekcija lems par naudas līdzekļu atdošanu pacientam. Turklāt par jebkuru ārstniecības iestādi izskanējušo informāciju un iesniegumu izskatīšanā iegūtos rezultātus VI izmanto pārbaužu plānošanai šajās ārstniecības iestādēs.
VI arī skaidro, ka individuāls līgums starp ārstniecības iestādi un pacienti par valsts neapmaksātiem pakalpojumiem ir divu pušu vienošanas un tai jābūt brīvprātīgai. Inspekcija ir tiesīga iejaukties divu pušu privātās attiecībās vienīgi gadījumos, ja tiek saņemts iesniegums. Pirms šāda līguma slēgšanas ārstniecības iestādes pienākums ir izskaidrot pacientam viņa tiesības saņemt valsts apmaksātos pakalpojumus. Tikai pēc tam ārstniecības iestāde informē par iespēju saņemt valsts neapmaksātos pakalpojumus. Pacientam ir tiesības izvēlēties starp valsts apmaksātiem pakalpojumiem un maksas pakalpojumiem. Neviens maksas pakalpojums pacientam nevar būt obligāts, uzsver VI.
Runājot par dzemdību palīdzības apmaksu, VI norāda, ka vispārīgos gadījumos topošai māmiņai ārstniecības iestādē jāsaņem bezmaksas dzemdību palīdzība, kas ietver visu dzemdību procesu. Viņai nav jāmaksā nedz par dzemdībām, nedz uzturēšanos slimnīcā.
Individuāls līgums starp grūtnieci un slimnīcu tiek slēgts gadījumos, ja grūtniece vēlas izvēlēties maksas pakalpojumu vai īpašu servisu, piemēram, par maksu var izvēlēties atsāpināšanu, palātas, kur var uzturēties arī tuvinieks, nepieciešams segt papildu izmaksas saistībā ar netradicionālām dzemdībām.
Kā ziņots, svētdien Latvijas Televīzijas raidījums "De facto" informēja, ka Dzemdību nams Rīgā par ģimenes dzemdībām papildu prasa 50 latus tām ģimenēm, kuras nav izgājušas dzemdību sagatavošanās kursus, par ko izdarīta atzīme mātes pasē.
Šādos gadījumos Dzemdību nams šīs ģimenes dzemdības noformē kā parastās fizioloģiskās dzemdības, kad māte dzemdē viena, bet par vīra vai cita ģimenes locekļa piedalīšanos papildu prasa 50 latus.
Ināra Vikštrēma, kuras meitai Madarai jūlijā piedzima bērniņš, skaidroja: "Līgumu lika parakstīt tāpēc, ka mātes pasē nebija zīmoga, ka viņa ar vīru apmeklējusi sagatavošanas kursus - tāpēc jāslēdz līgums par ģimenes maksas dzemdībām." Madara uzrakstījusi sūdzību VI, kas atzina, ka Dzemdību nams "nepamatoti pieprasīja samaksu par ģimenes dzemdībām Ls 50,00 apmērā, kas ietilpst valsts garantētās medicīniskās palīdzības apjomā un pilnībā apmaksājama no valsts budžeta līdzekļiem."
Rīgas Dzemdību nams savukārt uzskata, ka neko nav pārkāpis, jo šādu kārtību nosakot slimnīcas iekšējās kārtības noteikumi. Dzemdību nama galvenā vecmāte Vija Bathena uzsver: "Jebkurai ārstniecības iestādei ir iekšējās kārtības noteikumi, kur nosakām samaksu - jo tā ir papildu slodze ne tikai personālam, ja līdznācējs nav sagatavots, tā ir papildu slodze arī sievietei." Vaicāta, vai šādi speciāli sagatavošanās kursi nepieciešami arī tiem pāriem, kas nāk dzemdēt savu trešo vai ceturto bērniņu, ja viņi vēlas pretendēt uz valsts noteiktajām bezmaksas ģimenes dzemdībām, galvenā vecmāte atbild apstiprinoši, jo tāda esot prasība.
VI Veselības aprūpes līgumu un pakalpojumu uzraudzības departamenta direktors Ainārs Čivčs gan skaidro, ka maksas kursi nedrīkst būt obligāts priekšnosacījums, lai ģimenes dzemdības varētu notikt bez maksas. Viņš uzsver: ja Dzemdību nams šo praksi turpinās, tad tas būs jāsoda un nauda jāatdod pacientiem, lai arī katrs gadījums jāskata atsevišķi, vai nav izmantoti vēl kādi papildu pakalpojumi.