Mediķi lūdz, lai Rīgas sabiedriskajā transportā braukt bez maksas varētu slimnīcu darbinieki

© AFP/SCANPIX/LETA

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) aicina rast iespēju vismaz ārkārtējās situācijas laikā noteikt braukšanu bez maksas Rīgas sabiedriskajā transportā visu pilsētā izvietoto valsts un pašvaldības ārstniecības iestāžu darbiniekiem.

No 27.marta 100% atlaide braucieniem pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" transportā piešķirta veselības aprūpes personālam un ārstniecības procesā iesaistītajām personām, kuras strādā Rīgas pilsētas pašvaldības veselības aprūpes kapitālsabiedrībās.

LVSADA atzinīgi vērtē minēto lēmumu, vienlaikus uzsverot, ka nevienlīdzīgā attieksme pret valsts veselības aprūpes institūciju darbiniekiem ir izraisījusi neizpratni un sarūgtinājumu daudzos no viņiem.

LVSADA Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas arodorganizācijas priekšsēdētāja Sarmīte Plūme atzīst, ka nav saprotams, kā "Rīgas satiksme", piešķirot bezmaksas braucienus ar sabiedrisko transportu, krīzes situācijā šķiro veselības aprūpes personālu.

"Universitātes klīnikās tiek un tiks ārstēti pacienti, kuri inficēti ar Covid-19. Slimnīcu darbiniekiem uz darbu ir jābrauc ar vairākiem sabiedriskā transporta veidiem, turklāt arī brīvdienās. Lēmums viņiem braukšanas maksas atvieglojumus nepiešķirt ir negodīgs un aizvainojošs," uzskata Plūme.

LVSADA vērš Rīgas pilsētas pašvaldības pagaidu administrācijas uzmanību uz to, ka ārkārtējā situācijā pilsētas iedzīvotāju veselību un dzīvību pret Covid-19 palīdz sargāt ne tikai Rīgas pilsētas pašvaldības veselības aprūpes iestāžu darbinieki, bet arī valsts veselības aprūpes iestādēs strādājošie.

"Līdz ar to būtu taisnīgi, ja Rīgas pilsētas pašvaldība vismaz Covid-19 pandēmijas izraisītās ārkārtējās situācijas laikā vienādā mērā atbalstītu gan pašvaldības, gan arī valsts ārstniecības iestāžu darbiniekus, kuri strādā Rīgā," norāda LVSADA.

Rīgas domes administrācija pagaidām neredz veidu kā nodrošināt braukšanas atlaides Rīgas sabiedriskajā transportā arī valsts iestāžu mediķiem, taču ir gatava ar atbildīgajām iestādēm par to diskutēt, ja tiks rasts risinājums šo izdevumu kompensācijai, aģentūrai LETA sacīja administrācijas pārstāve Jana Jentkus.

Viņa norādīja, ka administrācija atbalsta aicinājumu piešķirt braukšanas izmaksu atvieglojumus sabiedriskajā transportā visām ārstniecības personām, taču ir jārod risinājums šo izdevumu kompensācijai.

"Šādi konceptuāli noteikumu grozījumi prasītu nozīmīgu dotācijas palielinājumu SIA "Rīgas satiksme". Precīzi aprēķini vēl nav veikti, taču šobrīd, visticamāk, pašvaldības rīcībā šādu līdzekļu nav," pauda domē.

Pašvaldības ieskatā, visātrākais un efektīvākais risinājums būtu, ja valsts ārstniecības iestādes pašas kompensētu darbiniekiem braukšanas izdevumus vai nodrošinātu tos ar e-taloniem.

Domē arī norāda, ka 100% atlaide sabiedriskajam transportam ir piešķirta tām pašvaldības iestāžu ārstniecības personām, kas jau līdz šim saņēma 50% braukšanas atvieglojumus, tādēļ no tehniskā viedokļa raugoties viņiem piešķirt atlaides bija vienkāršāk. Proti, priekš valsts mediķiem e-talonu sistēmā būtu jārada pavisam jauna kategorija, kas pašreizējā ārkārtas situācijā varētu radīt zināmus sarežģījumus.

Latvijā

Jebkura Krievijas agresija pret NATO dalībvalsti tai izmaksās ļoti dārgi, Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) rīkotajā diskusijā "Veidojot aizsardzības un drošības nākotni" uzsvēra Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andžejs Viļumsons.