"Saskaņu" vēlēšanu cīņā varētu vest krievvalodīgo skolu aizstāvis

© Oksana Džadana/F64 Photo Agency

Pievienojoties Rīgas domes ārkārtas vēlēšanu sprintam, galvaspilsētā varu zaudējusī Saskaņa rīt apstiprinās savu kandidātu mēra amatam. Šai vakancei partijā ir vairāki kandidāti, tajā skaitā Saeimas deputāti, taču lielākās izredzes kļūt par saraksta līderi esot plašākai publikai mazpazīstamajam krievvalodīgo skolu aizstāvim Konstantīnam Čekušinam. Saskaņa savu vēlēšanu sarakstu stiprināšot arī ar vēl neseno partneri Gods kalpot Rīgai (GKR) pametušajiem biedriem.

Rīgu teju desmit gadus vadījusī Saskaņa ir vienīgais nopietnais ārkārtas vēlēšanu dalībnieks, kas vēl nav oficiāli paziņojis par savu kandidātu pašvaldības vadītāja amatam. Gala lēmums tiks pieņemts partijas valdes sēdē trešdien, taču neoficiāla informācija liecina, ka favorīts ir K. Čekušins - biedrības Latvijas krievu mācībvalodas skolu atbalsta asociācijas aktīvists. Organizāciju 2003. gadā apvienojoties dibināja tagad kā Latvijas Krievu savienība pazīstamā partija Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā (PCTVL), Krievu biedrība Latvijā, Latvijas Krievu kopiena un citas organizācijas.

Te vietā atgādināt, ka pēc 2017. gada pašvaldību vēlēšanām un 13. Saeimas vēlēšanām Saskaņa saņēma daudz pārmetumu par to, ka tā nodevusi savus vēlētājus un krievvalodīgo intereses.

Atbalsts K. Čekušina kandidatūrai gan neesot vienbalsīgs, taču viņa kandidatūru atbalsta bijušais partijas priekšsēdētājs, tagad tās domes vadītājs un par vēlēšanām atbildīgais eiroparlamentārietis Nils Ušakovs. Iepriekš Rīgas pašvaldības vēlēšanās K. Čekušins kandidējis nav, taču 13. Saeimas vēlēšanu Saskaņas Rīgas sarakstā viņš bija ierindots ar 21. kārtas numuru un parlamentā ievēlēts netika.

Ļoti iespējams, ka K. Čekušina vadītajā sarakstā startēs arī nule GKR pametušie domnieki - Eiženija Aldermane, Irina Vinnika, Igors Solomatins, Andrejs Kameņeckis un Vjačeslavs Stepaņenko. N. Ušakovs jau paziņojis, ka aicinās šos politiķus iekļaut Saskaņas sarakstā.

N. Ušakovs skaidro, ka ar šiem politiķiem Saskaņa un viņš personiski ilgi strādājis vienā komandā un viņi ir sevi pierādījuši darbā. Arī Saskaņas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs pozitīvi izteicies par šo iniciatīvu un atzinīgi vērtējis GKR pametušo domnieku profesionālās īpašības. Gala lēmums gan būšot jāpieņem rītdienas valdes sēdē. Paši uzaicinātie pagaidām gan izvairīgi vērtē iespēju iekļauties Saskaņas sarakstā.

Protestējot pret GKR pārstāvošā Rīgas mēra Oļega Burova vadības stilu, partiju pagājušās nedēļas nogalē bez Saskaņas uzaicinātajiem politiķiem un GKR valdes locekļiem pameta arī Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko.

Skaidrojot savu izvēli, aizgājušie norādīja, ka pie Rīgas domes sasaukuma, kurš kopš šodienas ir oficiāli atlaists, pašiznīcināšanās vainojams tieši O. Burovs.

E. Aldermane nolasīja aizgājušo biedru rīdziniekiem adresēto vēstuli, kurā klāstīja, ka vēlētājiem dotos solījumus nav spējuši izpildīt, jo notika domes pašiznīcināšanās, pie kuras vainīgs ir O. Burovs.

«Tieši viņa neprasmīgās vadības rezultātā šā gada pirmā puse ieies Rīgas vēsturē kā ļoti neveiksmīgs laika posms. Pašvaldības vadītāja nepiepildīto ambīciju un rakstura dēļ viņa īstenotajai paštīksmināšanās politikai ir paredzamas tālejošas negatīvas sekas,» kādreizējo kolēģi kritizēja E. Aldermane.

Savu pozīciju viņa pamatoja ar to, ka O. Burovs, vienojoties ar domes opozīciju, apzināti sasauca trīs domes sēdes, apzinoties, ka nebūs kvoruma, bet tas dos tiesisku pamatu pašvaldības atlaišanai.

Bijušie GKR pārstāvji pārmeta O. Burovam arī likuma nepildīšanu, norādot, ka 2020. gadā nav tikusi sasaukta neviena kārtējā domes sēde, lai gan tādai jānotiek vismaz reizi mēnesī.

Vēl būdami partijas biedri, daži politiķi O. Burovu vairākkārt aicinājuši atkāpties no mēra amata. «Es aicināju viņu atkāpties, nepārmetot neko citu kā tikai politiskās kultūras un pieredzes trūkumu, kā arī autoritatīvo vadības stilu. Desmit gadu laikā mums ir bijušas vētrainas frakciju sēdes, un varbūt partijas vadītājs Andris Ameriks vienkārši ir ļoti talantīgs politiķis, bet, ejot uz sēžu zāli, mēs vienmēr bijām vienoti, nevis piespiesti. Tagad es jūtu, ka esmu pavisam citā partijā, un tādā es būt negribu,» skaidro I. Vinnika.

Vēl viens iemesls atlaisto domnieku demaršam ir GKR jau laikus atklātā vēlme ārkārtas vēlēšanās startēt no Saskaņas atsevišķā sarakstā.

«Jau decembrī es sacīju, ka neatbalstu atsevišķu startēšanu bez Saskaņas. Es arī balsoju pret Burovu kā pirmo kandidātu sarakstā. Es nemaz nepretendēju uz vietu GKR sarakstā, jo man nav pieņemams, ka to vada nodevējs,» paziņoja V. Stepaņenko, kura sieva J. Stepaņenko 13. Saeimā ievēlēta no Saskaņas saraksta, taču, parlamentam vēl lāga nesākot darbu, paziņoja par vēlmi strādāt ārpus Saskaņas Saeimas frakcijas.

Svarīgākais