Uzņēmumi gatavi turpināt nodrošināt atkritumu apsaimniekošanu Rīgā

© Vladislavs Proškins/F64 Photo Agency

Atkritumu apsaimniekotāji "Eco Baltia vide", "Clean R" un "Lautus" ir gatavi turpināt nodrošināt atkritumu apsaimniekošanu Rīgā pēc esošajiem līguma nosacījumiem, apliecināja atkritumu apsaimniekotāji.

"Eco Baltia vide" valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts norādīja, ka uzņēmums, nepieciešamības gadījumā, būs gatavs, atbilstoši jau noslēgtajiem līgumiem, sniegt atkritumu izvešanas pakalpojumus Rīgas iedzīvotājiem arī pēc ārkārtējā stāvokļa paredzētā termiņa beigām 12.decembrī, ja vien tiek noteikti pārskatāmi termiņi un saprotami un tiesiski izvērtēti nosacījumi.

"Aicinām Rīgas domi ar atbildību jau savlaicīgi ķerties pie risinājuma meklēšanas, jo pašreizējā situācijā ilgstoša vilcināšanās bremzē nozares tālāko attīstības gaitu, kā arī rada risku valstij nesasniegt Eiropas Savienības (ES) noteiktās prasības atkritumu apsaimniekošanā. Tāpat šobrīd situācija ir demotivējoša pašiem uzņēmumiem veikt investīcijas infrastruktūras attīstībā," uzsvēra Aizbalts.

Viņš piebilda, ka, turpinot pakalpojumu sniegšanu Rīgā pagaidu režīmā, jāņem vērā fakts, ka no 2020.gada 1.janvāra valstī tiks palielināts dabas resursa nodokļa (DRN) likme, kas tiešā veidā ietekmēs arī atkritumu apsaimniekotājus. "Līdz ar to būtu jāparedz gan iedzīvotājiem, gan apsaimniekotājiem savlaicīgi un skaidri nosacījumi, kuri pieļauj iespēju veikt izmaiņas atkritumu apsaimniekošanas tarifos DRN palielinājuma apmērā," teica Aizbalts.

"Clean R" izpilddirektors Valerijs Stankevičs atzīmēja, lai nodrošinātu pakalpojuma nepārtrauktību, kā arī neradītu vides riskus Rīgā, "Clean R" turpinās nodrošināt atkritumu apsaimniekošanu uz līdzšinējiem nosacījumiem. "Ņemot vērā, ka 1.janvārī palielināsies DRN likme un tai pieskaņotais tarifs par nešķirotu atkritumu noglabāšanu poligonā, sagaidāms tarifu pieaugums. Taču šobrīd nav skaidrības, kā šo komponenti varēs iestrādāt "Clean R" sniegto pakalpojumu tarifā. Tāpēc "Clean R" atkritumu apsaimniekošanas tarifs pēc 1.janvāra vēl nav zināms," viņš skaidroja.

Savukārt "Lautus" finanšu direktore Kristīne Daktere sacīja, ka pēc attiecīgo Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādāto grozījumu Atkritumu apsaimniekošanas likumā pieņemšanas, "Lautus" slēgs līgumus ar saviem klientiem un turpinās sniegt sadzīves atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu Rīgas administratīvajā teritorijā tiem saviem klientiem, kuri būs noteiktajā termiņā - līdz 11.decembrim.

LETA jau ziņoja, ka Administratīvā apgabaltiesa otrdien nolēma noraidīt Rīgas pilsētas pašvaldības pieteikumu, kurā lūgts atcelt Konkurences padomes (KP) lēmumu par pagaidu noregulējuma piemērošanu Rīgas atkritumu apsaimniekošanas tirgū. Lēmums nav pārsūdzams un tas stājas spēkā ar tā pieņemšanas brīdi.

Tāpat ziņots, ka VARAM ir sagatavojusi grozījumus Atkritumu apsaimniekošanas likumā, kas paredz, ka Rīgas domei atkritumu apsaimniekošana būs jānodrošina vairākās zonās.

Valdības izsludinātā ārkārtas situācija ilgs ne ilgāk kā līdz 11.decembrim un, lai Rīgā nodrošinātu sadzīves atkritumu savākšanas pakalpojumu nepārtrauktību, VARAM izstrādātie grozījumi paredz pienākumu pašvaldībai ne ilgāk kā sešu mēnešu laikā pēc ārkārtējās situācijas termiņa beigām nodrošināt Rīgas administratīvās teritorijas dalījumu vairākās zonās, kā arī atkritumu apsaimniekotāju izvēli katrā no zonām un līgumu noslēgšanu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu.

Savukārt iedzīvotājiem līdz ārkārtējās situācijas termiņa beigām - 11.decembrim - ir jānoslēdz līgums ar pašreizējo atkritumu apsaimniekotāju.

Jau ziņots, ka Rīgas pilsētas pašvaldība un "Getliņi EKO" ir noslēdzis 686,3 miljonu eiro vērtā Rīgas pilsētas sadzīves atkritumu apsaimniekošanas publiskās-privātās partnerības procedūru un par konkursa uzvarētāju atzinis SIA "CREB Rīga", ko izveidojuši divi vides pakalpojumu sniedzēji - "Clean R" un "Eco Baltia vide".

Atbilstoši publiskās-privātās partnerības procesam konkursa uzvarētājam no 15.septembra bija jānodrošina Rīgas sadzīves atkritumu apsaimniekošanu un investīcijas turpmākos 20 gadus. Jūnija sākumā "Getliņi EKO" un "CREB Rīga" reģistrēja kopsabiedrību "Rīgas vides pakalpojumi", taču vēlāk uzņēmums mainīja nosaukumu, pārtopot par "Tīrīga".

Savukārt KP, pamatojoties uz aizdomām par iespējamu līguma par Eiropas Savienības darbību 102.pantā noteiktā dominējošā stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas aizlieguma pārkāpumu, ierosināja pārkāpuma lietu pret Rīgas pilsētas pašvaldību un "Getliņi EKO". Lai lietas izpētes laikā atkritumu apsaimniekošanas tirgū Rīgā saglabātu konkurenci, KP pieņēma lēmumu noteikt pagaidu noregulējumu, kas tostarp aptur noslēgto koncesijas līgumu.

KP arī piemērojusi pagaidu noregulējumu, kas aizliedz "Tīrīga" slēgt līgumus ar iedzīvotājiem par atkritumu apsaimniekošanu pēc 15.septembra.

11.septembrī valdība izsludināja ārkārtas situāciju atkritumu apsaimniekošanas jomā Rīgā un Saeima šo lēmumu atzina par pamatotu.

Ņemot vērā valdības rīkojumu, Rīgas dome organizēja sarunu procedūru, kuras laikā trīs no četriem līdzšinējiem atkritumu apsaimniekošanas operatoriem - "Clean R", "Eco Baltia vide" un "Lautus" - piekrita turpināt nodrošināt pakalpojumu sniegšanu

Attiecīgi kopš 15.septembra Rīgā atkritumus izved pēc ārkārtas situācijas pagaidu plāna.

Latvijā

Parādi par komunālajiem pakalpojumiem, laikus neizvesti mēsli, apkārtējās vides piesārņojums un citas nepilnības ikdienas darbā – tie ir tikai daži iemesli, kuru dēļ Izglītības un zinātnes ministrija ir gatava lauzt līgumu ar Latvijas Jātnieku federāciju, kas jau ilgstoši saimnieko valstij piederošajā jāšanas sporta centrā “Kleisti”, vēsta 360TV Ziņas.

Svarīgākais