Piektdiena, 12.aprīlis

redeem Ainis, Jūlijs

arrow_right_alt Latvijā \ Rīgā

Skandāls "Alfā": Kremļa lupatnīca ķersies pie Latvijas simboliem

© F64 Photo Agency

Krievijas armijas apgādes uzņēmums Vojentorg ir noreaģējis uz skandālu Latvijā, un tas, iespējams, ir vēl sliktāk. Zīmola Armija Rossiji apģērbi nav izņemti no tirdzniecības, lai arī lielveikals Alfa to lūdzis nomniekam. Turklāt jaunajā Kremļa propagandas apģērbu sērijā tiks izmantots arī Latvijas karogs. Tagad Kremļa līnijas nerakstītais vēstījums būs «Latvija naša» – sarkanbaltsarkans karogs uz piedurknes, Putina ģīmetne uz vēdera.

Veikalu, kas tirgo Krievijas armijas zīmola drēbes, savā paspārnē pēc rekonstrukcijas ir pieņēmis tirdzniecības centrs Alfa. Tā nosaukums ir Black Star Wear, un juridiski tā ir krievu publikā pazīstamā repera Timoti drēbju zīmola franšīze. Taču Latvijas gadījumā problēma tāda, ka Timoti (īstajā vārdā Timurs Junusovs) reklamē un pārdod drēbes, kas apdrukātas ar Krievijas armijas apgādes uzņēmuma Vojentorg simboliku un vēstījumu, kas ir klaji naidīgs Latvijas un tās sabiedroto politikai.

ARMIJA ROSSIJI drēbju līnijā liela nozīme ir jaunās paaudzes apģērbšanai prokremliskā garā. Kā skaidro Vojentorg - «pareizas attieksmes veidošanai pret Krievijas Bruņotajiem spēkiem». Šādi tagad tiek apģērbti arī Latvijai nelojālo cilvēku bērni / Publicitātes foto

Maigās varas filiāle

Tāpat kā zīmols Pieklājīgie cilvēki un Pieklājīgie lācēni arī Krievijas armija pēc būtības pieder Krievijas valdībai, un tas arī paskaidrots Vojentorg mājaslapā: «Zīmola pamatā likti principi pozitīvai uztverei un pareizas attieksmes veidošanai pret Krievijas Bruņotajiem spēkiem (..) Zīmolu attīsta AS Vojentorg - oficiālais Krievijas armijas piegādātājs, kompānija, kas pakļauta Krievijas Federācijas Aizsardzības ministrijai.»

Tātad šajā gadījumā nav būtiski, cik liela ir miljonāram Timati piederošā franšīzes daļa. Būtiski, ka Latvijas lielveikalā ir ieperinājusies Krievijas Aizsardzības ministrijas maigās varas filiāle.

Pēc tam, kad sociālie tīkli uzsprāga sašutumā par šo faktu, lielveikala Alfa īpašnieku vārdā Linstow Center Management lūdza izņemt no Black Star Wear sortimenta konkrēto kolekciju - apģērbu ar Vladimira Putina seju, Krievijas karogu uz piedurknēm un Krievijas armijas tematiku. Tas notika ap pusdienas laiku. Taču, kā vēlāk klātienē pārliecinājās Neatkarīgā, nomnieks uz šo lūgumu nav reaģējis. Putinu slavinošās drēbes, tajā skaitā viens militārajai uzkabei līdzīgs apģērba gabals, joprojām karājās statīvos.

Pielāgosies ar karodziņu

Pašlaik liela daļa krājuma jau iztirgota, un tagad tas rēgojas Latvijas pilsētu ielās prokremliski noskaņoto iedzīvotāju mugurās. Un izrādās, ka Black Star Wear nemaz grasās pārstāt tirgot šīs drēbes. Tas arī saprotams, jo bez norādēm uz Kremli un Putinu tās kļūtu par visprastākajām ielas drēbītēm, kādas katrā tirgus būdā var nopirkt. Tāpēc Armija Rossiji līnija tikšot īpaši modificēta Latvijas piedāvājumam. Pārdevēja - gados jauna latviešvalodīga persona - Neatkarīgajai pavēstīja, ka ir jau pasūtīta drēbju partija, kurā Krievijas karogu uz piedurknes aizstās Latvijas karogs. Pārdevējas arī samācītas stāstīt veikala apmeklētājiem melus, ka repera Timati veikals ir apolitisks un stilīgām drēbītēm nav politiskās pārliecības. Un ka ar drēbēm taču nevienam nevarot kaitēt.

Drēbēm ir politika

Līdzīgas blēņas tiek stāstītas krievu medijos - ka latviešu nacionālisti taisa traci nevietā. Tas, ka nacionālisti taisa traci, ir pilnīga taisnība. Viņi ne tikai drukā dusmīgus komentārus internetā, bet arī oficiāli vērsušies Valsts drošības dienestā. Un darījuši to pamatoti, jo arī Valsts drošības dienests Vojentorg filiāles iefiltrēšanos Latvijā atzīst par problēmu.

Komentārā Neatkarīgajai dienests norāda, ka tirdzniecības centra Alfa vadībai vajadzētu rūpīgāk izvērtēt, ar kādiem tirgotājiem sadarboties, jo minētā veikala piedāvātā produkcija neveicina Latvijas sabiedrības starpetnisko saliedētību: «VDD ieskatā prokremliski orientētā repera apģērbu veikala atvēršana vienā no lielākajiem tirdzniecības centriem Latvijā saskan ar Krievijas centieniem propagandēt tās ģeopolitisko kursu un palielināt savu ietekmi citās valstīs. Tāpat VDD vērš uzmanību, ka veikala sortimentā esošie apģērbi, kas rada iespaidu par to valkātāja piederību Krievijas Bruņotajiem spēkiem, ņemot vērā Krievijas īstenoto agresīvo ārpolitiku, var radīt dažādus pārpratumus.»

Drošības dienests turpina šā gadījuma izvērtēšanu, un tas nozīmē, ka krekliem ar Latvijas karogu uz piedurknes un Putina ģīmi uz vēdera tirdzniecībā varētu rasties sarežģījumi.