Dome lemj, ka Zolitūdes traģēdijas vietā paliks arī dzīvojamais nams

 
©F64 Photo Agency

Rīgas dome un igauņu uzņēmums SIA "Prana property" izbeigs kopīpašuma tiesības īpašumam Zolitūdē, Priedaines ielā 20, kur 2013.gada novembrī sagruva lielveikals "Maxima", šodien lēma Rīgas domes Pilsētas īpašuma komiteja.

Līdz ar komitejas lēmumu, abas puses turpmāk būs atbildīgas par savu īpašuma daļu un turpmākās apbūves ieceres jāsaskaņo nebūs. Nams Priedaines ielā 20 sastāv no zemesgabala 10 065 kvadrātmetru platībā un nepabeigtas dzīvojamās mājas. Rīgas pašvaldībai piederēs 5782 kvadrātmetri un pazemes autostāvvietas daļa, bet "Prana property" - 4494 kvadrātmetri, kur atrodas dzīvojamā ēka un pazemes autostāvvieta.

Pēc īpašuma sadales, "Prana property" savā īpašumā apņemas nodrošināt virszemes daļas, kas ir brīva no apbūves, labiekārtošanu un jaunizveidotā zemesgabala fizisku nošķiršanu. Savukārt dome par saviem līdzekļiem nodrošinās pazemes autostāvvietas daļas nojaukšanu, lai izveidotu pilnvērtīgu piemiņas vietu traģēdijā cietušajiem un ierīkotu skvēru.

Kā komitejā atgādināja tās vadītājs Oļegs Burovs (GKR) abas puses ilgstoši centās vienoties par teritorijas iekārtošanu. "Prana property" tur vēlējās attīstīt dzīvojamo namu, pirmajos stāvos paredzot iespēju arī komercdarbībai, kā arī labiekārtotu parku ar piemiņas vietu. Savukārt dome vēlējās iekārtot memoriālu bez komerciālās darbības vietām un minimālo apdzīvojamu zonu.

"Mēs piedāvājām īpašumu atpirkt, taču tikai par zemes vērtību, kam viņi nepiekrita. Piedāvājām īpašumus arī iemainīt, taču arī par to vienoties neizdevās. Šis ir vienīgais juridiski iespējamais risinājums," sacīja Burovs, norādot, ka iesaistoties tiesvedībās, pašvaldība, visticamāk zaudētu.

Igauņu partneri namu bijusi gatava pārdot par 3,5 miljoniem eiro, taču, pēc politiķa paustā, nopirkt namu, kurš nākamajā dienā tiktu nojaukts, būtu naudas izšķērdēšana.

Kā kompromisu ar uzņēmējiem dome panākusi vienošanos, ka ēkas pirmajos divos stāvos nenotiks nekāda veida komercdarbība un tur tiks ierīkotas stāvvietas. Pārējos stāvos ierīkos dzīvojamās platības.

Pēc Burova teiktā, šādam variantam piekrītot arī biedrība "Zolitūde. 21.11.".

Plānots, ka metu konkurss piemiņas vietas izveidei tiks izsludināts jau nākamgad.

Kā ziņots, nams Priedaines ielā 20 pieder "Prana Property", kas ir meitasuzņēmums Igaunijas "Coop Pank" (iepriekš "Eesti Krediidipank"). Pirms tam nams piederēja SIA "Homburg Zolitude", kas bija attīstītājs visam Priedaines ielas 20 projektam - gan sabrukušajam tirdzniecības centram, gan tam blakus esošajai daudzdzīvokļu mājai. Pērnā gada jūnijā izsolē par 3,9 miljoniem eiro namu ieguva Igaunijas banka "Eesti Krediidipank", kas bija šī īpašuma ķīlas turētājs.

2013.gada 21.novembrī iegrūstot lielveikala "Maxima" jumtam, dzīvību zaudēja 54 cilvēki.