Divus gadus Rīgā apkure būs dārgāka

© Kaspars Krafts/F64 Photo Agency

Lai gan Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) uzsver, ka par 5,1 miljonu eiro ir izdevies samazināt AS Rīgas siltums (RS) iesniegtajā tarifu projektā kopējās plānotās izmaksas, siltumenerģijas patērētāji tik un tā vispirms uztver ziņu, ka no šā gada 1. augusta Rīgā par siltumenerģiju būs jāmaksā par 16,9 procentiem vairāk nekā līdz šim.

Siltumenerģijas tarifu samazinās pēc diviem gadiem - no 2021. gada augusta, kad tas būs 49,99 eiro par MWh - arī augstāks par to, kādu maksājam pašlaik.

SPRK nākusi klajā ar siltumenerģijas patērētājus mierinošu informāciju - SPRK ir izsludinājusi izmaiņas regulējumā, un tas var nozīmēt, ka RS būs jāsamazina atļautā peļņa jau tuvākajos gados. Tādējādi SPRK jau šā gada laikā var pieprasīt RS iesniegt tarifu projekta pārrēķinu ar samazinātu peļņas lielumu, kas var samazināt tarifu galalietotājiem.

Ekrānuzņēmums no Neatkarīgās

Izskanējis skaidrojums, ka no 1. augusta noteiktais tarifs sadārdzinātu apkuri iedzīvotājiem par apmēram 10 eiro mēnesī, ja maksa par apkuri būtu 100 eiro mēnesī. Taču vēl ir tādas opcijas kā karstā ūdens cirkulācija un ūdens uzsildīšana. Maksa par šīm pozīcijām komunālo maksājumu kvītīs parādīsies agrāk nekā nu jau dārgākā apkures maksa, jo karstais ūdens cirkulē visu laiku, arī vasarā, un tiek sildīts nepārtraukti. Tāpēc vidējais sadārdzinājums ir vājš mierinājums, jo katrā dzīvojamā mājā un dzīvoklī tas atšķirsies.

SPRK informē, ka RS tarifu projektā iekļāva citas izmaksas, kas ietekmē gala tarifu, proti, būtiski palielināja tarifa projektā iekļauto peļņu, to palielinot līdz atļautajam līmenim. Tarifu saskaņošana ieilga, arī tas ietekmēja pašreizējo siltumenerģijas tarifa sadārdzinājumu, kas sākotnēji tika solīts nedaudz zemāks - par 12,6 procentiem vairāk, nekā maksājam pašlaik. Tāpēc divus gadus rīdzinieki maksās vairāk, pēc tam tarifu samazinās.

Ekrānuzņēmums no Neatkarīgās

SPRK izklāsta, ka RS tarifu projekta izskatīšanas laikā iesniedza papildu neparedzētās izmaksas 15,4 miljonu eiro apmērā par iepirkto siltumenerģiju un kurināmo. Šādas izmaksas sākotnējā tarifu projektā komersants nebija iekļāvis. Pēc SPRK norādījumiem, minētās izmaksas tika samazinātas līdz 11,7 miljoniem eiro. Šīs izmaksas radušās saistībā ar kurināmā un iepirktās siltumenerģijas cenu pieaugumu pēdējo divu gadu laikā, bet tolaik RS tarifu neprasīja pārskatīt. Atbilstoši metodikai neparedzētās izmaksas ir iekļaujamas tarifā, kuras komersants var atgūt divu gadu laikā. RS valdes priekšsēdētājs Normunds Talcis preses konferencē aprīļa beigās sacīja, ka RS izmantoja iepriekš novērotu cikliskumu - divas siltas un viena auksta apkures sezona - un iepirka dabasgāzi, ko noglabāja Inčukalna pazemes gāzes krātuvē. Par gāzes uzglabāšanu arī ir jāmaksā. Taču aizvadītā apkures sezona bijusi viena no siltākajām.

Pagaidām RS no pilsētā saražotās siltumenerģijas tikai 23 procentus saražo ar šķeldu. Šķeldas kurināmā īpatsvaru plānots palielināt līdz 44 procentiem jau 2020./2021. finanšu gadā (no 2020. gada 1. oktobra līdz 2021. gada 30. septembrim).

Siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifu aprēķināšanas metodika paredz ne tikai kompensēt komersantam radušās negūtās izmaksas, bet arī samazināt siltumenerģijas tarifu, ja komersants ir guvis neparedzētus ieņēmumus saistībā ar zemāku kurināmā un iepirktās siltumenerģijas cenu. Ja tuvākā gada laikā dabasgāzes un/vai iepirktās siltumenerģijas cena būs zemāka, nekā tā ir šobrīd tarifā, komersantam gūtais papildu ieguvums no cenas starpības būs jāatdod patērētājiem.

KAS MAINĪSIES

No 2019. gada 1. augusta līdz 2021. gada 31. jūlijam siltumenerģija Rīgā maksās 51,9 eiro par MWh (tarifs, kur iekļautas neparedzētās izmaksas).

No 2021. gada 1. augusta tarifs būs 49,99 eiro par MWh.

Šobrīd spēkā esošais siltumenerģijas tarifs ir apstiprināts 2013. gada jūnijā un ir 44,39 eiro par MWh.

Latvijā

Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca (DLRR) pagājušajā gadā reģistrēja kārtējo meitasuzņēmumu – šoreiz Ungārijā. Tagad uzņēmums strauji paplašina savu klientu loku Baltijas valstīs, Ukrainā, Polijā, Ungārijā, Vācijā, Rumānijā, Bulgārijā, Azerbaidžānā, Gruzijā un pat Āfrikā.

Svarīgākais