Rīgas domes opozīcija neredz iespēju pārņemt varu Rīgas domē

© Vladislavs Proškins/ F64 Photo Agency

Negribot arī turpmāk sadarboties ar koalīcijas partiju deputātiem, kurus vaino pie problēmām galvaspilsētā, Rīgas domes opozīcijas vairākums pagaidām neredz iespēju pārņemt varu pašvaldībā.

Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" (VL-TB/LNNK) Rīgas domes frakcijas vadītājs Nauris Puntulis aģentūrai LETA sacīja, ka partija joprojām pauž stingru nostāju par nesadarbošanos ar partiju "Saskaņa". "Viņu rokas ir tik ļoti netīras, ka mēs nevaram sadarboties ar cilvēkiem, kas, iespējams, vairs nedarbosies "Saskaņā," komentējot iespēju sadarboties ar no "Saskaņas" frakcijas izslēgtajiem domniekiem, teica Puntulis.

Arī ar partiju "Gods kalpot Rīgai" (GKR) Nacionālā apvienība sadarboties neplāno, tā kā "GKR" "visus garos gadus bija "Saskaņas" sadarbības partneris un viņu "ieguldījums" ir ne mazāks kā "Saskaņas"," teica Puntulis.

Viņš secināja, ka patlaban opozīcijai nav iespēju pārņemt varu Rīgas domē citādi, kā vienojoties ar domniekiem, kas izslēgti no "Saskaņas" frakcijas.

Partijas "Vienotība" Rīgas domes frakcijas vadītājs Vilnis Ķirsis aģentūrai LETA norādīja, ka nav gatavs sadarboties ne ar GKR, ne ar "Saskaņu". Turklāt no nevienas no šīm frakcijām nav arī izskanējuši piedāvājumi sarunām, piebilda deputāts.

Pēc Ķirša teiktā, patlaban Rīgas domē vērojamas "haotiskas kustības", jo "vecākie brāļi aizbraukuši prom un jaunākie plēšas par mantojumu". Ķirsis uzskata, ka pirms kādas tālākas reakcijas jāpagaida, kamēr abas konfliktējošās frakcijas "izķīvējās".

Politiķis gan piebilda, ka plānots tikties ar pārējām opozīcijas partijām, lai pārrunātu tālāko rīcību.

Arī Jaunās konservatīvās frakcijas (JKP) vadītājs Jānis Ozols pauda līdzīgu nostāju. "Mēs skaidri redzam situāciju - tā ir burka, kur iekšā ir zirnekļi, kuri kaujas. Nav mums ar viņiem nekā kopīga neatkarīgi no tā, kurš no viņiem nodominēs," sacīja Ozols.

Viņš pauda nostāju, ka Rīgas domes 32 koalīcijas deputāti ir "balsošanas mašīna", tāpēc būtu naivi domāt, ka kāds no viņiem ir gatavs laboties.

Ozols uzskata, ka gan tie, kuri tagad nošķēlušies no frakcijām, kā arī GKR un "Saskaņa" ir "tirdzniecības partneri", kuriem ir kopīgas vērtības. Tāpēc, pēc Ozola paustā, viņiem savā starpā būs vieglāk sadarboties, nekā ar JKP.

Patlaban, pēc Ozola domām, jāapzina esošā situācija un jāpārrunā situācija ar opozīcijas partiju deputātiem, lai saprastu, ko un kā darīt.

Tikmēr partijas "Latvijas attīstībai" frakcijas vadītājs Viesturs Zeps aģentūrai LETA pauda, ka pašreiz domē notiekošais teorētiski varētu dot iespēju opozīcijai izveidot jaunu koalīciju Rīgā.

Zeps sacīja, ka no koalīcijas patlaban tiek gaidīti "signāli", lai saprastu, kas īsti viņu vidū notiek un kā opozīcijai rīkoties tālāk. "Ārēju iemeslu dēļ Nils Ušakovs (S) un Andris Ameriks (GKR) tīri fiziski jūlijā vairs domē nebūs un varas centri mainīsies. Šī ir opozīcijas iespēja beigt bļaustīties, bet apvienoties un iet strādāt," sacīja Zeps, norādot, ka runa nav par apvienošanos ar pašreizējo koalīciju, bet gan par pavisam jaunas koalīcijas veidošanu.

Viņš skaidroja, ka teorētiski opozīcijai varētu būt iespēja izveidot tādu pašu partiju koalīciju Rīgas domē, kāda tā tagad ir Saeimā. Tas, savukārt, dotu lielākas iespējas "iznest Rīgu ārā no grūtībām", viņš pauda.

Zepa ieskatā, opozīcijai vajadzētu vienoties un paust neuzticību nupat ievēlētajam mēram Dainim Turlajam (GKR), kā arī vienoties par savu mēra kandidātu. "Mēs esam vērsti uz sadarbību, taču skaidrs, ka pilnvērtīga sadarbība ar "Saskaņu" un "Gods kalpot Rīgai" ir kaut kas neiespējams, tādēļ opozīcijai būtu jāizmanto iespēja," sprieda Zeps.

Runājot par četriem "Saskaņas" izslēgtajiem biedriem, Zeps sacīja, ka ar šiem deputātiem nekādas sarunas vai vienošanās nebūs. "Protams, ja viņi balsos par opozīcijas priekšlikumiem, mēs to apturēt nevaram, taču par sadarbību nav runas," teica politiķis.

Vienlaikus viņš norādīja, ka visi domē patlaban nogaida, lai saprastu - kas tieši notiek koalīcijas partiju vidū.

Viņš arī norādīja, ka plkst.14.30 notiks opozīcijas frakciju sanāksme, lai pārrunātu notiekošo domē un turpmāko rīcību.

JKP frakcijā domē strādā deviņi deputāti, VL-TB/LNNK - seši, "Vienotības" frakcijā - četri, bet "Latvijas attīstībā" - astoņi.

LETA jau vēstīja, ka pēc jauna Rīgas mēra ievēlēšanas ir sašķēlusies partijas "Saskaņa" Rīgas domes frakcija. Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija, no Rīgas domes saskaņas frakcijas piektdienas vakarā "par rupjiem pārkāpumiem" izslēgti četri biedri - vicemērs Vadims Baraņņiks un deputāti Valērijs Petrovs, Aleksejs Rosļikovs un Vitālijs Dubovs. Tuvākajā laikā viņi varētu tikt izslēgti arī no partijas.

Tas nozīmē, ka Rīgas domes valdošajai koalīcijai vairs nebūtu 32 balsu, bet gan tikai 28 - tieši tikpat, cik opozīcijai. Viens no opozīcijas deputātiem līdz šim balsojumos gan parasti ir atbalstījis valdošās koalīcijas viedokli.

Kā Latvijas Televīzijai skaidrojis Ušakovs, minētie četri domnieki atteikušies balsot gan par vicemēra kandidātu, gan par Oļega Burova (GKR) ievēlēšanu darbam Rīgas brīvostas valdē.

Šādos apstākļos, konsultējoties ar partneriem no partijas "Gods kalpot Rīgai" (GKR), pieņemts lēmums par viņu izslēgšanu no "Saskaņas" frakcijas.

"Saskaņas" frakcijas vadītāja Anna Vladova intervijā Latvijas Radio atzina, ka Rīgas domē valdošajai koalīcijai patlaban ir 28 balsis. Viņa nevarēja komentēt, kas tiks darīts, lai koalīcija atgūtu vairākumu, vien pauda cerību, ka tuvākajā laikā tiks sasaukta domes ārkārtas sēde. Vladova neprognozēja, kad tas varētu būt.

Savukārt GKR līderis, bijušais Rīgas vicemērs Andris Ameriks Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" sacīja, ka domes koalīcija nav izjukusi, tai vienkārši nav vairākuma.

Latvijā

„Vai tiešām kāds nopietni domā, ka šie ļaudis būs potenciālie nodokļu maksātāji? Viņi atbrauc pie mums no Zviedrijas un Vācijas, lai nevis strādātu tur par 4000, bet gan te par 600 vai 800 eiro un kārtīgi maksātu nodokļus? Kāds tiešām tam tic? Nu, izbeidziet, lūdzu!” TV24 raidījumā „Preses klubs” skarbu viedokli pauda rokmūziķis, Latvijas Rokmūzikas asociācijas prezidents Jānis Bukums.