Rīga svin pavasari ar krāšņu karnevālu ikgadējos "Maija grāfa svētkos"

© Publicitātes foto

Šo sestdien, 11.maijā Rīgas Rātslaukums jau tradicionāli pārvērtīsies par pasakainu vietu, kurā saplūdīs kopā dažādi laikmeti, kultūras, vēsture un fantāzija. Starptautiska festivāla „Maija Grafa svētki” pamatā ir sena Rīgas viduslaiku tradīcija, kas šodien ir pārvērtusies krāšņā karnevalā. Svētki par godu pavasarim un auglībai, kā arī mīlestībai un drosmei priecēs rīdzniekus un tūristus ar bezmaksas atrakcijām un viduslaiku spēlēm, grandiozu koncertprogrammu un vērienīgu uguns šovu vakara noslēgumā.

Festivāla pamatmērķis - vienot laikmetus, kultūras un cilvēkus; radīt vietu, kur tiek veicināti radošums, ticība bīnumiem un dzīvesprieks. Festivāla apmeklētājus sagaida koša koncertprogramma, viduslaiku spēles un aktivitātes bērniem un pieaugušajiem, dalībnieku gajiens pa Vecrīgas ielām karnevāla tērpos, vēsturisks kvests, viduslaiku tirdziņš, un protams, bruņinieku turnīrs par Maija Grāfa titulu. Bērniem ir paredzētas bezmaksas atrakcijas, radošas darbnīcas, ziepju burbuļu konkurss un daudz kas cits. Bērni un juniori no 8 līdz 17 gadu vecumam varēs par bīvu piedalīties Rolanda turnīrā un saņemt balvas par savu aktivitāti un drosmi.

Festivāla koncertprogrammā piedalīsies mākslinieki no piecam Eiropas valstīm. Tiks pārstāvētas dažādu Eiropas kultūru dejas un priekšnesumi, kas atspoguļo laikmetu miju kopš viduslaikiem līdz musdienām, un dažādu kultūru harmonisku daudzveidību.

Turnīru arēnā skatītaji varēs vērot dažādu kultūru un laikmetu kareivju cīņas, uzzināt daudz jaunus faktus par Rīgas vēsturi jautrajā kvesta spēlē, pagaršot dažādas tējas labāko Rīgas tējas tradīciju meistaru izpildījumā. Ja nav pa rokai karnevāla tērps - arī tas nav problēma, jo festivālā darbosies tērpu noma, kas palīdzēs iejusties karnevāla atmosfērā.

Festivāla ietvaros notiks arī ikgadējs labāko tērpu konkurss „Modernā Renesanse 2019”, kuru vērtēs profesionālā starptautiskā žūrija. Kā jaunums - festivāla laikā tiks organizēta interaktīva viduslaiku balle Rātslaukumā, kurā varēs piedalīties ikviens apmeklētājs.

Maija Grāfa svētku tradīcija ir nākusi pie mums XV.gadsimtā no Eiropas, kur šie svētki tika svinēti par godu pavasarim un auglībai. Rīgas Melngalvji papildināja šo tradīciju ar turnīru cīņam, kuru laikā viņi izvēlējās labāko cīnītāju un piešķīra tam Maija Grāfa titulu uz vienu gadu. Maija Grāfam vienmer ir bijusi privilēģija izvēlēties sev sirds dāmu, kura kļuva par Maija Grāfieni un milestības simbolu.

Šodien par Maija Grāfu var kļūt ikviens ridzenieks vai pilsētas viesis, kas iztur visus pārbaudījumus un uzvar Maija Grāfa turnīrā. Tāpēc katru gadu nav iepriekš zināms, kurš kļūs par Maija Grāfu, un kāda dāma tiks izvelēta par Maija Grāfieni. Tā ir galvenā festivāla intriga.

Katru gadu pasākumu apmeklē no 7 lidz 10 tūkst. apmeklētaju, starp kuriem gan ārzemju tūristi no dažādam pasaules malām, gan rīdzenieki un Latvijas iedzīvotaji. Katru gadu uz „Maija grāfa svētkiem” brauc bērni no Latvijas bērnu namiem, kuriem sis festivāls ir kā brinumu pilna pasaka, ko viņi gaida veselu gadu. Daudzi bērni paši gatavo tērpus konkursam un plano piedalīties Rolanda turnīrā.

- „Maija Grāfa svētki” is sociāls projekts ar mērķi veicināt sabiedrības solidaritāti un aktīvu dalību pilsetas kultūras dzīvē. Projekts tiek īstenots pašu rīdznieku spēkiem un par pašu līdzekļiem. Lielakā daļa aktivitāšu tiek īstenota ar brīvprātīgo palīdzību un ir pieejama bez maksas viesiem apmeklētajiem, ka arī Rīgas jauniem dziedātājiem un dejotājiem tiek dota iespēja bezmaksas uzstāties un realizēt savus talantus - stāsta pasākuma organizatore Irina Kurpniece, Kultūras biedrības „Alternatīvā Realitāte” Valdes priekšsēdētāja.

„Apmeklējot Maija Grāfa svētkus, atcerieties, ka visi cilvēki festivāla lokācijās un aktivitātēs strādā par brīvu, jo vēlas īstenot šo kopīgu pasaku un dāvāt to Rīgai no visas sirds. Jau astoto gadu šie svētki notiek pateicoties brīvprātīgo atbalstam un palīdzībai. Paspiediet roku šiem cilvēkiem. Bez viņiem šis pasākums vienkārši nevarētu notikt” - piebilst Irina Kurpniece.