"Rīgas satiksmei" lūdz sniegt papildu informāciju par pārvadātajām personām ar invaliditāti

© Kristaps Kuhaļskis/ F64 Photo Agency

SIA "Autotransporta direkcija" (ATD) ir saņēmusi no SIA "Rīgas satiksme" atbildi par sabiedriskajā transportā pārvadātajām personām ar invaliditāti, bet pieprasījusi līdz 22.februārim sniegt papildu informāciju, informēja direkcijas pārstāve Lilita Pelčere.

ATD 20.februārī ir saņēmusi "Rīgas satiksmes" sniegto informāciju saistībā ar "Rīgas satiksmes" un "Rīgas mikroautobusu satiksmes" (RMS) sabiedriskajā transportā pārvadātajām personām ar invaliditāti. Direkcija ir pieprasījusi papildu informāciju, kas nepieciešama pilnvērtīgai datu analīzei.

Papildu informācijas iesniegšanas termiņš ir 22.februāris, bet darba process un informācijas izvērtēšana turpināsies arī nākamnedēļ. Plašāku komentāru ATD varēs sniegt, kad visa informācija būs apkopota un izvērtēta.

Jau ziņots, ka ATD pieprasīja Rīgas domei līdz 20.februārim iesniegt informāciju par "Rīgas satiksmes" un RMS sabiedriskajā transportā pārvadātajām personām ar invaliditāti, lai pārbaudītu, vai RMS nav krāpusies ar datiem par galvaspilsētas mikroautobusos pārvadāto personu ar invaliditāti skaitu.

"Vēstulē esam lūguši norādīt izsniegto biļešu skaitu transportlīdzekļos no 2016. līdz 2018.gadam pa mēnešiem, norādot informāciju atsevišķi katram uzņēmumam, kā arī tika pieprasīta informācija par attiecīgajai pasažieru kategorijai izsniegtajām braukšanas biļetēm transportlīdzeklī pie tā vadītāja un personalizēto e-talonu validāciju," skaidroja Pelčere.

Viņa norādīja, ka, saņemot atbildi un kopā ar speciālistiem to izvērtējot, ATD vērsīsies pie Rīgas domes kontroles dienesta ar lūgumu veikt pastiprinātas pārbaudes, piesaistot ATD pārstāvjus. Ja būs konstatēti pārkāpumi, ATD vērsīsies arī visās institūcijās, kuru pienākums ir pārbaudīt konkrētos uzņēmumus, lai noteiktu un izvērtētu negodprātīgu rīcību.

ATD informēja, ka pērn reģionālajā sabiedriskajā transportā personas ar invaliditāti kopumā pārvadātas 14,85 miljonus reižu. Pārvadāto personu ar invaliditāti skaits Rīgā sasniedza 51%. Lai arī atbilstoši statistikas datiem Latvijā iedzīvotāju skaits, kam noteikta pirmās vai otrās grupas invaliditāte, katru gadu pieaug par 2000 - 4000, reģionālo autobusu maršrutu tīklā pārvadāto attiecīgo pasažieru skaits nedaudz samazinās.

Kā iepriekš vēstīja TV3 raidījums "Nekā personīga" "Rīgas satiksme" ar privāto uzņēmumu RMS ir noslēgusi līgumu par paaugstināta komforta pasažieru pārvadājumiem Rīgas pilsētā. Mākslīga pārvadāto personu ar invaliditāti skaita palielināšana ļautu privātajam uzņēmumam nepelnīti saņemt lielāku valsts dotāciju par šīs kategorijas personu pārvadāšanu bez maksas.

Kā skaidroja raidījums, Latvijā personām ar invaliditāti sabiedriskajā transportā nav jāpērk biļetes, jo par viņiem maksā valsts. Pagājušajā gadā tam bija nepieciešami 18 miljoni eiro, kuriem puse tika Rīgai, bet divus miljonus saņēma RMS.

ATD izprasījusi no RMS datus par pērn pārvadātajiem pasažieriem un uzņēmums atbildējis, ka 2018.gadā tas pārvadājis 11,8 miljonus pasažieru, no kuriem 14% ir bijuši ar invaliditāti, tātad viņiem biļetes apmaksājusi valsts. Kā vēstīja raidījums, no minētajiem datiem izriet, ka RMS pārvadāto personu ar invaliditāti īpatsvars ir bijis 3-5 reizes lielāks nekā citiem pārvadātājiem. ATD solījusi pārbaudīt, vai ar šiem datiem uzņēmums nav krāpies.

2017.gadā RMS pārvadāto personu ar invaliditāti proporcija, pēc paša uzņēmuma sniegtās informācijas, bijusi vēl lielāka - aptuveni 17%. Tikmēr ATD apgalvo, ka vidēji valstī no sabiedriskā transporta pasažieriem personu ar invaliditāti īpatsvars ir 2-6%, bet, piemēram, pašvaldības uzņēmumā "Rīgas satiksme" - 4%.

RMS raidījumam apgalvoja, ka personu ar invaliditāti proporcijas lielā atšķirība no "Rīgas satiksmes" izskaidrojama ar to, ka "Rīgas satiksme" nepietiekami kontrolē savus pasažierus - personalizēto e-talonu īpašnieki nereģistrē savus braucienus, bet citas personas ar invaliditāti vadītājam neprasa izdrukāt tā saucamo nulles biļeti. Turpretim minibusā iekāpšana ir pa vienām durvīm, tāpēc reģistrēti tiekot visi pasažieri ar invaliditāti. Turklāt, pēc RMS paustā, personas ar invaliditāti ļoti labprāt pārvietojas ar "mikriņiem", īpaši tāpēc, ka uzņēmums katrā maršrutā nodrošina cilvēkiem ar kustību traucējumiem pielāgotu minibusu ar zemo grīdu.

RMS tiesības pārvadāt pasažierus ar minibusiem ieguva 2012.gadā. Pagājušajā gadā līgums ar šo firmu tika pagarināts uz astoņiem gadiem. Uzņēmumu vada Vitālijs Komars, bet tā patiesais labuma guvējs ir Rīgas domes valdošajā koalīcijā ietilpstošās partijas "Gods kalpot Rīgai" biedrs Aleksandrs Brandavs, kurš figurē arī citos uzņēmumos, kas sadarbojas ar Rīgas pašvaldību. Tai skaitā Brandavs ir SIA "Rīgas karte" valdes loceklis, bet tieši šis uzņēmums kontrolē braucienu uzskaiti galvaspilsētas sabiedriskajā transportā.

Brandava 2017.gada amatpersonas deklarācijā norādīts, ka viņam pieder māja un zeme Rīgā, kā arī trīs zemes gabali Rojas novadā. Bankās viņam uzkrāti 830 000 eiro, bet aizdevumos viņš izsniedzis 1,3 miljonus eiro. Lielākās atlīdzības Brandavs saņem no SIA "Rīgas karte" - 147 000 eiro gadā, kamēr "Rīgas satiksmē" viņam alga bijusi 31 000 eiro. Brandavam pieder kapitāla daļas sešos uzņēmumos Krievijā, Maltā un Latvijā, atsaucoties uz viņa deklarāciju, vēstīja "Nekā personīga".

Latvijā

Kopš šā gada 2. decembra, baudot “Rīgas balzama” produkciju, tiek stiprināti Totenhemas kluba futbolisti un otrādi – gūstot kārtējos vārtus futbolā, kluba dalībnieki apliecina pateicību alkohola lietotājiem. Jūlijs Šeflers ieķīlājis “Rīgas balzama” aktīvus futbola kluba īpašniekam, atsaucoties uz Apvienotās Karalistes uzņēmumu reģistru, ziņo Krievijas ziņu platforma PBK.

Svarīgākais