Par spīti vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Kaspara Gerharda apņēmībai virzīt apstiprināšanai valdībā likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu, šis jautājums Māra Kučinska valdībā netiks skatīts, bet jaunajā valdībā tas vairs nebūs ne K. Gerharda, ne viņa pārstāvētās Nacionālās apvienības kompetencē.
Jau vēstīts, ka, Nacionālās apvienības kongresa mudināta, K. Gerharda vadītā ministrija izstrādāja likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu, kuru par pamatotu arī atzina cita pagaidām Nacionālās apvienības pārziņā esoša ministrija - Tieslietu ministrija.
Likumprojekta virzīšanai izskatīšanai valdībā, aizbildinoties ar nepieciešamību to rūpīgi izvērtēt sarunās ar juristiem, pretojās premjerministrs Māris Kučinskis. Pēc konsultācijām ar juristiem M. Kučinskis secinājis, ka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotajā likumprojektā par Rīgas domes atlaišanu nav konstatēts neviens likumpārkāpuma fakts, uz kā pamata šobrīd juridiski varētu atlaist pašreizējo domi.
Neraugoties uz to, K. Gerhards apņēmies likumprojektu virzīt vēl M. Kučinska vadītajā Ministru kabinetā. Atlicis vien likumprojektu saskaņot ar Latvijas Pašvaldību savienību, Latvijas Lielo pilsētu asociāciju, Valsts kanceleju un citām institūcijām. «Pēc iebildumu un priekšlikumu izvērtēšanas tiks gatavota izziņa par saskaņotiem vai nesaskaņotiem priekšlikumiem,» uzsverot, ka juristi visu rūpīgi izvērtējuši un Rīgas domes atlaišanas likumprojekts tiks virzīts neatkarīgi no iesaistīto pušu viedokļa, saka K. Gerhards.
Taču viņa apņēmība Nacionālās apvienības iecerētos augļus, visticamāk, nenesīs, jo saskaņošanas sanāksme plānota vien 15. janvārī. Tā ir diena, kad ieplānota pēdējā M. Kučinska valdības sēde. Premjers Neatkarīgajai apliecināja, ka 22. janvārī viņš valdības sēdi nesasauks pat tad, ja līdz jaunās valdības apstiprināšanas balsojumam Saeimā būs atlikušas pāris dienas.
Līdz ar to jautājums par Rīgas domes atlaišanu, visticamāk, nonāks Attīstībai/Par! pārstāvošā Jura Pūces rokās, taču viņš iespēju atlaist galvaspilsētas pašvaldību un rīkot ārkārtas vēlēšanas vērtē ļoti uzmanīgi, norādot, ka politisku apsvērumu dēļ atlaist domi nebūtu pieņemami, bet līdz šim nav gūti pietiekami pierādījumi, ka būtu juridisks pamats šādam lēmumam.
M. Kučinskis VARAM vadītājam arī atgādinājis, ka viņam ar pamatotu rīkojumu ir tiesības vienpersoniski atstādināt Rīgas domes priekšsēdētāju Nilu Ušakovu, taču K. Gerhards šo iespēju nevēlas izmantot.
Arī viens no Rīgas domes opozīcijas līderiem Vilnis Ķirsis uzskata, ka, atstādinot tikai N. Ušakovu, netiks panākts cerētais rezultāts - pārtraukta nesaimnieciskā un, iespējams, koruptīvā pašvaldības darbība.
«Domāju, ka tas neko nemainītu, jo vairākums tāpat paliktu Saskaņas un Gods kalpot Rīgai rokās. Nebūs Ušakova, būs kāds cits, piemēram, Rosļikovs [Aleksejs Rosļikovs, Rīgas Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja vietnieks, Saskaņa] - kas no tā mainīsies? Ušakovs tāpat paliks domē un komandēs parādi,» saka politiķis, kurš uzskata, ka labākai Rīgas nākotnei ārkārtas vēlēšanas ir vitāli nepieciešamas.
Jautāts, vai nav pamats uzskatīt, ka arī pēc ārkārtas vēlēšanām rīdzinieku vairākums nobalsos par N. Ušakovu un Saskaņas un Gods kalpot Rīgai duetu, līdz ar to domes atlaišanu padarot bezjēdzīgu, V. Ķirsis atbildēja noliedzoši.
«Sabiedrībai līdz šim vēl nebija atvērušās acis, tagad tas notiek. Neredzu viņam iespēju ārkārtas vēlēšanās uzvarēt. Neredzu iespēju arī kārtējās vēlēšanās uzvarēt, bet tad Rīga zaudē 2,5 gadus,» pauž Rīgas domes opozicionārs.