Sestdiena, 20.aprīlis

redeem Mirta, Ziedīte

arrow_right_alt Latvijā \ Rīgā

"Rīgas satiksmes" jaunā valde sanāk uz pirmo sēdi

© F64

Šodien notiks pašvaldības sabiedriskā transporta uzņēmuma "Rīgas satiksme" (RS) jaunās valdes pirmā sēde, lai lemtu par iepirkumu, kas saistīti ar kukuļņemšanas lietu, turpmāko gaitu, žurnālistus iepriekš informēja uzņēmuma pagaidu valdes priekšsēdētājs Anrijs Matīss (S).

Matīss stāstīja, ka pirmdien no uzņēmuma juristiem saņems izvērtējumu par to, vai un kādā veidā ir iespējams lauzt konkrētos iepirkumu līgumus un kādas soda sankcijas uzņēmumam var draudēt. Pēc viņa teiktā, neviens no šiem iepirkumiem netiek īstenots ar Eiropas Savienības fondu atbalstu.

Matīss skaidroja, ka patlaban nav informēts par to, cik transportlīdzekļi konkrētajos iepirkumos vēl nav piegādāti. Tāpat viņš norādīja, ka gaida informācijas apkopojumu par finansēm, kas saistītas ar iepirkumiem, jo maksājumu procedūras esot dažādas - daļā iepirkumu samaksu veic tikai pēc transportlīdzekļu piegādes, daļā - pirms un tamlīdzīgi.

Jaunais uzņēmuma vadītājs vēl nevarēja sniegt vērtējumu, kas varētu būt ļāvis izveidoties konkrētajai situācijai ar iepirkumiem - vai tā bijusi valdes atbildība, trūkumi iepirkuma kritērijos, darbinieku vaina vai kas cits.

"Kamēr nav skaidrs, kādēļ izveidojusies šāda situācija, es nevienu nevaru apsūdzēt," paziņoja Matīss, "vienlaikus gribu nomierināt visus uzņēmuma darbiniekus, ka nekādas masveida atlaišanas nenotiks un viņiem nav jāuztraucas. Nenoliedzami, pēdējo dienu notikumi ir atstājuši negatīvu ietekmi, taču RS ir labs uzņēmums un turpinās savu darbu."

Pirmdien jaunā valde plāno lemt arī par pilnvaru sadalījumu un turpmāko darbības plānu, taču kā primārie uzdevumi izvirzīti konkrēto iepirkumu izvērtēšana, uzņēmuma reputācijas atjaunošana un plāna izstrāde, kas nākotnē varētu palīdzēt izskaust korupciju RS iepirkumos.

Komentējot to, vai varēs uzticēties abiem jaunieceltajiem valdes locekļiem Edmundam Zivtiņam un Jānim Geduševam, ņemot vērā to, ka uzņēmuma valdē viņi strādājuši arī 2015.gadā, kad tika organizēts viens no kriminālprocesā vērtētajiem iepirkumiem, Matīss sacīja, ka patlaban viņam neesot iemesla kolēģiem neticēt un ka viņš pilnībā uzticas kapitāldaļu turētāja lēmumam.

Jaunais RS vadītājs neslēpa, ka notikušais atstājis negatīvu iespaidu par uzņēmumu, tādēļ dažādas sankcijas varētu sekot gan no sadarbības partneriem un aizdevējiem, gan kredītiestādēm.

"Sadarbības partneri var pārskatīt sadarbības nosacījumus un kredītiestādes var mainīt kredītlikmes, tādēļ pirmais uzdevums mums ir novērst visus reputācijas riskus," sacīja Matīss, vienlaikus norādot, ka patlaban šādus signālus no sadarbības partneriem nav saņēmis.

Tāpat viņš vēl nekomentēja, vai plāno iesniegt savu kandidatūru uz RS valdes locekļa amatu brīdī, kad tiks izsludināts atklāts amata konkurss.

Kā ziņots, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sāktais kriminālprocess ir saistīts ar trim RS veiktajiem iepirkumiem. Kriminālprocesā tiek izmeklēta amatpersonu kukuļošana un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana.

Birojā skaidroja, ka kriminālprocess sākts par RS 2016.gada zemās grīdas tramvaju iepirkumu, kura kopējā summa bija 62 597 477 eiro, 2013.gada iepirkumu par trolejbusu piegādi, kura kopējā summa bija 131 646 135 eiro, kā arī 2013.gadā RS veikto iepirkumu par autobusu piegādi, kura kopējā summa bija 75 808 297 eiro.

Reaģējot uz KNAB operatīvajām darbībām, visi pieci RS valdes locekļi Ušakovam iesniedza atlūgumus.

Uzņēmuma valdē strādāja no valdes priekšsēdētāja amata atstādinātais Leons Bemhens, Rīgas domes Satiksmes departamenta direktora pienākumu izpildītājs Emīls Jakrins, Jūrmalas domes deputāte Larisa Loskutova (S), Baldones novada domes deputāts Andrejs Požarnovs ("Gods kalpot mūsu Latvijai"), kā arī partijas "Gods kalpot Rīgai" biedre Inese Švekle.

Tikmēr Ušakovs iecēlis pagaidu valdi trīs cilvēku sastāvā. Pagaidu valdi vadīs bijušais satiksmes ministrs Matīss un tajā iekļauti arī divi pašreizējie RS darbinieki - Satiksmes un organizācijas nodaļas direktors Zivtiņš un Drošības un risku vadības nodaļas direktors Geduševs.

LETA jau vēstīja, ka KNAB izmeklētajā lietā par RS iepirkumiem tiesa drošības līdzekli apcietinājumu piemērojusi sešām no septiņām aizturētajām personām - RS valdes priekšsēdētājam Bemhenam, RS infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktoram Igoram Volkinšteinam, "Škoda Transportation" amatpersonai Vladimiram Kozakam, citos kriminālprocesos figurējošajam uzņēmējam Mārim Martinsonam, Rīgas domes valdošās partijas "Golds kalpot Rīgai" biedram uzņēmējam Krjačekam un uzņēmējam Edgaram Teterovskim. Savukārt Teterovska dzīvesbiedrei un Kozaka savulaik vadītā, nu jau likvidētā uzņēmuma "Tram Servis Riga" valdes loceklei Elīnai Kokinai piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

No KNAB skaidrotā izriet, ka kriminālprocess sākts par to, ka Čehijas un Polijas uzņēmumu pārstāvji, vienojoties ar Rīgas domes un RS atbildīgajām amatpersonām, kā arī ar RS saistītā uzņēmuma pārstāvjiem, noziedzīgo darbību īstenošanai piesaistīja fizisku personu un ar viņu saistītas personas. Šīs personas nodarbojās ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un nodrošināja finanšu plūsmu, piesaistot gan reāli darbojošos, gan arī fiktīvus uzņēmumus, tādējādi nodrošinot kukuļu maksāšanu Rīgas domes un RS atbildīgām amatpersonām saistībā ar trim iepirkumiem.

KNAB arī norādīja, ka biroja sāktajā kriminālprocesā kukuļu summas veido procenti no kopējās noslēgtā līguma summas. Darbs, lai precizētu kukuļa summas KNAB kriminālprocesā, turpinās.

TV3 raidījums "Nekā personīga" ziņo, ka par katru Rīgai piegādāto trolejbusu, autobusu un tramvaju kukuļos maksāts vidēji 5%-7%, tādejādi kukuļos varētu būt samaksāti 13,5-20 miljoni eiro.