Galvaspilsētā darbu sākušas septiņas strūklakas, un drīzumā pēc Rīgas pašvaldības aģentūras Rīgas dārzi un parki vadītāja Agņa Kalnkaziņa iniciatīvas darbu sāks arī astotā – peldošā strūklaka kanālā pie Bastejkalna. Tomēr iedzīvotāji apgrūtina šo ierīču darbību.
Par strūklaku apsaimniekošanu atbildīgais uzņēmums norāda, ka, piemēram, Ziedoņdārza strūklakā iedzīvotāji peldina suņus, tādējādi pamatīgi bojājot filtrējošo sistēmu.
"Katru vakaru pēc strūklakas izslēgšanas tur paliek cūkkūts – suņu spalvas sistēma nespēj ātri attīrīt. Sūkņi beidzas nost, un mūsu rīcībā nav tik daudz līdzekļu, lai mainītu sūkņus. Ja šādi gadījumi turpināsies, sabojātās strūklakas vairs nelabosim," brīdina Rīgas dārzu un parku tehniskā ekspluatācijas iecirkņa vadītājs Andis Gremze.
Taču kopumā šogad iedzīvotāji, jo sevišķi jaunieši, ir kļuvuši apzinīgāki. "Parasti jau pirmajās dienās pēc strūklaku sezonas sākuma tās ir bijušas pilnas ar makdonaldu ēdienu maisiņiem un pudelēm," norāda atbildīgā amatpersona.
A. Gremze novērojis, ka siltākās dienās iedzīvotāji bradā pa strūklakām, tādējādi veldzējoties.
Neatkarīgā jau rakstīja, ka iepriekšējos gados Rīgas strūklakas ieslēdza maija sākumā, taču šogad samazināto līdzekļu dēļ tās darbu sāka vien 1. jūnijā un iedzīvotājus priecēs tikai trīs mēnešus – līdz 1. septembrim. Kopumā strūklaku darbības nodrošināšanai šogad Rīgā paredzēti 17 000 latu.
Lielākie izdevumi ir par patērēto elektroenerģiju. Krāšņākā un vērienīgākā Rīgas strūklaka pie Kongresu nama mēnesī elektrībā vidēji apēd 1000 latu, savukārt mazākā, peldošā strūklaka – 200 latu.
"Ierobežotā budžeta dēļ bijām spiesti pārskatīt vairākas pozīcijas, kur taupīt līdzekļus. Tā strūklakas šogad ieslēdzam vienos dienā un tās strādā līdz deviņiem vakarā. Protams, ir dažas strūklakas, kuru izslēgšanu tik agri neļauj sirdsapziņa, un dažas darbojas līdz pusdivpadsmitiem vakarā," piebilst A. Gremze.
Strūklaku uzturēšanā milzu izdevumi ir nepieciešami remontdarbiem, tāpēc, ja iedzīvotāji nespēs saudzīgi pret tām izturēties, Rīgas dārzi un parki remontdarbu dēļ būs spiesti slēgt strūklakas.
Rīgā darbojas strūklakas Vērmanes dārzā, Viesturdārzā, Kronvalda parkā pie Kongresu nama, Esplanādē, pie Latvijas Nacionālās operas un Ziedoņdārzā. No 1. jūnija līdz 1. septembrim darbojas arī Bastejkalna kaskādes strūklaka, kura tika atjaunota 2008. gadā.