Tiesa nolemj, ka "Rīgas Satiksmei" nav jāmaksā 2 miljonu eiro sods

© F64

9.maijā Latvijas Republikas Administratīvā apgabaltiesa atzinusi par prettiesisku 2017.gada 27.februārī pieņemto Konkurences padomes lēmumu "Par pārkāpumu konstatēšanu, tiesiskā pienākuma un naudas soda uzlikšanu" "Rīgas satiksmei" un atcēlusi piemēroto sodu 2,2 miljonu eiro apmērā.

Tiesa spriedumā ir atzinusi, ka apakšuzņēmējs "Rīgas mikroautobusu satiksme" pakalpojuma tarifu nevar noteikt patstāvīgi un neatkarīgi. Līdz ar to vienošanās starp "Rīgas satiksmi" un "Rīgas mikroautobusu satiksmi" bija nevis aizliegta vienošanās, bet tiesiska rīcība, ievērojot sabiedriskā transporta nozari regulējošās tiesību normas.

"Rīgas satiksme" jau iepriekš informēja, ka ir pārsūdzējusi Konkurences padomes lēmumu, ar kuru par konkurenci ierobežojošu tika atzīta "Rīgas satiksmes" un "Rīgas mikroautobusu satiksmes" vienošanās, nosakot maksu par paaugstināta servisa pakalpojumu ne zemāku par Rīgas domes noteikto tarifu.

Pārsūdzībā Administratīvajai apgabaltiesai "Rīgas satiksme" norādīja, ka uzskata Konkurences padomes lēmumu un uzlikto sodu par prettiesisku, jo Konkurences padomei nebija tiesību vērtēt konkrēto cenu noteikšanu. Sabiedriskā transporta nozari regulējošās tiesību normas un pasūtījuma līgums par sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanu uzliek par pienākumu "Rīgas satiksmei" ievērot Rīgas domes noteikto tarifu. Šis pienākums tālāk ir jāievēro arī apakšuzņēmējam, kas iesaistīts pakalpojuma sniegšanas izpildē.

Administratīvā apgabaltiesa ir secinājusi, ka Konkurences padome ir pārkāpusi savas kompetences robežas, vērtējot "Rīgas satiksmes" un apakšuzņēmēja rīcības tiesiskumu. Tiesa spriedumā ir atzinusi, ka apakšuzņēmējs "Rīgas mikroautobusu satiksme" pakalpojuma tarifu nevar noteikt patstāvīgi un neatkarīgi. Līdz ar to vienošanās starp "Rīgas satiksmi" un "Rīgas mikroautobusu satiksmi" bija nevis aizliegta vienošanās, bet tiesiska rīcība, ievērojot sabiedriskā transporta nozari regulējošās tiesību normas.

Tiesa pilnībā apmierināja "Rīgas satiksmes" pieteikumu, atceļot piemēroto naudas sodu 2,2 miljonu eiro apmērā. Tāpat ar tiesas lēmumu tika atzīts, ka konkrētajā tiesiskā situācijā nav iespējams izpildīt Konkurences padomes uzlikto tiesisko pienākumu apakšuzņēmējam cenu noteikt patstāvīgi.

Latvijā

Lai arī rit jau trešais gads, kopš uzņēmēji ir aicināti pārtraukt sadarbību ar Krieviju un Baltkrieviju, daudzi meklē iespējas, kā ierasto biznesu turpināt un sankcijas apiet. Pēc VID Muitas pārvaldes datiem, sankciju pārkāpšanas gadījumu skaits šogad ir palielinājies. Taču tiesu prakse vēl aizvien atpaliek, secina Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”.

Svarīgākais