Notiks gājiens par sieviešu tiesībām un dzimumu līdztiesību

© Ilze Zvēra, F64 Photo Agency

8. martā cilvēki aicināti doties kopīgā solidaritātes gājienā, lai atgādinātu, ka Latvijā vēl aizvien jārunā par sieviešu tiesībām, jārisina ar dzimumu līdztiesību saistītie jautājumi un jāveido drošāka, iekļaujošāka un iespējās līdzvērtīgāka vide sievietēm. Šī gada gājiena galvenais uzdevums – vērst uzmanību uz varmācību pret sievietēm, tādēļ gājiena dalībniekus aicinām apģērbā izmantot sarkano vai rozā krāsu – solidaritātes simbolu ar vardarbības un seksuālās varmācības upuriem.

Lai arī Latvijā sieviešu līdztiesībā pēdējos gados vērojams progress, un, salīdzinot ar daudzām citām valstīm, sievietēm Latvijā dota ievērojama brīvība - piemēram, ģērbties, kā vēlas, strādāt, ieņemt vadošus amatus, vadīt automašīnu un brīvi izteikties, mēs nedrīkstam apstāties pie sasniegtā, jo sievietes Latvijā ir pelnījušas daudz vairāk.

Katru gadu piecas sievietes Latvijā noslepkavo viņu dzīvesbiedri. Gandrīz katrs Latvijas sabiedrības loceklis personīgi pazīst vardarbības upuri, kas visbiežāk ir sieviete - šis rādītājs ir augstākais Eiropas Savienībā. Tai pašā laikā Latvijas politiķi kavējas ratificēt Stambulas konvenciju, apgalvojot, ka Latvijas sievietes jau ir gana pasargātas, un pievērš savu uzmanību jautājumiem, kam būtu jābūt sievietes pašas ziņā, atkārtoti mēģinot aizliegt nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas, par spīti nespējai šādu aizliegumu pamatot ar zinātniskiem faktiem vai ārstu vairākuma viedokli.

Saeimā ir iestrēdzis 10 000 parakstus savākušais likumprojekts par partnerattiecību legalizēšanu, kas ļautu likumiski regulēt un pasargāt sievietes attiecībās, kas nav reģistrētas dzimtsarakstu nodaļā vai baznīcā. Kamēr statistika rāda, ka nabadzībai Latvijā ir sievietes ar bērniem seja, tiek organizēti valsts apmaksāti un nepopulāri pirmslaulību kursi un diskutēts par iespējām, kā īpaši pasargāt precētos pārus, kultivējot novecojušus dzimumu stereotipus.

Ilze Zvēra, F64 Photo Agency

Jauniešiem ir nepieciešama plaši pieejama informācija un pakalpojumi reproduktīvajā veselībā. Abortu jautājums Latvijā ir aktuāls, taču pasaules pieredze rāda, ka ierobežojumi tikai veicina nelegālo abortu skaitu, un vienīgais risinājums būtu izglītot cilvēkus un palīdzēt viņiem rūpēties par savu reproduktīvo veselību.

8. martam nav jābūt vienīgajai dienai, kad darba vietā, kur sievietēm salīdzinoši maksā mazāk nekā viņu kolēģiem-vīriešiem, par viņām atceras ar kūku un tulpi. Tai nav jābūt vienīgajai dienai, kad nevērīgi vai pat vardarbīgi dzīvesbiedri atceras uzdāvināt neļķes, lai tādā veidā atlīdzinātu par nevienmērīgu pienākumu sadalījumu ģimenē, kur sievietes nostrādā ‘otro maiņu’ tīrot, mazgājot, taisot ēst un rūpējoties par bērniem.

8. marts ir diena, kad visai sabiedrībai kopumā vajadzētu domāt par to, kā padarīt mūsu sabiedrību līdztiesīgāku. Tā vietā, lai izrādītu atzinību “daiļajam dzimumam” ar ziediem un šokolādi, parādīsim sievietēm un sabiedrībai kopumā, ka katra sieviete pelnījusi būt līdzvērtīga, pilntiesīga un līdztiesīga sabiedrības locekle, kuras drošība un labklājība mums ir svarīga.

Solidaritātes gājiens sāksies ceturtdien, 8.martā, plkst.8.30 pie Saeimas.

Latvijā

Iedzīvotāju apmierinātība ar dzīvi Jūrmalā turpina pieaugt, sasniedzot augstāko vērtējumu pēdējo 25 gadu laikā, atsaucoties uz Sabiedriskās domas pētījumu centra "SKDS" veikto aptauju, aģentūru LETA informēja pilsētas pašvaldībā.

Svarīgākais